LEGO Disney 100 CMF Serisi

LEGO Disney 100 CMF
LEGO Disney 100 CMF Serisi Minifigürleri

Disney kuruluşunun 100. yılını kutlarken tabii ki LEGO set ve minifigürleri de bu kutlamadan geri kalmıyor. Disney filmlerini sevenleri mutlu edecek setlerin yanında, bir de yeni LEGO CMF serisi geliyor, Disney 100 adıyla. Bu Disney’e özel minifigür serilerinden daha önce iki tane daha çıkmıştı, Mayıs’ta da üçüncüsü piyasaya sürülecek. Ve hem LEGOseverleri, hem de çizgifilmseverleri sevindirecek bir şekilde tam 18 minifigürle!

Tıpkı standart CMF serilerinde olduğu gibi, Disney CMF serilerinde çıkan minifigürlerin de birbirleriyle bağlantıları var. Ya filmin iyi ve kötü başrol karakterleri oluyor, ya da aynı filmin iki iyi karakteri. Tabii istisnalar da var, Aladdin filminden dört karakter olması, ya da klasikleşmiş olan Mickey Mouse ve Donald Duck karakterlerinin ailelerinin de bu CMF serilerine dahil edilmesi gibi. Ama uzun metrajlı filmlerde genellikle bu çerçevede ilerliyor LEGO Grubu.

Çıkacak olan karakterlere şöyle bir göz attığım zaman, çoğunluğun eski filmlere ait olduğunu fark ettim. Benim gibi çizgifilm manyağı olmayanların çok da kolay tanıyamayacağı bazı karakterler var. Bu yüzden de Mayıs’ta çıkacak olan Disney CMF serisine, karakterlerin ait oldukları filmlere ve filmlerin çıktığı yıllara değinerek bir göz atayım istedim.

Buyrun bakalım, kimler geliyormuş bu seriyle.

LEGO Disney 100 CMF Oswald

Oswald the Lucky Rabbit

Henüz Mickey Mouse hayat bulmamışken, çizgifilm dünyasında Oswald the Lucky Rabbit vardı. Walt Disney ve Ub Iwerks tarafından Universal Pictures için yaratılan bu karakter, 1927-1938 yılları arasında yapılan 27 kısa animasyonun başrolündeydi. 1928’de Walt Disney karakterin haklarını kaybedince, görünüşü Oswald’a çok benzeyen yeni bir karakter yarattı: Mickey Mouse. 2006’da ise Disney Şirketi Oswald’ın haklarını geri aldı.

The Queen

1937 tarihli Snow White and the Seven Dwarfs (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler) filminin kötü kraliçesi. Pamuk Prenses’in mini-bebek ve DUPLO figürleri olmasına rağmen, henüz System minifigürü yok. Kraliçe minifigürü yakın zamanda bir de Pamuk Prenses figürü geleceğinin habercisi olabilir.

LEGO Disney 100 CMF Mickey

Sorcerer’s Apprentice Mickey

1940 yapımlı Fantasia filminin belki de en çok akılda kalan parçalarından biridir Sorcerer’s Apprentice (Büyücünün Çırağı). Güçlü bir büyücü, çırağına temizlik yapmasını söyleyerek dinlenmeye çekilir. Mekânın büyüklüğü çırağın tembelliğiyle birleşince, çırak büyücülük marifetlerini denemeye karar verir, ve bir süpürgeyi hayata geçirir. İlk başta işler yolunda gitse de, bir süre sonra çığrından çıkar ve çırağın hiç beklemediği bir noktaya gelir. Eğer izlemediyseniz en azından bu bölümü izlemenizi tavsiye ederim.

Büyücünün Çırağı olan Mickey’den önce 14 tane daha Mickey Mouse minifigürü çıkmış, farklı kıyafetler ve renklerde (iki tanesi siyah-beyaz).

Pinocchio ve Jiminy Cricket

1940 yılında çıkmış olan Pinokyo filminin başrol karakteri olan kukla çocuk ve onun en yakın arkadaşı çekirge. Dürüst olmak gerekirse, Pinokyo’nun elinde tuttuğu balık aksesuarından daha büyük olmaması gereken çekirgenin minifigür boyutunda olması bana biraz garip geliyor ama neyse…

Pinokyo minifigürünün belki de en dikkat çekici yanı, burnunun olması. Şimdiye kadar seyrek de olsa baskı olarak gördüğümüz burun, ilk kez kafa kalıbının bir parçası olarak çıkıyor karşımıza.

Queen of Hearts

1951 yapımlı Alice in Wonderland (Alis Harikalar Diyarında) filminin kötü karakteri. İlk Disney CMF serisinde Alice ve Cheshire Cat figürleri çıkmıştı, kötü karakterimiz de eklenince takım tamamlandı.

LEGO Disney 100 CMF Aurora

Aurora

1959 yılında çıkan Sleeping Beauty (Uyuyan Güzel) filmindeki uykucu prenses. İlk çıkan Disney CMF serisinde filmin kötü karakteri olan Maleficent’ın da minifigürü çıkmıştı.

LEGO Disney 100 CMF Cruella

Cruella de Vil

1961 yapımlı 101 Dalmatians (101 Dalmaçyalı) filminin kötü karakteri. Hem de Patch isimli yavru Dalmaçyalı köpekle beraber!

Robin Hood ve Prince John

1973 yapımlı Robin Hood filminin başroldeki iyi ve kötü karakterleri.

LEGO Disney 100 CMF Pocahontas

Pocahontas

1995 yılında çıkan Pocahontas filminin başrol karakteri olan bu güzel kız, belki de Disney’in “bir prens tarafından kurtarılmayı” beklemeyen ilk kız karakteri. Mini-bebek olarak daha önce pek çok prenses figürü çıkmış olsa da, Pocahontas bir sebeple es geçilmiş, ve LEGO dünyasına ilk kez minifigür olarak geliyor. Mini-bebek halini ise Haziran’da çıkacak olan 43215 Büyülü Ağaç Evi (Magical Treehouse) setinde göreceğiz.

LEGO Disney 100 CMF Mulan

Mulan

Aynı isimli 1998 filminin başrol karakteri. Bırakın kurtarılmayı, babasının kılıcını kuşanıp, erkek kılığında orduya katılıp, koskoca ülkeyi kurtaran güçlü bir kız. Mini-bebek ve mikro-bebeğinden sonra bir de minifigür olarak karşımıza çıkıyor. Yanında da filmin en önemli karakterlerinden cırcırböceği Cri-Kee.

Stitch 626

2002 tarihli Lilo & Stitch (Lilo ve Stiç) filmindeki sevimli mavi uzaylı Stiç’in minifigürü, ilk Disney CMF serisiyle hayatımıza girmişti. Bu sefer aynı karakteri Deney 626 formunda, yani dört kollu olarak görüyoruz.

LEGO Disney 100 CMF Tiana

Tiana ve Dr. Facilier

2009’da çıkan The Princess and the Frog (Prenses ve Kurbağa) filminin iyi ve kötü başrol karakterleri.

Baymax

2014 yapımlı Big Hero 6 (6 Süper Kahraman) filminin yumuk ve dev robotu. Kollarının standart minifigür kollarından farklı olması güzel bir detay olmuş, ama bence vücudu da biraz tombulca olsaydı daha iyi olurdu.

Miguel, Dante ve Ernesto De La Cruz

2017 Disney-Pixar ortak yapımlı Coco filminin iyi ve kötü karakterleri, ve iyi karakterin şapşal görünümlü köpeği.

 

Evet, işte Mayıs’ta gelen Disney CMF serisi bu şekilde. Kısa tanıtım bittiğine göre, gelelim duygu ve düşünceler bölümüne.

Her ne kadar son zamanlarda yavaş yavaş Friends tipi mini-bebeklere alışmaya başladıysam da, minifigürlerin yeri her zaman ayrı olacak. O yüzden de çok sevdiğim Disney karakterlerini, özellikle de Disney Prensesleri temasındaki kızları minifigür olarak görmek beni sevindiriyor. Ariel, Jasmine, Elsa ve Anna’dan sonra, Pocahontas, Mulan, Tiana ve Aurora’nın da bu seriye katıldığını görmek güzel. Tabii bir de CMF serilerinde olmayıp, Disney Kutlama Treni’nde olan (43212) Moana var. Her ne kadar Uyuyan Güzel favorilerimden olmasa da, diğer üçünün koleksiyonumdaki yeri şimdiden hazır.

Kızlar heyecanla arkadaşlarını bekliyorlar!

Stiç ve Baymax’in kolları, Robin Hood karakterlerinin, Mickey, Oswald ve Pinokyo’nun kafası gibi yeni kalıp hazırlanmış olan bazı karakterler var. Bunu bazı karakterlerin saç kalıpları için de söyleyebiliriz, sanırım Pocahontas, Cruella de Vil, Pinokyo ve Ernesto De La Cruz bunların arasında. Bunların yanında tüm seride iki tane de hayvan var, biri Aurora’nın baykuşu, ki bu daha önceki baykuş kalıbını kullanıyor, diğeri de Cruella ile gelen Patch. Yüzde yüz emin olmamakla birlikte, sanki bu yavru köpek kalıbı yeni gibi anlıyorum. Aksesuarlara baktığımda ise ilk gözüme çarpan Mickey’ye eşlik eden süpürge – daha da önemlisi ucundaki kıvrılma. Sanki her an hayata geçmeye hazır gibi!

Genel olarak çok iyi bir derleme olmuş bence. Eskiler, yeniler, iyiler, kötüler, Disney tarihinde önemli yerlere sahip olan karakterler… 100. yıl serisi olarak hiç fena değil. Bunlara ek olarak yıl içinde de eminim çok hoş setler ve minifigürler çıkacaktır.

 

Bu yeni LEGO Disney 100 CMF serisi ile ilgili düşüncelerinizi bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

LEGO Disney 100 CMF
Sanırım bana gönderilen LEGO Disney 100 CMF minifigürlerinde bir karışıklık olmuş…

 

Küçük düzeltme: Ben Stiç’in kollarını yeni zannediyordum, fakat daha önce Rio Durant isimli bir Star Wars karakterinde kullanılmış.

 

Minifigür resimleri Brickset ve Jay’s Brick Blog’dan, film karakterlerinin resimleri de ağırlıklı olarak Disney Fandom ve IMDB’den alınmıştır. Son iki resim bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top