LEGO 41754 Leo’nun Odası Set İncelemesi

Ve sonunda yeni bir yazı! Oh be, özlemişim sıfırdan yazmayı! Evet, minifigürlerimin çoğuna hâlâ ulaşamıyorum ama bu yeni aldığım setlerin incelemesini yapmayacağım anlamına gelmiyor, değil mi? Bugün de yavaş yavaş gönlümü fethetmeye başlamış olan LEGO Friends setlerinden birini inceleyeceğim: LEGO 41754 Leo’nun Odası.

Minibebeklere bir türlü ısınamayan, ve bu yüzden de mümkün olduğunca uzak duran biri olarak, bu yılın başından beri gördüğüm neredeyse tüm Friends setlerine ağzımın suyu akarak bakıyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi, sürekli kendini aşıyor LEGO Grubu, gerek set, gerek figür çeşitliliği olarak. Yeni karakterleri gördüğüm zaman, “Tamam” dedim “Bunların hepsinden bir tane alayım, en azından elimde örnek olsun”. Şansıma, dört küçük setle bunu yapmak mümkün. Leo’nun Odası (41754), Liann’in Odası (41739), Nova’nın Odası (41755) ve Aliya’nın Odası (41740) setlerini aldığınız zaman, yeni LEGO Friends ekibini tamamlıyorsunuz.

Bu dört setin hepsinin incelemesine yukarıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. İncelemelere, Leo’nun Odası ile başlıyoruz.

LEGO 41754 Leo’nun Odası
Leo’nun odası

LEGO 41754 Leo’nun Odası Set Detayları

Set adı: Leo’nun Odası

Set numarası: 41754

Parça sayısı: 203

Minibebekler: 2 (Leo, Olly)

Hayvanlar: Kedi (Bu kalıp ilk kez 2023’te çıktı)

Satış fiyatı: 499.90 TL (LEGO Store)

Tema: Friends

Çıkış tarihi: 1 Ocak 2023

Leo ve Olly

LEGO 41754 Leo’nun Odası
Leo (sol) ve Olly (sağ) minibebekleri

Adından da anlaşıldığı gibi, oda Leo’ya ait. Leo’nun ilgi alanları, yemek yapmak, futbol oynamak, ve sörf yapmak. Odasında da tüm bu ilgi alanlarına ait detaylar bulabilirsiniz. Olly ise, misafirliğe gelmiş. Moda tasarımı ve video çekmekle ilgileniyor.

Şimdiye kadar çıkan Friends setlerinde birbirinden farklı 7 tane Leo, 4 tane de Olly figürü var. Leo genellikle bu sette olduğu gibi kapri pantolon giyiyor, ama bazı setlerde normal pantolonlu. Olly’nin tarzı hep aynı. Buna değinmemin sebebi, kargo pantolonu giyen minibebeklerin bacak kalıplarının farklı olması.

Leo’nun saç parçası, 2019 çıkışlı. LEGO Filmi 2’deki Rex Dangervest’in saçı. Onunki koyu kahverengiydi, Leo’nunki ise kırmızımsı kahverengi. İki rengi de sadece bu karakterlerde görüyoruz. Olly’nin saçı ise bu yıl ilk kez üretilen farklı bir kalıp. Bu renkte (parlak açık sarı) Olly dışında dört minifigürde daha var. Yeni çıkan Marvel CMF serisindeki Hawkeye figüründe de koyu bej renginde bulmak mümkün.

LEGO 41754 Leo’nun Odası Kutu İçeriği ve Başlıyoruz!

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Küçük kutu, aslında bu iki gençle ilgili bilmemiz gereken herşeyi özetliyor. Arkadaki resimlerde Leo ve Olly’yi futbol oynarken, yemek yaparken, ya da deniz kenarında video çekerken görmek mümkün.

Kutudan üç poşet, bir yapıştırma kağıdı, bir taban, ve bir de yapım talimatı kitapçığı çıkıyor.

LEGO 41754 Leo’nun Odası
Kutu içeriği

Olay yeri inceleme setin yapılabilirliğini test ettikten sonra, yapıma geçiyoruz.

İlk poşet bittiğinde, odanın dış duvarları, balkonu, ve yataklarını yapmış oluyoruz. Bunun yanında bir de Leo’nun kedisi Churro’nun oturabileceği bir yer, ve oturduğu yerden oynayabileceği bir kedi oltası var. Basit bir mekanizmayla, bu küçük modelin arkasındaki topu çevirerek oltayı hareket ettiriyorsunuz. Hoş bir detay olmuş bence (yazının sonunda bunun fotoğrafını bulabilirsiniz).

Kedinin adı ilginç geldi. Bir çeşit yiyecek olduğunu biliyordum ama ne olduğunu bilmediğim için açıp baktım. Bizim tulumba tatlımıza benzer bir tatlı. Bir anlığına “Kediye böyle isim mi takılır” dediysem de, sonra yukarda resmi olan bücürün adının Çitos, kardeşinin adının da Doritos olduğunu hatırlayıp, “Tamam ya” dedim “neden olmasın” :))

LEGO 41754 Leo’nun Odası
Leo ve Churro

Kapı detayına bayıldım desem herhalde yalan olmaz. Fazla set alan biri olmadığım için, bu tür şeyler (uzun zamandır kullanılıyor bile olsa) bana fantastik geliyor. Bu sürgülü kapı, bence oynanabilirliği de arttırıyor.

İkinci poşetle birlikte, odanın içini yapıyoruz. Bu kadar küçük bir alana epey detay sıkıştırmışlar. Küçük bir fırın (ve içinde pişen kek), fırının üstündeki tezgâhta iki tatlı, tarif kitabı, yemek yaparken video çekmeyi kolaylaştıracak bir telefon tutacağı (tabii ki arkasında ışığıyla), hem kedinin, hem çocukların oturabileceği pofuduk yastıklar, kedinin mama ve su kapları, Leo’nun arkadaşlarıyla olan resimleri, futbol topu deşeli bir halıcık, sörf tahtası… Gerçekten de oda Leo’nun odası.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Odaya ek olarak, bir de tek kale maç yapmaya elverişli bir kale yapıyoruz. Tabii ki bir de futbol topu var. Susuz kalmamaları için, her ikisi için de birer matara koymayı unutmamış LEGO Grubu.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Bitti mi?

Eh, set küçük bir set, öyle olunca da hemen bitiveriyor. Buna rağmen odadaki detaylara bakması çok keyifli.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Bambaşka bir amaçla hayatımıza giren burgulu parçanın krema olarak kullanılmış olması bana çok eğlenceli geldi. Evet, renk beyaz olabilir, ama bu parçayı her gördüğümde aklıma ilk gelen CMF 19 serisindeki köpek bakıcısı, ve onun yüz ifadesi.

İki tane fotoğraf var, birinde Leo ve Olly, diğerinde Leo, Autumn ve Liann var. İsteğe göre fotoğrafı değiştirebiliyorsunuz.

Yapım talimatı kitapçığındaki şu sayfa da hoşuma gitti. Leo’nun evinin şehrin neresinde olduğunu, Olly’nin nerden geldiğini gösteriyor.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Leo’nun odasında ranza olması güzel olmuş, böylece arkadaşı geldiğinde aynı odada yatabilirler. Ranzaya tırmanmak için merdiven detayını da unutmamışlar.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Her sette olduğu gibi, kaybolması muhtemel bazı parçaların yedeği var. Bunlarla iki küçük tatlı daha yapabiliyorsunuz.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Ve günün sonunda (ya da başlarken, artık öyküye hangisi uyuyorsa) yapılan balkon keyfi.

LEGO 41754 Leo’nun Odası

Genel Düşünceler

Diğer setleri henüz yapmadığım için, onlarla bir kıyaslama yapamayacağım. Ama başta da dediğim gibi, minnacık bir sete bu kadar detay sıkıştırmış olmaları çok hoşuma gitti. Üstelik minibebekler de sinsi sinsi kalbimi fethetmeye başladılar.

Önyargılarımı kırmaya başlasam da, fotoğrafçılık açısından baktığımda minifigürler gibi olmadıkları açık. Bacakların sadece tek taraflı ve beraber hareket etmesi ve ellerin dönmemesi, bazı pozları zorlaştırıyor. Kolları minifigürlerinkinden daha uzun gibi gelmişti, değilmiş, ama yana doğru daha fazla açılması da bazı durumlarda çok iyi olmuyor. Ama tabii bunlar setle değil, minibebeklerle ilgili.

Eğer Friends temasıyla ilgileniyorsanız, LEGO 41754 Leo’nun Odası şekerleme tadında alıp köşeye koyabileceğiniz bir set. İlgi alanları Leo’nunkine benzer olan çocukların da hiç şüphesiz ilgisini çekecektir. Benim alma sebebim, ekibi tamamlamak. Öyle bir amacım olmasaydı büyük bir olasılıkla başka bir sete yönelirdim.

Evet, bugünlük bu kadar. Gidip diğer odaları bulayım da, incelemelerin arası çok açılmasın.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

 

Köpek Bakıcısı resmi Bricklink’ten yürütme, diğerleri bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top