LEGO Kedi Figürleri

LEGO kedi figürleri

Güncellenmiş LEGO kedi figürleri yazısına hoş geldiniz! Eskisiyle, yenisiyle; küçüğüyle, büyüğüyle şimdiye kadar üretilen tüm LEGO kedi figürlerini burada bulabilirsiniz. Tabii gözümden kaçanlar olabilir, ama eğer resmî olarak duyurulmuşsa, bu sayfada bulma olasılığınız çok yüksek.

Koleksiyonumda olmayan kedi resimlerini, olabildiğince gerçek fotoğraf olarak koymaya çalıştım. Ama ne yazık ki hepsini bulmam mümkün olmadı. Eğer sizde bu kedilerden bir ya da birkaçı varsa, ve sayfaya katkıda bulunmak isterseniz, lütfen benimle iletişime geçin.

Kedilerin renklerini Türkçe olarak yazdım, İngilizceleri için LEGO Renk Paleti Tablosuna başvurabilirsiniz.

Hadi o zaman, ne duruyoruz? Dalalım LEGO kedi figürleri yazısına!

İlk Kediler

İlk kedi figürü 1994 yılında çıkmış, LEGO Belville ve Scala setlerinde. Bu temaların figürleri Barbie bebeklere benzeyen bebekler olduğu için, setlerdeki kedilerin de boyları minifigürlere göre biraz büyük. Gel gelelim, o bebeklerin yanında ölçek olarak neredeyse mükemmel.

Bu setlerde iki farklı kedi figürü var, yetişkin ve yavru. Her ikisi de baskılı ve baskısız olarak ikiye ayrılıyor. Baskısız yetişkin kediler beyaz ve koyu gri, baskılılar beyaz ve siyah renklerinde. Yavru kedilerin ise baskısız olarak siyah, beyaz, koyu kahverengi ve karamel renkleri var, baskılı olarak da beyaz, çok açık mavimsi gri, karamel ve açık sarımsı turuncu olarak bulunuyor.

LEGO Scala ve Belville kedi figürleri
Scala ve Belville kedileri

Komik dipnot: Çok açık mavimsi gri olan kedinin beyaz olduğunu sanıyordum ben. Hani kimi zaman rengi soluyor, kirleniyor falan ya… meğer başlı başına bir renkmiş.

Bunlar da henüz koleksiyonumda olmayanlar :)

Yetişkin kedilerin üretimi 2007’ye kadar devam etmiş. Yavru kediler ise, büyük olasılıkla minifigür ölçeğine göre daha kabul edilebilir oldukları için, System setlerine atlamışlar ve 2016 yılına kadar da setlerde görülmüşler.

Sırayla LEGO Scala, LEGO Belville ve LEGO System setlerindeki kediler. Gördüğünüz gibi popüler Modular Buildings temasındaki Evcil Hayvan Dükkanı (Pet Shop, 10218) setinde de bir yavru kedi var.

LEGO Friends Kedi Figürleri

Derken 2012 yılında hayatımıza LEGO Friends giriyor, ve yanında yepyeni kedi figürleri getiriyor. Friends setlerinde iki farklı kedi çıkıyor, biri oturan, biri ayakta. Ayakta olan açık mavimsi gri, beyaz ve koyu turuncu renklerinde. Setlerde en son 2022’de görülmüş, bir gözü mavi, bir gözü sarı bir Ankara kedisi olarak.

LEGO Friends kedi figürleri

Oturan kedi figürü ise 2013 yılında piyasaya sürülüyor ve izleyen yıllarda neredeyse her yıl en az bir tane olmak üzere farklı bir renkte ya da farklı bir baskıda çıkıyor. Bu renklerin içinde siyah, beyaz, soluk mavi, parlak açık turuncu, koyu turuncu, açık mavimsi gri, bej ve sarı gibi doğal renkler olduğu gibi, koyu gök mavisi, lavanta çiçeği, kırmızımsı mor, sedefli altın, yavruağzı, parlak açık mavi ve açık deniz mavisi gibi çılgın renkler de var. Renkleri aynı olan kedilerde farklı baskılar görmek mümkün, hatta bunların bazıları özel karakterler (Külkedisindeki Lucifer ve Prenses ve Kurbağa filmindeki Marcel gibi). 2023’te ise ilk kez gözleri kapalı bir LEGO kedi figürü baskısı görüyoruz.

LEGO Friends kedi figürleri
En alt sıradaki siyah kedi Lucifer, beyaz da Marcel

2021 Friends kedileri için önemli bir yıl, çünkü ilk kez yavru kedi çıkıyor. Üç tane doğal renkte, koyu turuncu, parlak açık turuncu ve soluk mavi olarak, üç tane de çılgın renkte, koyu pembe, koyu turkuaz ve orta koyu lavanta çiçeği olarak. 2023’te bunlara siyah ve orta koyu ten rengi de ekleniyor. Bana mı öyle geliyor, yoksa siyah olanın bakışları çok mu ukalaca??

LEGO Friends kedi yavruları
Minnacık kediler!

2023’te çıkan LEGO Friends setleriyle yeni bir kedi kalıbı geliyor. İran kedisini andıran bu tombul ve basık suratlı kedi, beyaz ve koyu kahverengi renklerinde. 2024’te onlara hem turuncu ekleniyor, hem de astronot bir kedi.

LEGO System Kedi Figürleri

Sanırım buna ilk LEGO System kedisi demek çok yanlış olmaz. Her ne kadar daha önce yavru kedi çıkmış olsa da, çıkış noktası System değil, Scala ve Belville setleriydi. Bu kedinin ilham kaynağının ilk çıkan yetişkin kedi figürü olduğunu düşünüyorum ben. Biraz küçültülmüş, biraz detaylandırılmış hali sanki. (Not: System derken neyi kastettiğimi şuradan görebilirsiniz.)

LEGO Scala ve System kedi figürü
Scala (sol) ve System (sağ) kedileri

2013’te çıkan LEGO CMF 11 serisindeki Büyükanne figürüyle hayata geliyor bu kedi. Sonra farklı temalarda ve farklı renklerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Açık mavimsi griyle yolculuğa başlıyoruz, koyu turuncu, siyah, karamel, koyu mavimsi gri, parlak açık turuncu, koyu bej ve turuncu ile devam ediyoruz. Bu kedilerin bazıları özel karakterler, Harry Potter filmlerindeki Crookshanks ve Mrs. Norris, Lightyear filmindeki Sox ve Hokus Pokus filmindeki Thackery Binx gibi. Bir de yine Harry Potter filmlerindeki Patronus büyüsünü temsilen simli şeffaf açık mavi bir kedimiz var.

LEGO Filmi 2 sayesinde koyu turuncu kedi figürünün punk saçı ve çivili tasması oluyor birdenbire. Monkie Kid temasında da aynı kedi bu sefer orta koyu gök mavisi renginde ve turuncu saçlı olarak karşımıza çıkıyor. Bu da yetişmiyor, güneş gözlüğü ve çanta takıyor.

LEGO System kedi figürü
System kedileri

2022’de sevimliliğiyle beni delirtmeyi başaran bir kedicik geliyor, hem de üç farklı renkte. System setlerinin yavru kedileri, beyaz, koyu mavimsi gri ve koyu turuncu renklerde. 2023’te onlara bir de orta koyu gök mavisi ekleniyor, Monkie Kid temasındaki kedinin yavru hali. Bu kedinin bir de koyu mavimsi gri renkte baskısız hali var.

LEGO System yavru kedi
Yavru System kedileri

Özel kediler, özel kalıplar

Kedi figürlerinin arasında üç tane özel kedi var: Simpsons çizgi dizisindeki Snowball ve Whisker Haven Tales çizgi dizisindeki Dreamy ve Treasure.

Snowball 2015 yılında Simpsons CMF 2 serisi ile çıkıyor. Lisa ile birlikte gelen bu kedi, koyu mavimsi gri renginde, kırmızı bir tasması var ve dizideki herkes gibi pörtlek gözlü. Simpsons dizisini bir türlü sevememiş biri olduğum halde bu kediye söyleyecek lafım yok, gerçekten iyi tasarlanmış bir figür.

Snowball

Dreamy ve Treasure da 2016’da çıkmış. Dreamy parlak pembe renkli, kuyruğu ve kafasının üstündeki “saçı” koyu pembe. Treasure ise kırmızı renkli, orta koyu lavanta çiçeği saçlı ve kuyruklu. Yüzde yüz emin olmamakla birlikte, resimlerden anladığım kadarıyla yaklaşık iki tuğla boyu yüksekliğindeler.

Dreamy ve Treasure

LEGO DUPLO Kedi Figürleri

DUPLO kedilerinin yolculuğu 1998’de başlamış. O zamandan günümüze 71 sette 5 farklı kalıpla toplam 15 tane kedi çıkmış. Açık gri, açık mavimsi gri, orta koyu mavi, beyaz, parlak açık turuncu, koyu turuncu, koyu pembe ve karamel renklerindeler. Buyrun, şöyle takdim edeyim.

LEGO DUPLO kedi figürleri
Dev DUPLO kedileri!

DUPLO kedilerden elimde sadece bir çeşit var, dolayısıyla boyutları birbirlerine kıyasla nasıldır bilemiyorum. Ama şöyle bir resim buldum, en azından iyi kötü bir fikir verir.

 

Evet, kedi yazımız burada bitiyor. Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

LEGO kedi figürleri

Kedilerle birlikte minifigürümün değişimini de görmek mümkün :)))

 

Resimlerin çoğu bana ait. Ama elimde olmayanlar için şu sayfalardan yürütme yaptığım doğrudur: New Elementary, Heartlake Times, Steinpalast, Decotoys, Bricks & Minifigs Anaheim, Ebay

Bir yanıt yazın

Back to Top