LEGO Friends 2023 Yılında Yenileniyor!

2023 LEGO Friends karakterleri
2023 LEGO Friends karakterleri

Bir süredir düzenli yazamıyorum. Nedeninin aslında pek de bir önemi yok ama, çok özetle içimden gelmiyor diyelim. Geldiği zaman da vakit bulamıyorum. Bahaneler bahaneler. Ama fark ettim ki, ne zaman böyle bir ara versem, bir boşluğa düşsem, bir şey oluyor ve tekrardan yazma isteği doğuyor içimde. Bu sefer de ilham kaynağım, 2023 ile gelecek olan yenilenmiş LEGO Friends set ve karakterleri oldu.

Bilmeyenler için tekrar edeyim, Friends setlerine ısınmam çok zaman aldı. Açıkçası mini-bebeklere hâlâ tam olarak ısınabilmiş değilim. Eski kafalı diyebilirsiniz ama minifigürlerin yeri her zaman farklı olacak benim için. Ama ne derler, yiğidi öldür, hakkını ver. İşte, ben de tam bunu yapmak istiyorum. Çünkü son güncelleme (!) ile bence gerçekten göz ardı edilemeyecek güzellikte yenilikler gelmiş.

LEGO Friends karakterlerine ucundan değinen bir yazım vardı, merak edenler ona da buradan bakabilir. Ama o yazıya git, bu yazıya gel olmasın diye kısa bir özet geçeyim. LEGO Friends’in beş ana karakteri var: Olivia, Mia, Andrea, Emma ve Stephanie. Yakından takip etmediğim için diğer karakterleri çok bilmiyorum, ama set resimlerinden anlaşıldığı kadarıyla 10 yıl içinde başkaları da gelmiş gitmiş. En son geçen yıl anne-babalar ve kardeşler de girdi işin içine. Ama baş rollerde hep bu beş kız var.

LEGO Friends 2023 Değişiklikleri

Peki 2023’te ne oluyor da LEGO Friends değişiyor?

Kızlarımız büyümüş. Büyümekle de kalmamışlar, kendi ailelerini kurmuşlar. İlk Mia’nın yetişkinliğini göreceğiz, 41730 Autumn’un Evi setinde. Autumn da Mia’nın kızı. Bu yazının asıl ilham kaynağı da diyebiliriz onun için. Buyrun, karşınızda Autumn.

Autumn

Dikkatinizi çeken bir şey var mı? Figürü gördüğümde verdiğim ilk tepki “Aaa? Nasıl yani?” oldu. LEGO setlerini sadece “Aldım-yaptım-koydum” olarak görmeyip, lisanslı-lisanssız ayırmadan biraz takip ediyorsanız, LEGO Grubunun engelli figürlerinin yeni olmadığını bilirsiniz (fakat engelli kelimesi benim hoşuma gitmiyor, o yüzden bu tür figürlerin geneline “sıradışı” demeye karar verdim). İlk tekerlekli sandalyeli minifigür çıktığında olay olmuştu. Derken işitme engelli bir figür çıktı. Derken görme engelli. Derken 22. CMF serisinde engelli bir yarışçı. Bu yaz başında fantastik bir takma bacaklı figür geldi. Ve şimdi de Autumn.

Sıradışı figürler

Doğuştan böyle olan, ya da bir kaza sonucu elini-kolunu kaybetmiş olan çocuklar için ne kadar güzel bir figür, değil mi?

Sadece bu kadar da değil, karakterler arasında görünen ve görünmeyen farklılıkları olan başka çocuklar da olacak; Down sendromu, anksiyete, cinsel eğilim gibi.

Zaten okuduklarımı yanlış anlamadıysam, LEGO Friends’in elden geçmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu. Yaptıkları araştırmalarda, çocukların büyük bir kısmı (%73 kadar) oyuncaklar içinde kendilerini temsil eden karakterler olmadığını söylemiş, %80’i de kendilerine benzeyen karakterler istediklerini. %91’lik oran da, daha adil, daha tarafsız, ve herkesin eşit olduğu bir dünya istediklerini.

LEGO Grubu da bunu kendine hedef edinmiş, ve zaten fantastik olan dünyalarını daha da güzelleştirme yoluna girmiş.

Yeni LEGO Friends Karakterleri

Eski hayranları da hayal kırıklığına uğratmamak için, ana karakterler tamamen kaybolmayacak, büyümüş hallerini de olsa ara ara yine setlerde göreceğiz. Dediğim gibi, şimdiye kadar çıkacağı duyurulan 5 setin içinde sadece Mia var. Yenilere gelince, kızlar gibi birbirlerini tanımıyorlar. Setler (ve onlara eşlik edecek olan çizgifilmler), beş kız, üç erkekten oluşan bu sekiz yeni gencin tanışmaları, arkadaş olmaları ve ilişkileri üzerine yoğunlaşacak.

2023 LEGO Friends karakterleri

Öncelikle ana karakterler içinde erkeklerin de olması benim çok hoşuma gitti. Tamam, kızların LEGO oyuncaklarına ilgisini arttırmak için onların çevresinde gelişen bir dünya kurma düşüncesi çok güzel, ama bir yetişkin olarak bu kadar “kız kız kız” bana fazla gelmişti hep. Setler çok güzel, ama hem kullandıkları renklere, hem de karakterlere bakınca bir kadın olarak ben bile “Hmm evet kızlar içinmiş, neyse” deyip geçiyordum. Ben böyle düşünüyorsam, bir erkek çocuğu kimbilir nasıl düşünür?

Karakterlerde dört farklı ten rengi var, ki çeşitlilik açısından bu da iyi olmuş. Zaten bu yıl çıkan Hogwarts Sihirli Bavul (76399) setiyle yeni bir ten rengi gelmişti, büyük bir olasılıkla 2023 yılında çıkacak LEGO Friends karakterlerinde de bu ten rengini bol bol göreceğiz. Saç ve göz renklerindeki varyasyonlar da, birkaç ufak değişiklikle (bir figürün saçını diğerine takmak gibi yani) birçok çocuğa hitap edebilecek düzeyde.

Diğer değişiklikler

Diğer dediysem, daha az önemli olarak anlaşılmasın lütfen. Bunlar da en az karakterlerin değişmesi kadar önemli bence.

Bir kere logo değişmiş. Aşağıda eski (sol) ve yeni (sağ) logoyu görüyoruz.

Eski ve yeni LEGO Friends logoları

Set kutularındaki mor yerini turkuaza bırakmış.

Eski ve yeni LEGO Friends setleri

Yazılanlara bakılırsa, Heartlake Şehri de yeniden tasarlanmış. 10 farklı bölge ve hepsinin kendine özgü mimarî tarzı olacakmış. Açıkçası bu da merak ettiğim noktalardan biri. Görmek için 2023’ü beklemek gerekecek.

Ve işte benim en sevdiğim özelliklerden biri – tabii ki hayvanlarla ilgili!! Sıradışı bir köpek, farklı yüz ifadelerine sahip yeni hayvanlar. LEGO Friends hayvanlarını oldum olası sevmişimdir, ama 2023 setlerindekiler gerçekten müthiş. Ve üstelik bu daha başlangıç! Yıl boyunca çıkacak olanları görmeyi iple çekiyorum!

2023 LEGO Friends hayvanları

Bitirirken…

Kimi zaman uzaktan, kimi zaman yakından da olsa, LEGO set ve figürlerindeki çeşitliliği, detayları görmek beni hep mutlu ediyor. LEGO Friends de, bu yeni yüzüyle ilgimin odak noktası olmayı başardı. Çıkardıkları her yeni setle, benim gibi bir eski kafalının bile yargılarını kırdılar ya, söyleyebileceğim tek şey “Teşekkürler”.

Sizin de bu yeni Friends setleri ve karakterleriyle ilgili düşüncelerinizi duymak isterim.

 

Resim Kaynakları:

Resimler itinayla Brickset ve Jay’s Brick Blog’dan yürütülmüştür. Oradaki 2023 LEGO Friends yazılarını okumanızı da şiddetle tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

Back to Top