LEGO 41739 Liann’ın Odası Set İncelemesi

LEGO 41739 Liann’ın Odası

Ve işte bir Friends odası setiyle daha karşınızdayız! Bu yazı diğer ikisinden biraz daha farklı olacak, çünkü seti alalı ve yapalı epey oluyor. Zaten bu yüzden yapıştırmaların olduğu resmi Brickset’ten yürütmek zorunda kaldım :) Evet, lafı uzatmıyoruz, ve LEGO 41739 Liann’ın Odası set incelemesine geçiyoruz!

LEGO 41739 Liann’ın Odası Set Detayları

Set adı: Liann’ın Odası

Set numarası: 41739

Parça sayısı: 204

Minibebekler: 2 (Liann, Autumn)

Hayvanlar: Geko

Satış fiyatı: 499.90 TL (LEGO Store)

Tema: Friends

Çıkış tarihi: 1 Ocak 2023

Liann ve Autumn

Yeni setlerde 8 farklı Liann ve 7 farklı Autumn minibebeği var. Liann’ın hobileri arasında çizim yapmak ve kaykaya binmek geliyor. Autumn ise doğayı keşfetmeyi seven özgür bir ruha sahip. Kolunun alt kısmının olmaması doğuştan, ama bu onun keşif yapmasına engel olmuyor.

LEGO 41739 Liann’ın Odası
Liann (sol) ve Autumn (sağ) minibebekleri

Bu minibebeklerin saçları da 2023 çıkışlı. Liann’ın saçı bej rengi olarak bir minibebekte daha var, Autumn’un saçını ise onun dışında iki minifigür kullanıyor, hepsi de koyu turuncu.

LEGO 41739 Liann’ın Odası Kutu İçeriği ve Yapımı

LEGO 41739 Liann’ın Odası

Evet, bakalım kutu bize Liann hakkında neler söylüyor. Resim yapmayı seviyor, tamam, kaykay da var… sanki biraz da pasaklı bir kız Liann. Yere boya dökülmüş, geko onun üzerinden geçip her yeri ayak izi yapmış… eh, zaten renkli kişilikler hep biraz pasaklı değil midir?

Yapıştırmalara baktığımız zaman, daha sonra taburesinin üzerine gelecek yapıştırmaya da bir parça boya döküldüğünü görüyoruz.

Fotoğrafı olmasa da, yapım talimatlarından kopya çekerek kutudan iki poşet ve bir ayrı taban çıktığını söyleyebilirim. İlk poşette duvar bölümünü, ikinci poşette de detayları yapıyoruz.

LEGO 41739 Liann’ın Odası

Tabii diğerlerinde olduğu gibi kimin nerden nereye geldiğini gösteren küçük bir haritamız da var.

Liann’ın beslediği bir geko var, adı da Popcorn (patlamış mısır). Artık evcil hayvanlara yiyecek ismi vermenin gayet popüler olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Bu küçük geko kalıbını ilk olarak 2022’de çıkan Karlar Ülkesi setlerinde, Bruni karakteri olarak görmüştük.

Yapım bittiği zaman, odanın yanında Popcorn’un duracağı bir stand, ve iki de tuval çıkıyor karşımıza. Belli ki Autumn’la aktivite olarak Popcorn’un resmini çizmeye karar vermişler.

LEGO 41739 Liann’ın Odası
Popcorn’un keyfi yerinde :)
LEGO 41739 Liann’ın Odası LEGO 41739 Liann’ın Odası

Tıpkı Nova’nın Odası setinde olduğu gibi, burada da hareketli bir bölme var. Duvardaki kitaplığı indirdiğimiz zaman arkasından bir yatak çıkıyor.

Liann’in odası diğer ikisiyle karşılaştırıldığında herhalde en renkli ve en dağınık oda olsa gerek. Ne yalan söyleyeyim, ona hak vermiyor değilim. Zamanında çizimle uğraşmış biri olarak, renkli bir mekân bana her zaman ilham vermiştir. Dağınıklık konusuna gelince… herkesin kendine göre bir bahanesi oluyor :)

LEGO 41739 Liann’ın Odası
Ve işte Liann’ın odası!

Detaylar

LEGO 41739 Liann’ın Odası seti de vıcır vıcır detaylarla dolu. Liann sadece kâğıt-kalem kullanarak değil, dijital olarak da çizim yapıyor. Hatta tabletindeki görüntüden bu aralar üzerinde çalıştığı bir çizgiroman olduğunu görüyoruz. Kalemleri de her zaman elinin altında.

Yorulduğunda ya da arkadaşları geldiğinde oturup sohbet edebilecekleri bu köşe benim çok hoşuma gitti. Ama sanırım oturmak için en rahat yer yatak.

Popcorn tabii ki sürekli standın üzerinde durmuyor, kendi özel akvaryumu var.

LEGO 41739 Liann’ın Odası

Akvaryumun üzerinde Liann’ın boya paleti ve kitapları var (kesin kitaplığa kaldırılmayı bekliyorlardır!). Hemen yan tarafa da kaykayını asmış.

Yatağı indirdiğimizde arkasından bir pano çıkıyor. Bu panoda, Leo’nun odasında olan, Liann, Leo ve Autumn’un bir aradaki fotoğrafı var. Aynı fotoğraf Autumn’un evinde de var mıdır diye merak ettim (41730 numaralı set), ama oraya koyulmamış. Kimbilir, belki ilerde Autumn’un odası diye bir set çıkarsa orada olur.

Hazır üç arkadaş bir araya gelmişken, bir resim de ben çekeyim dedim.

LEGO 41739 Liann’ın Odası
Liann, Leo ve Autumn

Düşünceler

Liann’ın odasını almamın asıl sebebi Autumn figürü. LEGO Grubu ilk kez kolunun bir kısmı olmayan bir figür üretiyor, ve çıkacağını ilk duyduğum zamandan beri bu figürün koleksiyonumda olması gerektiğini düşünüyorum. İşin ilginç yanı, Autumn minifigürü duyurulmadan önce, uzuvlarından biri farklı olan bir kız LEGO Grubu’na mektup yazıp, kendisiyle özdeşleştirebileceği figürler görmek istediğini söylemiş. Yeni LEGO Friends tasarımcılarıyla yapılan röportajı okumanızı tavsiye ederim, ne kadar detaylı düşündükleri açıkça belli oluyor.

Liann’ın odasını yaptıktan sonra, öncekilerle yan yana koydum. Karşınıza rengârenk bir görüntü çıkıyor. Bu renklilik sadece odalarda değil, arkadaş grubunun karakterlerinde de var. Üç odanın da incelemesini yaptıktan sonra, dördüncüyü almamak olmayacak sanırım. İlk fırsatta Aliya’nın odasını alıp, onu da kardeşlerinin yanına eklemeyi düşünüyorum.

LEGO 41739 Liann’ın Odası
Nova’nın (sol), Liann’in (orta) ve Leo’nun (sağ) odaları

Bizim ülkemizde farklı ten renklerine çok rastlamasak da, başka ülkelerde bunlar mevcut. Friends karakterlerindeki bu çeşitlilik de hoşuma gidiyor. Bundan birkaç yıl önce siyahi bir iş arkadaşım vardı, ben de onun minifigürünü yapmaya karar verdim. İki seçenek sundum, birinin kafası sarı, diğerinin kahverengiydi. Arkadaşım kahverengi olanı seçti. Yetişkinler bile kendine daha yakın gördüğü bir rengi seçerken, çocukların bunu istemesi normal değil mi?

Ziyaretlerine giderken ben de Çitos, Doritos ve Eylül’ü aldım yanıma. Gördüğünüz gibi herkes merakla birbirini kokluyor :)

LEGO 41739 Liann’ın Odası
Grup büyüyor!

 

Evet, bugünlük de bu kadar. Düşüncelerinizi yorumlara bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

LEGO 41739 Liann’ın Odası
LEGO 41739 Liann’ın Odası
LEGO 41739 Liann’ın Odası

Yapıştırmaların resmi Brickset’ten yürütme, diğerleri bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top