Yeni bir yazı serisi geliyor…!

Birkaç yıl önce sahip olduğum minifigürleri bir katalog haline getirmeye karar verdim. Hem toplam sayıyı bilmek (her seferinde tekrardan saymadan), hem de boş zamanımda uğraşacak bir şey olsun diye. Hem bu bahaneyle hepsinin resmini de çekerim diye düşünmüştüm.

Kısa bir süre içinde minifigür kataloğum, hayvan kataloğuna dönüştü. Sonuçta Brickset’e özel üretim olan minifigürler dışında (custom olanlar yani) aldıklarımı kaydedebiliyordum. LEGO hayvanlar ise figür değil, parça olarak geçiyordu, ve süper bir hafızanız olmadığı sürece kaydını tutmak çok kolay değildi. Eminim onları kaydedebileceğim bir yer de vardır (ilk aklıma gelen Rebrickable), ama diyorum ya, birşeylerle uğraşmak istiyordum.

Farklı sebeplerden dolayı iki projeye de ara verdim. Hatta blogu takip ediyorsanız bilirsiniz, bir ara LEGO’ya bile ara verdim. Ama bir şeye 30 yıl ilgi duyunca insan ister istemez geri geliyor. Bana da öyle oldu, ve içimde yine bir şeyler yapma heyecanı. Ne yapsam diye düşünürken, katalog geldi aklıma. Aradan 1-2 yıl geçmişti, ve bu arada hayvan koleksiyonum da büyümüştü tabii. Aynı hayvanı yanlışlıkla iki kez almayayım, hem de bakayım, kaç tane varmış diye işe giriştim. Elimdekilerin resimlerini indirdim internetten, en azından büyük bir çoğunluğunu, ve karşıma benim bile beklemediğim bir sayı çıktı.

265. 265 farklı hayvanım vardı. LEGO DUPLO hayvanlar ve başka şirketler tarafından hazırlanan özel üretim (custom) hayvanlar bu sayıya dahil değil.

Evet, katalog için herşey hazırdı. Hazır mıydı? Resimleri düzenlemeye başladığımda fark ettim ki, elimdekiler çok küçük, eğer günün birinde basılırsa kargacık burgacık bir şey olacak. Daha düzgün resim aramaya başladım bu sefer. Ve o zaman fark ettim ki, benim istediğim gibi resim yok internette. Birkaç mağaza güzel resimler çekmiş, ama onların da üzerinde logo var. Sorun değil, yok edilir o logolar, ama değecek mi harcadığım zamana?

Sonra dedim ki, kızım sen manyak mısın? Mis gibi kameran var, fotoğraf düzeneğin var, e bu hayvanlar da zaten elinde. Kur düzenini, kendi resmini kendin çek. Hem uğraşacak bir şey olsun, hem de resimler istediğin gibi olsun. Evet, böyle yapacaktım.

Buna benzer bir projeye denk gelmedim daha önce, ne Türkçe, ne de yabancı sayfalarda. Varsa bile, dediğim gibi, benim gözümden kaçmış. O yüzden ilk aklıma gelen kendi kişisel Instagram sayfamda paylaşmak oldu bunu. Sonra düşündüm, bu blogun amacı farklı bir sayfa olmak. İngilizce olarak LEGO ile ilgili pek çok şeye ulaşmak zaten mümkün, ama Türkçe? “Kim bu Buka Bricks?” sayfasında da söylediğim gibi, kimse okumasa, kimse görmese bile, ben bileceğim ki artık böyle bir kaynak Türkçe de var.

Bu bir tanıtım yazısı. Instagram sayfamda paylaşacağım hayvan resimlerini, ve onların hakkında yazacağım ufak tefek bilgiyi, Türkçe olarak burada da yayınlayacağım. Benim ilgimi çeken bir konu, ve kim bilir, bu nesil görmese bile belki bir sonraki nesil görür, ilgilenir.

Ayrıca blogu tekrar hayata geçirmek için de çok güzel bir bahane :)

2 Comments

  1. Minifigürist

    Mobil uygulamanın bildirimsizliği yüzünden koca seriyi kaçırmışım. Buna üzülsem mi yoksa tüm seriyi yekten okuyacak olmama sevinsem mi bilemedim. :)

    Dip not: Özlemişim yazılarını okumayı. Buralar bir dönem pek bir sessizdi, yine öyle olmasın. :P

  2. Pınar

    Ben de diyorum en sadık okuyucum nerede :) Evet, biraz ara verdim, telafi etmeye çalışıyorum. Ama serinin daha başındayız, onu da söyleyeyim :))

Bir yanıt yazın

Back to Top