Özel Kalıp LEGO Minifigür Kafaları

Özel kalıp LEGO minifigür kafaları

Bir süredir yazmayı düşündüğüm, ama epey uzun olacağı için sürekli ertelediğim bir konu var: Özel kalıp LEGO minifigür kafaları. Geçen gün yaklaşık 10 saati animasyon yaparak geçirince, bloga istediğim vakti her zaman ayırmadığımı tekrar fark ettim. Bu yüzden de artık ertelemekten vazgeçip, şu konuya bir girişeyim dedim.

Standart minifigür kafasını hepimiz biliyoruz. Ara sıra minifigürlerin dışında da kullanılan bu kafa parçası, ilk minifigürlerden beri hayatımızda. Ama bir an geliyor, ve belli bir karakteri standart minifigür kafasıyla oluşturamıyorsunuz. Saç-şapka aksesuarları yeterli olmuyor. O zaman da bu karakterin kafası için yeni bir kalıp yapılıyor. Her ne kadar genellikle sadece o karaktere özel olsa da, zaman zaman bu kalıplar başka minifigürlerde de karşımıza çıkabiliyor.

Bricklink’e göre şimdiye kadar 627 farklı özel kalıp LEGO minifigür kafası var. Yazıyı ertelememin sebebini anladınız mı :) Neyse ki aynı kalıbın üzerine yapılan değişik baskılar da “farklı” olarak geçtiği için, bizim listemiz biraz daha kısa olacak. Hazırsak, son 25 yılda çıkan özel kalıp LEGO minifigür kafaları, ve bu kafaların sahibi olan minifigürlerle ilgili yazımıza başlayalım.

Önemli not 1: Yazdığım bilgilerin doğruluğu %95. Elimde minifigürler olmadığı için, arada atladığım bir şey olabilir.

Önemli not 2: Yıl içinde çıkan minifigürleri kronolojik olarak sıralamadım. Yani hangisi önce çıkmış, hangisi sonra, liste ona göre gitmiyor.

1999-2005

Özel kalıp LEGO minifigür kafaları, Star Wars temasıyla başlıyor. Şaşırıyor muyuz? Tabii ki hayır. O kadar fazla yaratığın olduğu bir evrende, standart kafanın çoğu karaktere uymaması çok normal. Nasıl Yoda’ya uygun olsun diye kısa bacaklar çıktıysa, Star Wars evrenindeki çoğu “garip” yaratığın kafası da kendine özel.

1999’da Jar Jar Binks ve Battle Droid figürleriyle başlayan özel kalıp LEGO minifigür kafaları, C-3PO (2000), Chewbacca (2000), Watto (2001), Yoda (2002), Greedo (2004) ve General Grievous (2005) ile devam etmiş. Bunların yanında, belirli bir karakteri değil, genel bir ırkı canlandıran Ewok (2002), Geonosian (2003), Gamorrean (2003) ve Wookie (2005) kafaları yapılmış.

2001 yılında, Life on Mars temasıyla birlikte ilk lisanslı olmayan özel kalıp LEGO minifigür kafası çıkmış. Bu kafayı 3 farklı renk ve 10 farklı baskıyla temanın Marslı minifigürlerinde görmek mümkün. Harry Potter temasının piyasaya sürülmesiyle, 2002’de Dobby ve Gringotts çalışanları için de farklı kafalar tasarlanmış.

2006-2010

2006’da iki tema öne çıkıyor: Bionicle ve Sponge Bob. Yalan yok, iki temayı da çok sevmiyorum. Bionicle figürlerini minifigür olarak görmüyorum bile. Ama Bricklink öyle kabul ediyor, bu yüzden yazıda onlara da değineceğim. Kafa çeşitliliği biraz göz kararı olacak, çünkü hangilerinin aynı kafa kalıbını kullandığı resimlerden çok kolay anlaşılmıyor. Ama en azından birkaç örnek olsun.

Özel kalıp LEGO minifigür kafaları
2006 ve 2007’de çıkan Bionicle minifigürleri

Sponge Bob da 6 yıllık hayatı boyunca birkaç farklı özel kalıp LEGO minifigür kafası görmüş. Bazılarını farklı renklerde, bazılarını farklı baskılarla bulmak mümkün.

2006-2009 arası çıkan Sponge Bob minifigürleri

2008’de çıkan Indiana Jones: Kristal Kafatası Krallığı filminin setlerinden birinde şöyle bir minifigür var. Diğer setlerde bu kafa bedenden ayrı olarak kullanılmış.

Akator Skeleton

Bu arada Star Wars teması da boş durmamış tabii. 2007’de Kit Fisto, 2008’de Magna Guard ve Plo Koon, 2009’da da yenilenmiş Yoda ve Ewok minifigür kafaları çıkmış. İlk Amiral Ackbar minifigürü de 2009 yılından. Hatta ilerleyen yıllarda çıkan Mon Calamari figürlerinin bir tanesi dışında hepsi bu kalıbı kullanıyor. 2010’la birlikte yeni bir General Grievous kafası geliyor, yanında da iki yeni Star Wars karakteri.

Özel kalıp LEGO Star Wars minifigür kafaları

Ama en eğlencelisi, 2009 ve 2010 yıllarında Space Police III teması altında çıkan uzaylılar!

2010’un öne çıkan teması, hiç şüphesiz Oyuncak Hikayesi. Yeni minifigürlerin aksine, ilk çıkan Oyuncak Hikayesi minifigürleri özel kalıp LEGO kafaları kullanıyordu.

Özel kalıp LEGO Toy Story minifigür kafaları

Bunlara ek olarak, 2010 yılından bir de Atlantisli köpekbalığı savaşçımız var.

Atlantis Shark Warrior

2011-2013

Farklı bir Ewok, yeni bir Watto ve Geonosian, iki uzaylı, iki Atlantisli, bir Mısır tanrısı derken… yeni bir temayla birlikte 4 farklı iskelet kafası geliyor. Yıllar içinde pek çok farklı özel kalıp minifigür kafası göreceğimiz bu yeni LEGO teması, Ninjago.

Çeşitli özel kalıp LEGO minifigür kafaları

2011 aynı zamanda özel kalıp kafaların CMF serilerinde ilk kez boy gösterdiği yıl. Space Police temasındaki uzaylı kafalarından biri, CMF 3 serisindeki Space Alien minifigürüyle piyasaya sürülüyor (evet, kalıp aynı ama bir ilk olduğu için bahsetmek gerek).

Space Alien
Space Alien

2012’de Ninjago’yu yılanların istila etmesiyle tam 7 farklı özel kalıp LEGO minifigür kafası çıkıyor.

Özel kalıp LEGO Ninjago minifigür kafaları

CMF 6 serisinde de bir coşma var, minifigürlerin 3 tanesi yepyeni kalıplar kullanıyor.

Star Wars evrenindeki Gamorrean Guard minifigürü yenileniyor, daha gerçekçi bir hal alıyor. Bir de yeni bir Commando Droid’imiz var. Önceden normal kafa parçasının üzerine şapka olarak geçirilen kurt adam aksesuarı, kendi başına kafa parçası olarak çıkıyor. Bir de 2013’te çıkacak olan Ninja Kaplumbağalar setlerinin habercisi olarak özel bir Leonardo minifigürü üretiliyor – bu minifigürü bizim gibi ölümlülerin elde etmesi çok kolay değil.

2013’te yeni bir uzay teması geliyor: Galaxy Squad. Beraberinde üç yeni uzaylı böcek, dört de robot getiriyor, hepsinin kafası özel kalıp.

Özel kalıp LEGO Galaxy Squad minifigür kafaları

Hobbit setlerindeki Beorn ve Azog, CMF 11 serisindeki Zencefilli Kurabiye Adam ve Yeti, ve Ninja Kaplumbağaların ustası olan Splinter’ın minifigürü de bu yılın yıldızlarından.

Ve tabii ki yine Star Wars! Yoda yepyeni bir kafayla karşımıza çıkıyor, üstelik rengi de değişmiş olarak. Onun yanında Max Rebo, Coleman Trebor, Ree-Yees ve Poggle the Lesser minifigürleri için özel kafalar üretiliyor.

Özel kalıp LEGO Star Wars minifigür kafaları

2014-2016

2014’te özel kalıp LEGO minifigür kafası konusunda coşarak öne çıkan bir tema var: Simpsons. Önce Simpsons evi, sonra da Simpsons CMF serisi ile gelen minifigürlerin neredeyse hepsi farklı bir kalıpla yapılmış.

Özel kalıp LEGO Simpsons minifigür kafaları

Marvel teması da M.O.D.O.K. ve Rocket’le ilk özel kalıp kafalarını görüyor. Minecraft setlerine minifigür koyulmasıyla birlikte, küp kafalı minifigürlerimiz oluyor. Ninja Kaplumbağaların hem kendileri, hem de ustaları yenileniyor.

Star Wars setlerinde de, farklı film ve çizgifilmlerden gelen, 5 farklı karakter beliriyor. Hepsinin kafası yeni.

Simpsons minifigürleri 2015’te de tam gaz devam ediyor. Özel kalıp kullanan tam 10 farklı minifigür var.

Özel kalıp LEGO Simpsons minifigür kafaları

CMF 13 ve 14 serileriyle üç yeni kafa daha geliyor. Ninjago’nun yılan serisine bir yenisi eklenirken, DC’den Black Manta ve Karlar Ülkesi filminden Olaf da aileye katılıyor. Star Wars temasında 2015’te sadece tek bir figür çıkmış, ama tıpkı diğerleri gibi inanılmaz detaylı.

2016 Dimensions ve Disney yılı. Dr. Who, Gremlins, Sonic, E.T., Adventure Time ve Ghostbusters karakterleri, özel kalıp kafalarla karşımıza çıkıyor. Disney CMF 1 serisi sayesinde, Mickey, Donald, Stitch ve Alis Harikalar Diyarındaki sırıtan kediyi görüyoruz. Minecraft figürlerinin bazılarının kafaları değişiyor (bazılarının gövdeleri de). Hayalet Sürücü filminin başrol karakteri de, süper kahramanlar arasında yerini alıyor.

Özel kalıp LEGO Dimensions, Disney, Minecraft ve Marvel minifigür kafaları

Star Wars teması da, 2015’teki açığını kapatmak için 5 yeni özel kalıp LEGO kafasına sahip minifigür çıkarıyor. Bunlar Maz Kanata, Bistan, Teedo ve Unkar Plutt isimli karakterlerle, Ugnaught ırkından bir arkadaş.

Her ne kadar Bricklink’te özel kalıp kafalar arasında olmasa da, standart minifigür kafasından farklı olduğu için LEGO bebeğini de bu listeye eklemek gerektiğini düşünüyorum.

Bebiş!

2017-2020

2017 yılını beş tane Star Wars, üç tane Dimensions, iki tane LEGO Batman Filmi ve bir de Minecraft figürüyle kapatıyoruz. Minecraft minifigürü 2016’da çıkanla aynı gibi gözükse de, şapkanın kafayla birleşik olması onu farklı yapıyor.

2018’de yepyeni bir Dobby çıkıyor karşımıza (Harry Potter filmlerinden). Galaksinin Koruyucuları filmindeki Groot’u ilk kez minifigür formunda görüyoruz. Ayrıca iki yeni Powerpuff Girls karakteri, üç de yeni Star Wars karakteri çıkıyor. Minecraft setlerine de, küçük minifigürlerde kullanılmak üzere küçük bir küp kafa geliyor.

Çeşitli özel kalıp LEGO minifigür kafaları

Disney CMF 2 serisiyle birlikte, 2019’da dört farklı özel kalıp LEGO minifigür kafası geliyor. Bunlara ek olarak Disney Tren İstasyonu setiyle Goofy, Oyuncak Hikayesi 4 setiyle de de Bunny karakteri çıkıyor. Ninjago’ya iki yeni yılan, bir yeni iskelet eklenirken, Star Wars evrenindeki Boolio ve Zuckuss karakterleri de minifigür formuna giriyor.

2020’yi üç temayla özetlemek mümkün: Susam Sokağı, Troller ve Minyonlar. Susam Sokağı setinden çıkan altı minifigürün beşi yeni özel kalıp LEGO minifigür kafası kullanıyor – altıncısının kafası da normalde kafa parçası değil zaten. Trollerin kullandığı kalıp aynı, renk ve baskı değişiyor. Minyonlarda ise filmin başrolünü paylaşan Kevin, Bob ve Stuart için üç farklı kafa üretilmiş.

Özel kalıp LEGO Sesame Street, Trolls ve Minions minifigür kafaları

Bu kadarla bitmiyor tabii. Ninjago’daki Hausner, Monkie Kid’deki Pigsy, ve süper fantastik Spider Ham de 2020’nin özel kalıp kullanan minifigürlerinden.

Mandalorian dizisiyle hayatımıza giren sevimli Grogu’yu unutmuyoruz. Onun yanında iki tane daha Star Wars karakteri var. Bana mı öyle geliyor, yoksa gri kafalı olanın çenesinde minyatür bir popo mu var??

2021-2023

2021 yılında hangi tema çıktı biliyor musunuz? Vidiyo. Onunla birlikte zibilyon tane farklı özel kalıp LEGO minifigür kafası geldi. Tamam tamam, zibilyon tane değil belki, ama yine de epey fazla.

Özel kalıp LEGO Vidiyo minifigür kafaları

Pekiii, 2021 yılında çıkan lisanslı CMF serisi hangisiydi? Looney Tunes! Serideki 12 minifigürün 11’i özel bir kalıp kullanıyor.

Özel kalıp LEGO Looney Tunes minifigür kafaları

LEGO Ideas altında çıkan Winnie the Pooh setinden çıkan beş figürün dördü özel kalıplı. Beşincisi ise doğrudan özel (Eeyore).

Tüm bu minifigürlerin yanında, bir CMF, bir Ninjago, bir Mickey Mouse, bir Minyon (Otto), bir Minecraft ve bir de yeni Rocket Raccoon kafası geliyor. Ama bence en önemlisi, Thanos. İlk kez büyük figürün kafası çıkabiliyor, ve standart bir minifigür gövdesine oturtulabiliyor.

Şapkalı Mickey ve Donald, bir Ninjago, dört Star Wars figürü ve yeni Avatar figürleriyle 2022’yi kapatırız derkeeeen….

Muppets CMF serisiyle birlikte 12 yeni özel kalıp LEGO minifigür kafası giriyor hayatımıza.

Özel kalıp LEGO Muppets minifigür kafaları

2023 de hareketli geçiyor. Disney CMF 100 serisinde 5 yeni özel kalıp kafa var. Her ne kadar Pinokyo standart minifigür kafası gibi gözükse de, burnu onu özel yapıyor.

Özel kalıp LEGO Disney CMF 100 minifigür kafaları

Sonic temasında üç yeni minifigür var. Onları ikişer minifigürle Star Wars ve Monkie Kid takip ediyor. Yeni Ninjago karakterini, ve CMF 24 serisindeki astronot bebeği de unutmamak gerek.

2024

Veee geldik içinde bulunduğumuz yıla. Bricklink’te sadece bir tane minifigür listelenmiş, Star Wars evreninden Nubs diye bir karakter. Brickset’e şöyle bir göz attım. Resmi olan setlerin içinde, Animal Crossing temasında 8 farklı özel kalıp kafa gözüme çarptı. İki tane de Sonic setleriyle geliyor. Daha yılın başında olduğumuzu, ve LEGO minifigürlerin coşma eğilimini de göz önünde bulundurduğumuzda, yılın sonuna kadar epey yenilikle karşılaşacağımızı sanırım rahatça söyleyebiliriz.

Özel kalıp LEGO Animal Crossing ve Sonic minifigür kafaları

 

Bu arada tebrikler, bu yazıyı okurken tam 290 farklı minifigüre göz atmış oldunuz :) Eh, listenin daha kısa olacağını söylemiştim.

Sizi bilmem ama, ben gerçekten keyif ve merakla izliyorum bu özel kalıp LEGO minifigürlerini. Her seferinde içimdeki çocuğa “Aaaa!” dedirtmeyi başarıyorlar. Bu yazıyı yazarken, en sevmediğim temalardan biri olan Minecraft figürlerinden bile birkaç örnek almaya karar verdim.

Neyse, hadi bana müsaade. Bir sonraki yazıda görüşürüz!

 

Resimler ağırlıklı olarak Bricklink ve Brickset’ten alındı. Birkaç tane başka sayfalardan yürüttüğüm olabilir, onu da benim hesabıma yazarsınız artık. Kapak resmi bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top