Bir Minifigürün Yaşam Döngüsü

26 Kasım’da Brickset’te ilginç bir yazı çıkmış. Ben şans eseri geçen gün gördüm, o kadar hoşuma gitti ki sizinle de paylaşmak istiyorum. Yazının orjinaline burdan ulaşabilirsiniz.

———————————————————————————————–

Bir minifigürün ne kadar yaşadığını hiç merak ettiniz mi? Çocukluklarının ne kadar sürdüğünü, ya da hangi yaşta çocuk sahibi olduklarını?

Önümüzdeki yılın City setlerinden biri bu devamlılık konusunda şaşırtıcı bir ipucu veriyor. Bunu ilk olarak Facebook’taki bir paylaşımda görmüştüm, ama bir kez sayfanızdan yok olduktan sonra aynı şeyi, ya da orjinal kaynağı, bulmak imkansız. Bu detayı ilk fark eden kişinin kim olduğunu söyleyemediğim için ondan şimdiden özür diliyorum.

2016: Bir bebek doğuyor

Macera 2016 yılında People Pack – Fun in the Park (60134) seti ile başlıyor. Gururlu bir çift, yeni doğmuş bebeklerini bebek arabasında parka getirmiş. Gurur duymakta da haklılar, çünkü bu LEGO şehrinde doğan ilk bebek!

2018: Çocuk büyüyor

İki yıl sonra aynı üçlüyü Pickup & Caravan (60182) setinde görüyoruz. Bu sefer çocuk büyümüş, insan yılı ile aşağı yukarı 10 yaşlarında.

2021: Baba olan adam

Üç yıl sonra, önümüzdeki yıl çıkacak Holiday Camper Van (60283) setinde aynı çocuğu görüyoruz – artık büyümüş, evlenmiş, ve bir de çocuğu olmuş (sahip olduğu karavan da cabası!).

Ama hâlâ çocukken giydiği kıyafeti giymeye devam ediyor!

Çocuğunu bir bebek taşıyıcıda taşıyor, ki bu aksesuar da People Pack – Outdoor Adventures (60202) setinden gelme.

 

Peki, burdan ne sonuç çıkarabiliriz? 5 yıl içerisinde bebeklikten kendi ailesini kurmaya kadar geldi. İnsanların bu süreci yaklaşık 30 yıl sürdüğüne göre, 1 insan yılı = 6 minifigür yılı.

Burdan yola çıkarak LEGO City’deki ortalama yaşam süresinin 14 insan yılı olduğunu söyleyebiliriz. En iyisi gidip 2006’da aldığınız minifigürlerin hâlâ nefes alıp almadığını kontrol edin…

Daha da önemlisi, bu gerçekten devamlılık konusunda çok hoş bir detay. Daha ileri gidip gitmeyeceğini görmek ilginç olacak. 2030 yılında bir cenaze arabası görmeyeceğimiz ne belli? :)

———————————————————————————————–

Buna benzer detayları daha önce laf arasında arkadaşlarımdan duymuştum ama bu kadar belirginini ilk kez görüyorum. Sizin de dikkatinizi çeken böyle şeyler var mı?

 

Resimler Brickset‘ten alınmıştır. Yazı da öyle. Sayfamda yayınlamama izin verdikleri için de ayrıca teşekkür ederim. 

Bir yanıt yazın

Back to Top