LEGO City 2023 Yaz Setleri

2023 Yaz LEGO City Setleri
2023 Yaz LEGO City Setleri

Ne yalan söyleyeyim, bugünün yazısı olarak aklımda başka bir şey vardı. Ama dün sabah bu yaz çıkacak setleri gördükten sonra, onlarla ilgili bir şeyler yazmadan geçemeyeceğimi fark ettim. O yüzden buyrun, LEGO City 2023 yaz setleri furyasına.

LEGO City 2023 Yaz Setleri

Daha önce söylemişimdir ya, yine de söyleyeyim. Ben ağırlıklı olarak minifigürcüyüm, çok fazla set almam. City minifigürleri de, istisnaları saymazsak, her zaman çok ilgimi çekmiyor, özellikle son zamanlarda. Bazıları dışında genellikle setler de çok ilgimi çekmezdi. Yani genellikle beni heyecanlandıran, “Aaa, bak bunu koleksiyonuma eklemeliyim” dedirten setlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Son 1-2 yıldır bu hafiften değişmeye başlamışken, bu yaz çıkacak olan setler “Acaba ilk hangisini alsam” dedirtmeyi başardı. En çok dikkatimi çekenle işe başlıyorum, 60380 Downtown (Şehir Merkezi) ve 60365 Apartment Building (Apartman Binası) setleri.

lego city 2023 yaz
60380 (sol) ve 60365 (sağ)

2022 sonlarında yazdığım LEGO Friends 2023 Yılında Yenileniyor yazısında, karakterlerle birlikte, yaşadıkları şehrin (Heartlake Şehri) mimarisinin de değişeceğinden bahsetmiştim. Yılın başında çıkan setlerde de bu değişim başlamıştı.

Şehir Merkezi ve Apartman Binası setlerine baktığım zaman, minifigürler olmasa, kesinlikle Friends temasına aitler diyeceğim. Ve bunu iltifat olarak söylüyorum. Çünkü bir süredir fark ettim ki, City yavaş yavaş soluklaşırken, Friends ön plana çıkıyor. Evet, mini bebeklere hâlâ ısınamadım, belki de hiçbir zaman onları minifigürler kadar sevmeyeceğim. Ama var olan setlerle kendime bir şehir yapmak istesem, gidip de City seti almam. Friends setlerindeki çeşitlilik, renklilik çok daha güzel geliyor bana. Bu yüzden de bu renkliliği City setlerinde görmek çok hoşuma gitti.

2023 başında çıkan LEGO Friends setlerinden ikisi: 41731 (sol) ve 41732 (sağ)

Renklilik derken sadece LEGO parçalarının renginden bahsetmiyorum. Evet, canlı renkler seçmişler, o ayrı. Ama mimarî yönden baktığım zaman da ilk kez bir City şehri için “Vay be, gerçekten güzel bir tasarım olmuş” diyebiliyorum.

60366 Ski and Climbing Center (Kayak ve Tırmanma Merkezi) binası rahatlıkla Heartlake Şehri’nde olabilirmiş.

lego city 2023 yaz
LEGO City ve Friends ile kış (üst) ve yaz (alt) aktiviteleri

60364 Skate Park (Kaykay Parkı) ve 60363 Ice Cream Parlor (Dondurma Dükkanı) da aynı şeyi düşündürüyor.

lego city 2023 yaz
Üstte yeni Dondurma Dükkanı ve Kaykay Parkı setleri, altta Friends temasından benzer setler (41715 ve 41751)

60398 Family House with Electric Car (Aile Evi ve Elektrikli Araba) seti her ne kadar klasik bir City seti gibi gözükse de, onun tasarımı da gayet hoş. Yani hem büyük, hem de orta boy setler, uzun zamandır ilk kez dikkat çekici olmuş bence. Ayrıca Aile Evi’ndeki çocuğun kafasındaki küçük detaya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Evet, işitme cihazı. Ve ilk kez bir çocukta karşımıza çıkıyor.

2023 Yaz LEGO City

2023 LEGO yaz setleri içinde beni en çok gülümsetenlerden biri 60391 Construction Vehicles and Crane with Wrecking Ball (Yapım Araçları ve Yıkım Gülleli Vinç) seti. Çünkü araçlara baktığım zaman gözümün önüne DUPLO setleri geliyor. Daha küçük çocuklar için olduğundan, bu çok normal aslında. DUPLO araçların sevimliliğini System parçalarıyla çok güzel birleştirmişler.

Sevimli yapım araçları ve bu yılın başında çıkan benzer bir DUPLO seti (10990)

Diğerleriyle kıyaslandığında belki de en soluk kalan set ise 60362 Car Wash (Araba Yıkama) seti. Her ne kadar şirin görünümlü olsa da, tek başına çok da anlam ifade etmiyor gibi. Ama sonuçta bir LEGO setinden bahsediyoruz, ve başka bir sete entegre edilmemesi için ortada hiçbir engel yok.

En azından artık arabalarımızı yıkamaya götürebileceğiz :)

LEGO City 2023 Yaz Hayvanları

Veeee işte çıldırdığım an. Gemimize binip şehrin biraz dışına çıktığımızda – ya da kuzeye gidip iyice dışına çıktığımızda – görüyoruz ki bilim insanları da boş durmamış. Daha önceki yıllarda yapmaya başladıkları inceleme – araştırmaları ilerletmişler. Ve bunun sonucunda bir Orka, biri yetişkin, biri yavru iki fok, ve bir de yetişkin su kaplumbağası bulmuşlar. Bunlar sadece yeni olan hayvanlar tabii. Bunların yanında iki yıl önce çıkan dev köpekbalığının bir başka halini görüyoruz, ona iki tane normal boy köpekbalığı eşlik ediyor (hepsi çok sinirli, bence çok yaklaşmamak gerek). 2018’den beri görmediğimiz beyaz ayı da geri gelmiş, hem de iki tane yavrusuyla (bu yavruların kalıpları da yeni gibi gözüküyor).

Yeni hayvanlar!

İlk olarak 2020’de gördüğümüz çekiç başlı köpekbalığı, yine 2020 çıkışlı vatozla birlikte tekrar boy göstermiş. Çekiç başlının siniri geçmiş, gözler normal bakıyor (iyi de olmuş), rengi de ilki gibi soluk mavi değil, açık mavimsi gri (diye anlıyorum). Vatoz ise koyu mavimsi gri gibi gözüküyor.

Gelelim kaplumbağalara. 2020 ve 2022 yıllarında biri CMF serisinde, biri de City setinde çıkan iki farklı renkli küçük kaplumbağa vardı. Bu yaz onlara bir kardeş geliyor, yine rengi farklı olarak. Yanında da annesi.

Rengi/baskısı değişen hayvanlar

Foklar, bu yeni kalıplı ve yeni renkli hayvanların içinde elde etmesi en kolay olanı sanırım, çünkü en küçük set onlarınki. 60376 Arctic Snowmobile (Kutup Kar Arabası) setinden çıkan foklara, taa oralara kadar gitmiş bir bayan eşlik ediyor, tabii ki kar arabasının üzerinde. Yanına video kamerasını da aldığına göre, yakında LEGO foklarının belgeselini izleyebileceğiz.

2023 Yaz LEGO City
Fok kolonimizi kurmaya hazır mıyız?

Kaplumbağalar, vatoz ve çekiç başlı köpekbalığı 60377 Underwater Exploration Ship (Sualtı Keşif Gemisi) setinden çıkıyor. Beyaz ayılar 60378 Arctic Explorer Truck & Mobile Lab (Kutup Keşif Kamyonu ve Mobil Laboratuar) setinde. Köpekbalıkları 60739 Deep Sea Submarine (Açık Deniz Denizaltısı) setiyle geliyor. Ve bu yılki favorim olan Orka da 60368 Arctic Explorer Ship (Kutup Keşif Gemisi) setinde.

2023 Yaz LEGO City Kutup Kaşifleri

Tabii bu setlerin hepsinde minifigürler de var, ve resimlerden anladığım kadarıyla, kemik bir kadro var. Yani bir grup oraya gitti, bir grup buraya gitti değil, şu grup önce şuraya, sonra buraya gitti gibi bir öykü söz konusu. Tüm sayfalar aynı resimleri kullandığı için, ve çok yüksek çözünürlükte olmadıkları için biraz çorba gibi olsa da, aşağıdaki arkadaşlar kemik kadronun parçası gibi gözüküyorlar. Hepsini en az iki farklı sette bulmak mümkün.

Kutup kadrosu

Bomba gibi bir yaz!

Setler daha çok yeni duyurulduğu için resim sayısı sınırlı, ben de elimden geldiğince onlardan yararlanarak size bu bilgileri vermeye çalıştım. Aslında amacım yazın çıkacak olan diğer setlere de şöyle bir değinmekti, ama hayvanlara dalınca yazı biraz uzamış olabilir. O yüzden burada kesip, diğer setlerden bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Sizi bilmem ama, yazın çıkacak bu setler benim çok hoşuma gitti. Her geçen yıl setlerin geliştiğini, güzelleştiğini görmek de cabası. Sanki LEGO Şehri yavaş yavaş daha keyifli bir hale geliyor gibi…

LEGO City 2023 yaz setleri ile ilgili düşüncelerinizi bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

 

Resimler Bricklink, Brickset ve Jay’s Brick Blog’dan itinayla yürütülmüştür. Setlerin İngilizce isimleri değişik olabilir, farklı kaynaklarda farklı isimlere rastladım. Türkçe isimler de benim çevirilerim, resmî LEGO isimleri değil.

Bir yanıt yazın

Back to Top