LEGO Köpek Figürleri

LEGO köpek figürleri

Kedilerden sonra şimdi de sırada köpekler var. Tıpkı kediler gibi, LEGO köpek figürleri de yıllar içinde epey bir değişiklik geçirmiş. Köpek türleri, kedilere kıyasla daha fazla. Bu yazıda şimdiye kadar üretilen, Belville, Scala, System, Friends ve DUPLO temalarındaki tüm köpek figürlerini bulabilirsiniz. Çıktıkça yenilerini de ekleyeceğim.

Koleksiyonumda olmayan köpek resimlerini, olabildiğince gerçek fotoğraf olarak koymaya çalıştım. Ama ne yazık ki hepsini bulmam mümkün olmadı. Eğer sizde bu köpeklerden bir ya da birkaçı varsa, ve sayfaya katkıda bulunmak isterseniz, lütfen benimle iletişime geçin.

Renk isimleri, önceki yazıda olduğu gibi burada da benim çevirdiğim renk tablosuna dayanıyor. Tabloya ve renklerin İngilizce isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İlk LEGO Köpek Figürleri

Kediler gibi köpekler de ilk olarak Belville setlerinde çıkmış, 1994 ve 1995 yıllarında. İki tane var bunlardan, biri yetişkin, biri de yavru. Her ne kadar izleyen yıllarda farklı renkleri çıkmış olsa da, kullanılan kalıp hep aynı. İkisinin de baskılı ve baskısız versiyonları var. Yetişkin köpek baskısız siyah, baskılı siyah ve koyu turuncu olarak bulunuyor. Yavrunun baskısızı ise koyu gri ve siyah, baskılısı da beyaz ve koyu turuncu olarak üretilmiş. Yetişkin köpek 2008, yavru köpek de 2001 yılına kadar setlerde görülmeye devam etmiş.

LEGO Belville köpek figürleri

Belville setlerinde çıkan başka bir köpek daha var. 2005 yılında çıkan pas rengi bu köpeğin boyu, Belville için bile biraz fazla büyük.

Gelelim LEGO Scala köpek figürlerine… bu noktada köpeklerde bir değişiklik görüyoruz. Kedilerde olduğu gibi aynı figür hem Belville hem de Scala setlerinde kullanılmamış. İki farklı kalıp yapılmış, yetişkin ve yavru köpek için. Renk ve baskıları bu köpeklerin birinin Dalmaçyalı, diğerinin de tazı olduğunu gösteriyor. 1998’de çıkan ilk Dalmaçyalı dışında hepsinin de adı var. Yetişkin ve yavru tazının adı Sita ve Sniff, Dalmaçyalılar da Domino ve Ditto olarak geçiyor. Yavru tazı dışında hepsi sadece 1 sette çıkmış. 2000 ve 2001 yılında çıkan bu köpekler, Scala temasının son bulmasıyla birlikte üretimden kalkmış.

LEGO System Köpekleri

İlk System köpeği 2004 yılında Harry Potter setlerinde çıkıyor. Koyu mavimsi gri olan bu köpek, filmlerdeki Grim karakterini canlandırıyor. Bununla yetinmiyor, renk değiştirip (kırmızımsı kahverengi) City ve Castle setlerine bile atlıyor. Bu köpek, 2010 yılına kadar setlerde görülüyor.

İlk LEGO System köpek figürleri

2011 yılında bir değişiklik geçiriyor, ve yeni setlerde bile hâlâ görülen köpeğe dönüşüyor. Karamel ve koyu turuncu renklerinde, farklı baskılarla görmek mümkün. Üzerindeki baskıya bakılırsa Alman kurdu temel alınarak tasarlanmış bir figür. Aynı kalıp 2013 yılında bu sefer Dalmaçyalı olarak kullanılıyor. 2021’de tek bir sette beyaz rengini baskısız olarak görüyoruz.

Bu kalıbı kullanan başka köpekler de var, ama hepsi belirli bir karakteri temsil ediyor. 2018’de Wonder Woman’ın köpeği olarak orta koyu mavi, 2022’de iki farklı baskıyla Harry Potter’daki Grim ve Monkie Kid’deki kutsal köpek olarak siyah, 2023’te de Coco filmindeki Dante olarak koyu kahverengi renkleriyle karşımıza çıkıyor. Disney minifigürlerini alırken Dante’yi özellikle es geçmiştim, çünkü hem çok salak gözüküyordu, hem de Coco filmini ilk izlediğimde çok beğenmemiştim. Gereksiz bilgiler koleksiyonuna bunu da ekleyelim :)

2013-2024 yılları arasında köpek cinslerinde bir coşma oluyor. Hem farklı kalıplarla, hem de farklı renklerle pek çok köpek çıkıyor. Bu köpekler kalıbın ilk çıkış sırasına göre Şivava (2013, 2020, 2023), Husky (2014, 2022) ve aynı kalıbı kullanan bir Alman Kurdu (2019), Teriyer (2016, 2019), Fransız Buldogu (2017, 2019, 2023), Daksund (2019, 2020), Buldog (2020, 2024), Golden Retriever (2021, 2023), yavru kurt köpeği (2023), Afgan tazısı (2024), Napoli Mastifi (2024) ve Labrador (2024).

Çeşitli LEGO System köpek figürleri

Birkaç detay:

 1. Üzerinde neon sarı itfaiye ve polis yeleği olan köpeklerin yelekleri sonradan geçme değil, kalıbın bir parçası olarak tasarlanmış.
 2. Tek gözlü labrador, Hawkeye dizisindeki Lucky.
 3. Napoli Mastifi, Harry Potter filmlerindeki Hagrid’in köpeği Fang.
 4. Köpeklerin boyları birbirleriyle orantılı değil, o sonradan gelecek :)
 5. Golden Retriever cinsi olan köpek Bricklink’te Labrador / Golden Retriever olarak geçiyor. Bu yıl yelekliler çıkınca, aynı köpeğe ek kalıp yelek yaptılar sanmıştım. Yazıyı yazarken fark ettim, meğer arada epey fark varmış. Aşağıda görebilirsiniz.
LEGO köpek figürleri
Golden Retriever ve Labrador figürleri arasındaki fark

Bunlara ek olarak Hidden Side temasıyla 2019’da gelen bir hayalet köpeğimiz (Spencer) ve Oz Büyücüsü’ndeki Toto, 2024’te CMF Space serisiyle gelen bir robot köpeğimiz var. Hayalet köpeğin kalıbı yeni ve ona özel. Toto Teriyer kalıbını, robot olan ise Fransız Buldogunun kalıbını kullanıyor.

LEGO köpek figürleri
Spencer, Toto ve Robot Köpek

 

LEGO Friends Köpek Figürleri

Friends köpeklerine özellikle yukarıda değinmedim, çünkü özel bir yerleri olduğunu düşünüyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim, elimde bu figürlerden çok az var. Bunun sebeplerinden biri, köpeklerin öncelik sırasında altlarda olması. Diyeceksiniz ki “İyi de, diğerlerinin hepsini almışsın?” Evet, bu da ikinci sebebe getiriyor bizi. Friends temasına çok uzun süre ısınamadım. Bu yüzden de “Hmm evet güzelmiş” deyip geçtim.

Yine de, daha önce hayvanlarla ilgili tarihçeyi yazarken bile, Friends hayvanlarının geniş yelpazesine değinmeden geçmedim. Köpekler de bundan nasibini alanlardan. 2012 yılında üretilmeye başlayan köpek figürleri, farklı kalıp, renk ve baskılarla yıllardır karşımıza çıkıyor. 10 farklı kalıp, 60’ın üzerinde farklı renk ve baskıyla, sayıları tahminimden çok daha fazlaymış. Aşağıdaki resimleri bulana kadar canım çıktı! Ah LEGO, sen insana neler yaptırırsın! :P

LEGO köpek figürleri
Şimdiye kadar üretilen tüm Friends köpekleri

Farklı bir hayvanın kalıbını kullandığı için gözümden kaçan bir köpek daha var. 2016 ve 2017 yıllarında iki sette çıkmış olan bir Husky. Kullandığı kalıp da, Friends ve alt temalarında kullanılan tilki kalıbı. Kendisi açık, sırtının bir bölümü ve kuyruğunun üstü koyu mavimsi gri.

Tilki gibi bir köpek!

Friends kedileri gibi, köpekler de 2021 yılında yavrulara kavuşuyor. Her ne kadar bana tüm Friends köpekleri yavru gibi gözükse de, bu yeni çıkan yavrular onlardan çok çok daha küçük. Yine 6 renk görüyoruz, karamel, beyaz, parlak açık turuncu, orta koyu lavanta çiçeği, koyu pembe ve koyu turkuaz. 2023’te bunlara bir de koyu turuncu ekleniyor, bir yeni baskılı karamel, bir de baskısız soluk mavi.

LEGO köpek figürleri
Minnacık köpecikler!

Küçük not: Bu yavru köpek kalıbı, Sonic the Hedgehog setlerinde domuz ve ayı figürü olarak da kullanılmış. Köpek olmadıkları için onları buraya dahil etmiyorum.

Friends temasındaki setler, özellikle son yıllarda ve özellikle yenilenmesinden sonra, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda epey ilerledi. Hayvanlar da bundan payını alıyor, ve 2023’te çok özel bir köpek çıkıyor. Nova’nın köpeği Pickle, arka ayaklarını kullanamayan, onun yerine tekerlekli yürüteçle hareketini sağlayan bir köpekçik. Diğerlerinin arasında kaynamasın, onun yeri benim için apayrı.

Pickle tek bir renkte geliyor, koyu turuncu. Yürüteci ise neon sarı, soluk mavi ve kırmızı olarak üç çeşit.

Yaz 2024 setleriyle Pickle’a yeni bir yüz baskısı ve bir de arkadaş geliyor, gri benekli beyaz bir Pug.

2024 uzay yılı mıydı? Eh, kedi uzaya gider de köpek geri kalır mı? Kalmaz tabii! Bir de uzay kıyafetli köpeğimiz var, adı da Apollo :)

LEGO köpek figürleri
Bizim için küçük, ama hayvanlar için büyük bir adım!

Özel Karakterler

Pluto’yla başlıyoruz. İlk olarak 2000 yılında, iki sette çıkıyor. 2020’de tekrardan üretiliyor, o da şimdilik sadece iki sette var. Onu Santa’s Little Helper takip ediyor, ikinci Simpsons CMF serisiyle 2015’te geliyor. Snowball gibi o da pörtlek gözlü.

LEGO köpek figürleri
Pluto ve Santa’s Little Helper

2015 aynı zamanda Scooby Doo’nun da çıkış yılı. Onunla birlikte Danua cinsi köpeği de görmüş oluyoruz. Scooby’ye iki farklı gövde ve beş farklı yüz ifadesi yapılmış. Diğer köpeklerin aksine, Scooby’nin kafası çıkabiliyor.

2016’da çıkan Whisker Haven Tales setlerinde iki tane de köpek var: Daisy ve Pumpkin. Kedilerde olduğu gibi, bunların da kalıpları onlara özel.

2017’de DC Super Hero Girls setleriyle küçük bir Krypto geliyor (Superman’in köpeği). Kalıbı ona özel, ve pelerin de kalıba dahil. 2018’de onu daha yetişkin bir Krypto ve Ace (Batman’in köpeği) izliyor. Bu iki köpeğin gövde kalıpları aynı, kafaları farklı. Evet, diğer köpeklerin aksine kafaları çıkıyor, tıpkı Scooby Doo’da olduğu gibi.

2023’te Disney CMF 100 serisiyle bir yavru Dalmaçyalı geliyor, filmdeki Spot karakteri. Bu yıl, Yukarı Bak filmindeki Dug da köpekler arasında yerini alıyor (şu seti de bir açıp yapamadım ya… neyse… ).

LEGO köpek figürleri
Spot ve Dug

LEGO DUPLO Köpek Figürleri

97 set, 6 kalıp, 16 köpek. Eh, minifigür ölçekli köpeklerle karşılaştırıldığında biraz az gözüküyor, ama DUPLO hayvanlarının çeşitliliğini göz önünde bulundurursak çok kötü sayılmaz.

1986’da bir Teriyer’le açılışı yapıyoruz. Siyah renkli bu köpek, bir süre tek çıktıktan sonra bir taban üzerine eklenmiş. Anladığım kadarıyla tabanla köpeği birbirinden ayırmak mümkün değil. Tabanın yeşil, açık yeşil ve orta koyu yeşil olmak üzere üç farklı rengi var. Köpek hiçbirinde değişmiyor, ne renk ne de baskı olarak. 1996’ya kadar setlerde çıkmaya devam etmiş.

LEGO DUPLO köpek figürleri

1998’de bir Daksund geliyor. Beyaz ve koyu turuncu olan köpeğin siyah benekleri var. Aynı kalıp 2004’te bej olarak da üretilmiş, bu sefer benekleri kahverengi. Son görülme tarihi 2005.

2007’de gelen köpeğin herhangi bir cinsi yok anlaşılan, köpek deyip geçmişler. Bej, siyah, beyaz ve karamel renklerinde olan bu köpek, 2023 yılına kadar gelmeyi başarmış. Karamel renkli olan, ilk lisanslı LEGO DUPLO köpek figürü, Doc McStuffins adlı çizgi diziden.

LEGO DUPLO köpek figürleri
Beyaz köpeklerin arasındaki tek fark, birinin gözlerinde ince bir kahverengi çizgi olması.

2016’da, DUPLO tilki kalıbını kullanan karamel renkli bir Husky çıkmış (ama bu Bricklink’te Husky diye de geçtiği için kaçırmamışım :) ). 2019’da Pluto, 2020 ve 2021’de de birer Buldog geliyor, ve köpekleri bitiriyoruz.

Benim elimde bu köpeklerden bir tane var, 2021 yılında çıkan Buldog. Minifigür ölçeğinde Buldog’dan çok Danua gibi duruyor :)

LEGO DUPLO köpek figürleri
Aman da aman, pek bi şirinmiş :)

 

Karşılaştırmasız yazı olur mu? Olmaz. O zaman buyrun, kim kimin yanında nasıl duruyor bakalım.

LEGO köpek figürleri
LEGO köpek figürleri
LEGO köpek figürleri

 

Evet, bir hayvan yazımızın daha sonuna geldik. Arada bahsetmeyi unuttuğum bir köpek figürü aklınıza gelirse, lütfen aşağıya yazın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Resim Kaynakları:

Aminoapps, Brickset, Reddit, Brickowl, Rebrickable, Atlbrick, Jay’s Brick Blog, Bricks & Minifigs Anaheim, Steinpalast, Decotoys, Heartlake Times, New Elementary, Minifig Pictures ve tabii ki eBay, elimde olmayan köpek resimlerini edindiğim sayfalar. Santa’s Little Helper resmi de Simpsons Wiki sayfasından. Karşılaştırma resimleri ve elimdeki köpeklerin tekli resimleri bana ait.

8 Comments

 1. Minifigürist

  Kediler ve köpekler konusundaki bu yelpaze genişliği, ürün çeşidinin fazlalığını sağlarken bir yandan da beni LEGO’dan soğutuyor. “Hmm… Bende şu köpek var, bu köpek var ama falanca köpek yok. O zaman onun olduğu seti de almalıyım” derken bir bakıyorum tek bir hayvan uğruna hem gereksiz masraf ortaya çıkmış hem de evdeki uygun yerlere yerleştirilecek parça stoğuna yenileri dahil olmuş (tabi bu eylem ayrıca zaman israfı demek).

  Bunu okuyacak olan “Doyumsuz olma, elindeki köpeklerle/kedilerle yetin” diyebilir doğal olarak ama bazı fotoğraf için belli bir türdeki kedi/köpek şart olabiliyor ya da farklı türleri bir arada fotoğraflamak gerekebiliyor. Tam bir paradoks durumu söz konusu. :)

 2. Pınar

  Ben bu tür durumlarda Bricklink’e başvuruyorum. Tek bir hayvan için koskoca set almak pek kârlı olmuyor, hele de seti doğru dürüst sergileyemeyeceksem (ya da sevmediysem). O yüzden bendeki kedi-köpeklerin nerdeyse hepsi ayrı ayrı alınmıştır. Ayrıca elindeki kedi-köpekle yetinmek, bir koleksiyoncu için imkansız bir şey. Buzz Lightyear setleri çıksa da sarı kediyi alsam diye gün sayıyorum resmen :)

 3. Minifigürist

  Bana kalırsa Bricklink ülkemizde hem global olarak hem de iç pazar olarak kanayan bir yara. Döviz kurları, kargo masrafı ve gümrük vergisi derken dışarıdan parça sipariş etmek, o parçanın olduğu seti almakla neredeyse kafa kafaya geliyor. Yerli satıcılarda ise neye rağbet varsa ona odaklanma söz konusu olduğu için aradığım belli başlı parçalara erişemiyorum. Erişebiliyor olsam da sipariş edeceğim parçalar/ürünler tek bir satıcının envanterinde yer almıyor, siparişimi bir kaç satıcıya bölmek zorunda kalıyorum.

  Bizim satıcılar sağ olsun olaya tam anlamı ile ticaret gözü ile baktıklarından bricklink gibi bir seçenek varmış yokmuş benim alım kararımı pek etkilemiyor. Ne yalan söyleyeyim 5-6 senedir BL üzerinden zorda kalmadıkça sipariş vermiyorum açıkçası.

 4. Minifigürist

  Sana sormam gereken bir şey var, daha doğrusu bunu sorabileceğim tek kişi sensin. :)

  LEGO’nun köpecikleri arasında “Cavalier King Charles Spaniel” ırkına ait bir tasarım var mıydı? Bi arkadaşım bunlardan biriyle evini paylaşmaya başladı. Ben de bulabilirsem o sevimli şeyin LEGO versiyonunu arkadaşıma hediye edeyim istedim.

 5. Pınar

  Oooo çok zor yerden sordun ya… Kediciye köpek mi sorulur :)) Şimdi şöyle, benim bulabildiğim doğrudan o ırka ait bir köpek tasarımı yok. Fakat yazıda da resmi olan Labrador cinsi köpeğin figürü görünüş olarak en yakını gibi geldi bana. Alternatif olarak, Friends köpeklerini görünüşten değilse bile renkten tutturma şansın var. 2023’te çıktığı için yazıda olmayan bir Friends köpeği var, Bricklink’te “dog friends shaggy” diye bir ara, belki o olabilir.

Bir yanıt yazın

Back to Top