Sam’in Dünya Yolculuğu

Seyahat etmeyi kim sevmez ki? Farklı ülkeler, farklı şehirler görmek, farklı kültürleri tanımak keyifli bir şey. Hatta kimi zaman uzun süredir görmediğiniz bir şehre gitmek bile yeteri kadar keyifli (örneğin ben her İstanbul’a gidişimde ayran budalası gibi bakıyorum etrafa :) ). Ama bugünün konusu ben değilim. Konumuz, dolaşmayı çok seven bir minifigür olan Sam’in dünya yolculuğu hakkında.

Bayanlar baylar, karşınızda yeni yazarımız ifolbricks ve Sam!

IFOL Bricks

Merhaba, ben Daniel, 24 yaşındayım ve İrlandalıyım. LEGO oyuncaklarıyla oynamaya 5 yaşındayken başladım ve o zamandan beri çok severek devam ediyorum. Düşünüyorum da, sanırım tüm hayatım boyunca en uzun süre keyif alarak yaptığım şeylerden biri bu olsa gerek. Vay be..

Türkiye’den küçük bir anı

Ağustos 2022’de sosyal medyada, Instagram ve TikTok’ta, kendime bir LEGO hesabı açtım ve hâlâ çok keyifle devam ettiriyorum. İlk LEGO oyuncaklarıyla oynamaya başlamamın üzerinden neredeyse 20 yıl geçmiş, ve bana hâlâ mutluluk vermeye devam ediyor. Bu yıl YouTube için de içerik hazırlamayı düşünüyorum. Bakalım hesaplarımı büyütme ve plastik tuğla sevgimi dünyanın dört bir yanındaki insanlarla paylaşma yolculuğum nasıl devam edecek!

Sam ile tanışma

Tomekskog’un Instagram gönderisini görene kadar, Sam’le ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Bir gün, Polonya’daki Gdansk şehrinde çekilmiş bir fotoğraf çıktı karşıma. Fotoğrafta çok tatlı bir minifigür vardı, ve altındaki yazıda da Sam’in seyahat etmeyi çok sevdiği yazıyordu. Şimdiye kadar 10 farklı ülkeye gitmiş, 13 LEGO içerik üreticisiyle buluşmuştu. Bu iş çok hoşuma gitti. Bu kişilerden biri olmak için yapmam gereken tek şey, “Sam’e dünyayı göstermek istiyorum” diye yorum yapmak, ve diğer yorum yapanlar arasından seçilmeyi beklemekti. Bir süre hiçbir şey olmadı, yaptığım yorumu ve Sam’i unutmuştum bile. Derken bir gün Tomek’ten bir e-posta geldi, Sam’e hâlâ İrlanda’yı göstermek isteyip istemediğimi soruyordu. Tabii ki evet dedim!

Sam’in İrlanda ve İngiltere yolculuğundan birkaç kare

Sam İrlanda’ya birkaç hafta sonra, 18 Kasım 2022’de, bir zarfın içinde geldi. Geldiğinden beri beraber birçok yere gittik. İlk önce ona yaşadığım yere yakın olan muhteşem yeşil dağları gösterdim. Sonra birlikte İngiltere’ye gittik, Duxford’daki İmparatorluk Savaş Müzesinde onun fotoğraf ve videolarını çektim. Son olarak, başkent Dublin’e gittik – çünkü İrlanda’ya gidip de başkente gitmemek olmaz! Dublin’deki en ünlü yerlerde Sam’in fotoğraf ve videolarını çektim. Sam, Dublin’de hem arkadaşım, hem de LEGO içerik üreticisi olan @quirky_productions_2021 ile de tanıştı. Ağustos 2022’deki içerik üreticisi yolculuğumun başladığı, İrlanda’nın ilk LEGO mağazası olan Dublin LEGO mağazasında hep beraber fotoğraf çektik.

İrlanda’da beraber güzel vakit geçirdikten sonra, Sam’in bir sonraki durağının Türkiye olmasına karar verdim, @pinar.of.brickland ile. Türkiye, kalbimde çok özel yeri olan bir ülke. Tıpkı benim yaptığım gibi, Sam’in de güzel Türk kültürünü ve tarihini deneyimleyecek olması beni çok heyecanlandırıyor.

Sam, seni tekrar göreceğim dostum.

Küçük misafir

Daniel’in izniyle, eklemek istediğim birkaç şey var.

Bir zamanlar “sigfig exchange” diye bir şey vardı (belki hâlâ yapanlar vardır). Sizi temsil eden minifigürünüzü, Instagram’da tanışmış olduğunuz başka bir LEGOsevere gönderiyordunuz, o da size gönderiyordu. Bu gelenek yaygın olduğu sırada benim minifigürüm fazla özel parça kullandığı için, çok katılamamıştım. Ama buna rağmen o zamanlar sohbet ettiğim kişilerin minifigürlerini yapıp, koleksiyonuma eklemiştim. Aşağıdaki resimde gördüğünüz minifigürler, zamanında aktif olan LEGOseverlere ait. Şimdilerde çoğunu görmesem de, o zaman küçük bir topluluğumuz vardı.

Bütün sigfigler toplandık :)

Sam’in dünya yolculuğu ise buna bambaşka bir boyut katmış. Merak ettim, hangi ülkelere gitmiş diye. Sizlerle de gittiği ülkelerin ve onu misafir eden kişilerin listesini paylaşmak istiyorum. Instagram adlarının üzerine tıklayarak profillerini görebilirsiniz.

Türkiye, Sam’in yolculuğundaki 12. ülke. Onu misafir edecek olmak beni çok mutlu ediyor, ve bu misafirliği bahane ederek biraz gezmeyi düşünüyorum. O gelene kadar havalar da biraz ısınmış olursa, bunu rahat rahat yaparız.

Evet, bugünlük de bu kadar. Daniel’e hem yazısı için, hem de Sam’in bir sonraki ev sahibi olarak beni seçtiği için çok teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Aşağıda, Sam’in dünya yolculuğu sırasında uğradığı LEGOseverlerin çektiği bazı fotoğrafları görebilirsiniz. Geri kalanı #samsworldjourney etiketi altında, Instagram’da.

Sam'in Dünya Yolculuğu

 

İlk iki görsel ifolbricks’in, üçüncüsü benim. En sondaki kolajdaki fotoğraflar, üzerlerinde Instagram adları geçen kişilere ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top