LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı Set İncelemesi

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı

Bugün küçük bir set incelememiz var. Geçen hafta yayımladığım Disney set ve minifigürleri yazısı o kadar vaktimi aldı ki, yeni bir yazıya başlayamadım bir türlü. O yüzden de biraz daha rahat, biraz daha kısa bir yazı olsun dedim bu hafta. Buyrun, LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı setinin incelemesine.

Mayıs başında yazın çıkacak setler duyurulduğunda, içlerinden en çok ilgimi çeken bu setti. Küçük ve rahatça alınabilirliğini bir yana koyun, sette bir yetişkin bir yavru iki tane fok olması, tahmin edersiniz ki, benim gibi bir hayvan delisini çıldırtmaya yeter. Bunların System formatında çıkan ilk foklar olması da cabası. Zaten son birkaç yıldır LEGO Grubu bu konuda epey kendini geliştirdi, ama bu başka bir konu.

Set Bilgileri

Set adı: Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı

Set numarası: 30376

Parça sayısı: 70

Minifigürler: 1

Hayvanlar: 1 yetişkin, 1 yavru fok; 1 balık

Satış fiyatı: 189,90 TL (LEGO Store resmî mağazasında)

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı Kutu İçeriği ve Set Yapımı

Kutudan iki poşet, iki küçük taban, bir de yapım talimatı kitapçığı çıkıyor.

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı
Kutu içeriği

Setle birlikte gelen minifigür, kutup kâşiflerinin fotoğrafçısı. İlk olarak onun fokları çekmek için kullandığı kamerayı yapıyoruz. Tripod üzerinde duran bu kamera, küçük parçalar kullanarak inşa ediliyor. Ölçeği minifigür ölçeğine gayet uygun, ve görünüşe bakılırsa epey profesyonel bir kamera.

Sonra kızak geliyor. Renk paleti, kutup setlerine uyumlu bir şekilde mavi ve turuncu ağırlıklı.

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı
Kızağın arkasında kameranın takılması için klipsler de var.

Kızağın ayakları bana biraz fazla oynak gibi geldi. Gerçeğinde nasıldır bilmiyorum, ama sanki farklı bir parçayla biraz daha sabit yapılabilirmiş.

Son olarak da fokların yaşam alanını yapıyoruz. İki küçük buzul ve bir balıktan oluşan bu alanda, fokları farklı şekillerde konumlandırabileceğimiz üç ayrı yer var. Ama her ikisi de çıkıntılı bir zemin üzerine rahatça oturabiliyor. İstenirse yavru fok yetişkinin üzerine de koyulabilir.

Fokların yaşam alanı

Bu foklar, başta da söylediğim gibi, System parçalarıyla uyumlu ilk foklar. Grönland foklarından (Pagophilus groenlandicus) esinlenerek tasarlanan bu fokların yetişkin olanı gri, yavru olanı ise beyaz, ve alnında yavru fokların sahip olduğu iki küçük benek var. Çok basit olmasına rağmen, çok güzel detaylandırılmış iki küçük hayvancık. Minifigürün yanında da ölçek olarak iyi duruyor.

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı
Foklarımız!

Setten çıkan minifigür ve bağlantıları

Yaz setleri duyurulduğu zaman, resimlerden görebildiğim kadarıyla kutup keşfine belli bir ekibin gittiğinden bahsetmiştim. Bu minifigür de, her ne kadar bire bir aynı olmasa da, iki sette daha boy gösteriyor: 60368 Kutup Keşif Gemisi ve 60378 Kutup Keşif Kamyonu ve Mobil Laboratuvarı. Kızımızın bu sette bir sırt çantası var, şüphesiz ekipmanını koymak için, gemi setinde çantasız, ama onun dışında herşeyi aynı. Keşif Kamyonu setinde ise, ortam koşullarından korunabilmek için gözlük takmış.

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı
Setten çıkan minifigürün diğer setlerdeki versiyonları

Gövde baskısı yeni, ve sadece bu minifigürde var. Ayaklar da yeni ama Kutup kâşifleri içinde bu ayakları kullanan başka minifigürler de bulunuyor. Çantası ilk kez bu renk kombinasyonunda çıkıyor, bunun dışında 4 farklı renkte çıkmış. Saç-şapka kombinasyonu yeni olmasa bile, bu renkte ilk kez üretiliyor. Bu parçanın kökeni, Hidden Side temasındaki Parker L. Jackson minifigürüne dayanıyor. Sonrasında farklı set ve minifigürlerde dört farklı renk kombinasyonuyla çıkmış, bu da beşincisi. Kızağı sürerken takması için bir de kaskı var. Yüzde bir şey yok, 2018’den beri çeşitli figürlerde gördüğümüz bir yüz. Ama göz kırpan yüz ifadesi, fotoğraf çeken bir figür için ideal.

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı

Az önce bir şey fark ettim… acaba bu kız, 2021’de çıkan 60291 Aile Evi setindeki kızın büyümüş hâli olabilir mi? Birkaç yıl önce okuduğum (ve çevirdiğim) bir yazıda, setler arasında böyle bir bağlantı olabildiğini görmüştüm. Belki bunun da öyle bir hikâyesi vardır. Görünüşleri birbirine çok benziyor, ne dersiniz?

Büyüdü de fotoğrafçı mı oldu acaba?

Düşünceler…

İçinden iki yeni hayvan çıktığı göz önünde bulundurulduğu zaman, setin fiyatı gerçekten çok uygun. Kutup temasını sevenler, hem yeni minifigürü, hem de motorlu kızağı şehirlerinde ya da kuracakları sahnelerde rahatlıkla kullanabilirler.

LEGO 60376 Kutup Kâşifi Motorlu Kızağı
Setin bitmiş hali

Kızağın genel tasarımı hoşuma gitse de, ayaklarının oynaklığı biraz garip. Öte yandan, bununla oynayacak çocuklar için, kuracakları tepeciklerin üzerinden rahatça geçen esnek ayaklı bir kızak olması da iyi.

Fokların olduğu bir setin çıkacağını öğrendiğimde ayrı, fokları gördüğümde ayrı çığlık attım. Bu konuda objektif olamayacağım, set sadece foklar için almaya değer (ki zaten aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, kendimi tutamayıp iki tane aldım :) ).

Kabanımı giydim foklara geldim :)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

 

Minifigürün farklı setlerdeki resimleri ve Aile Evi’ndeki minifigürün resmi Brickset’ten alınmıştır. Geri kalan tüm resimler bana aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top