LEGO 41740 Aliya’nın Odası Set İncelemesi

LEGO 41740

Ekim’de yaptığım Liann’ın Odası incelemesinde, serinin son odasını da alacağımdan bahsetmiştim. Araya biraz zaman girdi ama sonunda Aliya’nın Odası setini aldım, ve hemen incelemesini yaptım. Hadi gelin beraber bakalım, LEGO 41740 Aliya’nın Odası setinde ne var ne yok.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası Set Detayları

Set adı: Aliya’nın Odası

Set numarası: 41740

Parça sayısı: 209

Minibebekler: 2 (Aliya, Paisley)

Hayvanlar: Köpek (Kalıp 2021’den, baskı yeni)

Satış fiyatı: 499.90 TL (LEGO Store)

Tema: Friends

Çıkış tarihi: 1 Ocak 2023

LEGO 41740 Aliya’nın Odası

Aliya ve Paisley

Sona kalan bu iki arkadaştan Aliya’nın, bu yıl çıkan setlerde toplam 10 farklı figürü var (evet, Bricklink 11 diyor ama iki tanesinin kıyafeti aynı, onları tek sayıyorum). Saç parçası bir tanesi dışında hepsinde aynı, kıyafet olarak etek, pantolon ve pijama giyiyor.  Paisley ise 8 farklı şekilde karşımıza çıkmış. Saçlar hep aynı, ama bir tanesi pantolon yerine etek giyiyor, biri de pijamalı. İkisinin de saç parçası 2023 çıkışlı. Aliya’nın saçı ona özel, Paisley’nin saçı ise Aida isimli başka bir Friends karakterinde, siyah olarak bulunuyor.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası
Aliya (sol) ve Paisley (sağ) minibebekleri

LEGO Grubunun sayfasına baktığımızda, Aliya’nın başarı odaklı bir kız olduğunu görüyoruz. Bir yandan dersleriyle ilgilenirken, bir yandan hayvan barınağında gönüllü olarak çalışıyor. Bunların yanında ilgilendiği pek çok farklı aktivite var. Bilge tavrı, arkadaşlarının tavsiye almak için ona gitmesine sebep oluyor. Bunun karşılığında onlar da, oraya buraya koştururken arada dinlenmesi gerektiğini ona hatırlatıyorlar.

Paisley ise, utangaç yapıda bir kız olmasına rağmen sahneye çıktığında kabuğunu kırıyor. Yetenekli bir müzisyen, ve bestelediği şarkılar duygu dolu. İyi bir dinleyici olduğu için, arkadaşları konuşmak istediğinde ona gidiyorlar.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası Kutu İçeriği

Kutuya baktığımız zaman, kitap dolu raflar ve kupalarla Aliya’nın nasıl bir karakteri olduğunu anlıyoruz. Ama eğlenmeyi de bildiği için, bir de küçük sinema sistemi var.

Diğer Friends karakterleri gibi, Aliya’nın da evcil bir hayvanı var, Aira adlı bir köpekçik. Bu sefer yiyecek adı kullanmamışlar, hayret. Aira’nın taç şeklinde bir aksesuarı var. Hayvanlara giydirilen bu tür aksesuarlar ne gerçek hayatta hoşuma gider, ne de LEGO hayatımda. O yüzden bu taç parçası ışık hızıyla yedek parçaların arasına koyuldu.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası
Aliya ve Aira

Tıpkı diğer odalarda olduğu gibi, bu setten de iki poşet, bir taban, bir yapıştırma kâğıdı ve yapım talimatı kitapçığı çıkıyor.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası Kutu İçeriği

Müfettişimiz büyük bir ciddiyetle kalite kontrolü yapıyor. Onayını aldıktan sonra seti yapmaya başlıyoruz.

İlk sırada sinema sistemi var. Cep telefonundan projektörle sahneye yansıtılan bir düzenek kurulmuş. Tabii her sinema seansının olmazsa olmazı, patlamış mısır da unutulmamış.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası
Dev ekranda film izlemeyi sevenlere!

İlk poşetin sonunda, yatağı, kitaplığı ve oturma köşesini yapmış oluyoruz.

Diğerlerinde olduğu gibi, 41740 Aliya’nın Odası setinde de hareketli bir bölme var. Yatağın altına koyulan, bana çok ilginç gelen iki parça sayesinde (soldaki resim), kaydırarak bir yatak daha çıkıyor ortaya.

İkinci poşetle odanın diğer tarafını da bitiriyoruz. Bu bölümde bir çalışma masası ve sandalyesi, Aliya’nın arkadaşlarıyla olan fotoğraflarının olduğu bir pano, kazandığı kupa ve madalyalar, arkadaşlarıyla oturup abur cubur yiyebileceği bir oturma köşesi, ve Aira’nın yatağıyla kemiği var. Ayrıca, odanın hem soluna, hem de sağına sarmaşık gibi bir bitki ekliyoruz.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası

Detaylar

Diğer setlerde olduğu gibi, 41740 Aliya’nın Odası yapım talimatı kitapçığında da nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren bir haritacık var.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası Harita

Aliya’nın düzenli bir çalışma masası var. Masa lambasından kalemliğine kadar herşey düşünülmüş. Masanın yanındaki çekmeceleri açtığımızda ise, işlerin her zaman onun istediği gibi gitmediğini görüyoruz. Bazı derslerden iyi not alırken, bazılarından fena halde çuvallamış.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası Çalışma Masası

Sehpayı çok beğendim. Üzerinde duran çaydanlık, çay dolu bardak ve kurabiye de güzel olmuş. İster tek başına, ister arkadaşlarıyla oturabileceği küçük bir köşe.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası Keyif Köşesi

Fanus içindeki kırmızı çiçek, bana nedense Güzel ve Çirkin’deki gülü anımsattı. 2020’de LEGO dergilerinden biriyle gelen küçük setteki resmini de aşağıya sıkıştırıyorum. Aliya’nın Disney hayranı olmadığını kim söyleyebilir ki?

Aşağıda resmini gördüğünüz çanta, daha önceden bildiğim bir parça, 2015’ten beri setlerde bulmak mümkün. Ama üzerindeki fermuar detayı ilk kez dikkatimi çekti, sizlerle de paylaşayım istedim. Normal herhangi bir çantada olduğu gibi, boydan boya giden bir fermuarı var.

Paisley Aliya’ya gelirken dizüstü bilgisayarını alıp gelmiş. Açtığımızda görüyoruz ki üzerinde çalıştığı bir şey var. Aliya’nın elindeki kitap da, Nova’nın Odası setindeki gizli bölmede olan posterdekiyle aynı görseli taşıyor. Sanırım bu kitap gençleri bir yerde bir şekilde bağlayacak.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası: Aliya, Paisley ve Aira

Ve setten çıkan yedek parçalar da şu şekilde. Dediğim gibi Aira’nın tacı da yedek parçalara hemen katıldı.

Aliya’nın odası, hem yalnızken, hem de arkadaşlarıyla güzel vakit geçirebileceği hoş bir oda olmuş.

LEGO 41740 Aliya’nın Odası

Genel bakış

41740 Aliya’nın Odası setiyle, dört odayı da tamamlamış olduk. Bakalım yan yana nasıl gözüküyorlar.

Kendi açımdan baktığım zaman, en baştaki Leo’nun odası dışında tüm odalarda ilgi alanlarıma seslenen bir şey görebiliyorum. Eğer MOC yapan biri olsam, bunların hepsini birleştirip büyük bir oda yapardım, Leo’nun odası da mutfak bölümü olurdu :)

Sekiz arkadaş, dört oda, ve dört küçük hayvan. Bu sekiz arkadaşın altısının ten renkleri farklı. İlgi alanları ve karakterleri de göz önünde bulundurulunca, bence güzel bir çeşitlilik yaratmışlar.

Ve tabii ki bir grup fotoğrafı! Friends teması, öyküleri ve setleriyle kalbimi fethetmeyi başardı (bahsi geçen setler bu odalar değil, ama bunları da çok keyif alarak yaptım).

 

Sizin de yenilenen Friends temasıyla ilgili düşüncelerinizi duymak isterim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Belle ve fanus içindeki gülün olduğu resim dışında tüm resimler bana ait. Onu Walmart sayfasından yürüttüm. 

Bir yanıt yazın

Back to Top