LEGO 43230 Walt Disney Hatırası Kamera Seti

LEGO 43230 Walt Disney

Birkaç gün gecikmeyle de olsa, şimdiye kadar çıkan ve duyurulan Disney setlerinden bahsedip, LEGO 43230 Walt Disney Hatırası Kamera setini geçmek olmayacak. En azından kısa bir yazıyla biraz göz atalım bakalım, ne varmış ne yokmuş.

Yurtdışında olan şanslı LEGOseverlerin şimdiden ön sipariş verebileceği bu set, Disney’in 100. yılı için çıkarılan setlerden. 1 Eylül’de piyasaya sunulacak, herhalde birkaç hafta sonra Türkiye’ye de gelmiş olur diye düşünüyorum. Yurtdışı fiyatı $99.99 olan seti, bana sorarsanız Disney hayranlarının kesinlikle kaçırmaması gerekiyor.

LEGO 43230 Walt Disney Hatırası Kamera

Setin en çekici yanı, hiç şüphesiz içinden çıkan minifigürler. Siyah-beyaz Mickey ve Minnie Mouse daha önceden bildiğimiz figürler olsa da, Walt Disney’in minifigürüyle, Bambi ve Dumbo’nun figürleri çok hoş duruyor.

LEGO 43230 Walt Disney

Figürlerle birlikte setten bir de eski zamanlarda kullanılan türden bir kamera ve film şeridi çıkıyor. Film şeridinin üzerinde Disney filmlerinden kareler var. Benim resimlerden seçebildiğim kadarıyla Mulan, Aslan Kral, Güzel ve Çirkin, Küçük Deniz Kızı, Kurtarıcılar, Robin Hood, Orman Çocuğu, Enkanto, Külkedisi, Bambi, Dumbo, Fantasia, Pinokyo, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve Steamboat Willie bu film şeridinin üzerinde olan filmlerden sadece bazıları.

21 cm genişliğinde, 37 cm yüksekliğinde olan bu kamerayı, eğer kedili bir evde yaşamıyorsanız sehpanızın üzerinde rahatça (ve keyifle) sergileyebilirsiniz. Kedisi olanlar biraz daha kapalı bir yer seçmek isteyebilirler.

Üzerinde “100” yazan kameranın – ki bence bu da hoş bir detay olmuş, çünkü eski kameraların üzerinde zaten iki tane sıfır (!) vardır – içinde yönetmenin oturabileceği bir de bölme var. Yan tarafındaki kol da, tıpkı gerçek bir kamerada olduğu gibi dönebiliyor.

LEGO 43230 Walt Disney

Minifigürlerin üzerinde durduğu platform, aslında bir klaket. Hani film çekilirken kullanılan, “Sahne üç, çekim 5” dedikten sonra kıp diye kapatılan zımbırtı var ya… o işte. Üzerinde de 1937 tarihli Eski Değirmen (The Old Mill) isimli kısa animasyondan bir kare var.

Set ve minifigürlerin bence çizgifilm sevenler için çok farklı bir anlamı ve değeri var. Hele bir de LEGOseverseniz yandınız. Şahsen ben “Acaba 100. yıl setlerinden hangisini alsam?” diye düşünürken bu setin çıkacağını duyunca, hepsini bir kenara bıraktım. Çizgifilm deyince akla ilk gelen kişilerden biri olan Walt Disney bir yanda, karakterleri mükemmel yansıtan iki tane başrol oyuncusu hayvan diğer yanda. Eninde sonunda koleksiyonuma eklenecek mükemmel bir set.

Düşüncelerinizi yorumlarda bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

LEGO 43230 Walt Disney

 

Set resimleri Brickset’ten, Walt Disney’in resmi biography.com’dan, filmlerin resimleri IMDB’den, eski tip kamera resmi Pixabay’den, kedi resmi de Petcube’den alınmıştır.

Bir yanıt yazın

Back to Top