LEGO Renkleri Güncellemesi – ya da bir çılgınlık hikayesi…

LEGO renkleri

Mart 2021’de yayınlanan LEGO renkleriyle ilgili ve Mayıs 2021’de yayınlanan ten renkleri ile ilgili yazıların üzerinden neredeyse iki yıl geçmiş. Bu arada LEGO Grubu boş durmamış, beş tane yeni renk çıkarmış. İki tanesi ten rengi, ve şimdilik sadece minifigürlerde bulunuyor. Bilgiler eksik olmasın, bunları da ekleyeyim dedim. Dedim demesine de, iş bunla bitmedi. Buyrun, küçük bir çıldırma öyküsü size.

LEGO renk paleti tablosunun orijinalini Rylie Howerter adlı arkadaş hazırlamıştı hatırlarsanız. Ben de onu Türkçe’ye çevirip, elde edebildiğim render ve resimleri de eklemiştim. Bu beş rengi eklemeden, onun güncellenmiş tablosuna bakayım dedim. Ve o zaman gördüm ki 30 küsur yeni renk eklemiş. Bazılarını çıkarmış, bazılarının isimlerini değiştirmiş (büyük olasılıkla resmî isimlerini bulduğu için). Hiç üşenmedim, satır satır karşılaştırarak Türkçe tabloyu da güncelledim. Bu da yetmedi, onun bulduğu resimlerin bazılarını tabloya ekledim, eksikleri tamamladım. Bağlantılardı, açıklamalardı derken, “2-3 saatlik iş” dediğim şeyle bir haftadır uğraşıyorum.

Değdi mi? Kesinlikle evet. İngilizcesiyle, Türkçesiyle, resimleriyle, açıklamalarıyla eskisinden daha da müthiş bir tablo oldu. Olur da ilerde merak eden olursa, elinin altında çok kapsamlı bir kaynak olacak.

LEGO Grubu’nun son iki yılda çıkardığı yeni renkler

İngilizce isimler Bricklink isimleri. Resmî LEGO isimleri için tabloya bakabilirsiniz.

Derseniz ki “Tamam da, ya diğer 30 küsur renk?”. Hayır, onları tek tek listelemeyeceğim. Bunun sebebi bir bölümünün prototip rengi olması, geri kalanının da bizim büyük bir olasılıkla adını bile duymadığımız setlerde çıkan tek tük parçalara ait olması. Üstelik çoğu artık üretimde değil.

Tabloda toplam 303 tane renk var, bunların 231’inin resmi gözüküyor. Tabloda resmi olmayan renklerin çoğunun resmine de LEGO ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Rylie bu işle epey detaylı ilgilendiği için, farklı kaynaklardan bu parçaları temin etmiş, prototip rengi bile olsa. Tabloda yer alan renklerin bazıları, eğer yanlış anlamadıysam, LEGO fabrikalarının LEGO Grubu’ndan bağımsız (ve herhalde habersiz) olarak ürettiği deneme renkleri. Haliyle bunların resmî adı yok.

Yeni ten renkleri ve örnekleri

Yukarıda da bahsettiğim gibi, iki yeni ten rengimiz var, Orta Koyu Kahverengi ve Ten Rengi. Orta Koyu Kahverengi, yanlış bilmiyorsam, ilk olarak 76399 Hogwarts Sihirli Bavul setinde çıktı. Filmden karakterlerin minifigürlerinin yanı sıra kendi minifigürünüzü de yapabilmeniz için farklı renklerde kafalar ve saçlar çıkıyor setin içinden. Orta Koyu Kahverengi de bu renklerden biri.

76399 Hogwarts Sihirli Bavul setinden orta koyu kahverengi tenli minifigürler

Ten Renginin görüldüğü ilk set ise 2022’de çıkan 75325 Mandalorian’ın N-1 Starfighter’ı. Sevgili Mandalorian terfi ediyor, ve siyah kafa parçası yerine kaskı çıkardığında görebileceğimiz bir yüz sahibi oluyor. Aynı kafa 75331 UCS Razor Crest setinde de bulunuyor.

75325 Mandalorian’ın N-1 Starfighter’ı setinden Mandalorian ve Grogu

Bu ten renkleri daha sonra hem System, hem de Friends setlerine atlamış. Ya henüz çok yeni oldukları için, ya da sadece minifigürler düşünülerek çıkarıldıkları için, şu sırada bu renkler sadece minifigür parçalarında bulunuyor.

Ten renklerinden bahsedip de değinmeden geçemeyeceğim bir set var: 21337 Langırt. Bilen bilir, LEGO Grubu gerçekçi ten renklerini sadece lisanslı System setlerinde kullanır, lisanssız System setlerindeki minifigürler çoğunlukla sarı renktedir. Oysa Langırt seti lisanssız olmasına rağmen 6 farklı gerçekçi ten renginin parçalarını içeriyor. Tüm ten renkleri diyemiyorum, sadece iki minifigürde olan bir gerçekçi ten rengi daha var, ama yine de parça açısından inanılmaz zengin bir set.

Neden lisanssız bir sette gerçekçi ten rengi kullanılmış derseniz, LEGO Ideas Tasarım Yöneticisi Samuel Johnson şöyle bir cevap vermiş:

“Sette 11 kişilik iki takım yapmak için yeterli figür var, yani kız ya da erkek olabilecek toplam 22 figür. Setin içinden 44 kafa, 22 gövde, 22 ayak ve 43 saç parçası çıkıyor, sizin de onlarla istediğiniz figürü yaratma seçeneğiniz var. Herkesi bu seti almaya teşvik etmek istediğimiz için, herkes kendisini takımın bir parçası olarak yaratabilsin diye farklı ten renklerini dahil ettik. Karakterleri istediğiniz gibi kombine edebilirsiniz.”

(Brickset’ten alıntıdır)

Alıntı demişken, Langırt setindeki kafaların resmini de şuraya sıkıştırayım. Yanındaki resimde de bütün gerçekçi ten renklerini bir arada görebilirsiniz.

LEGO ten renkleri
Soldan sağa açık ten rengi, ten rengi, orta koyu ten rengi, karamel, orta koyu kahverengi, kırmızımsı kahverengi. Yukardan aşağı açık ten rengi, ten rengi, orta koyu ten rengi, karamel, koyu turuncu, orta koyu kahverengi, kırmızımsı kahverengi.

Daha nice renklere…

LEGO renkleri tarihine baktığımızda, bu konuda epey deneme yapıldığını görmek mümkün. Bundan sonra da durumun değişeceğini hiç sanmıyorum. Her geçen yıl bir öncekinden daha güzel minifigürler, daha keyifli setler çıkarken, tabii ki daha önce yapılmamış, denenmemiş renkler de hayatımıza girmeye devam edecek.

Hepinize renkli bir gün dilerim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Langırt setindeki kafaları gösteren resim Brickset’ten, Mandalorian ve Harry Potter figürlerinin olduğu resimler de The Brothers Brick’ten yürütüldü. Gerçekçi ten renklerini gösteren resim MecaBricks’te render edildi.

2 Comments

  1. Minifigürist

    LEGO’nun parçalarına verdiği renk isimlerini boşver. Bloga yeni yazı gelsin diye ağaran saçlarımızı nasıl isimlendireceğiz biz? Bence bunu konuşalım. 😛

Bir yanıt yazın

Back to Top