LEGO Fil, Geyik ve Maymun Figürleri

Bugün epey fazla konuğumuz var. Evet, başlıkta fil, geyik ve maymun figürleri yazıyor, ama onların yanında birkaç küçüklü büyüklü LEGO hayvanına daha değineceğim. Bu yazıyla birlikte memeli kara hayvanları (en azından benim elimdekiler) tamamlanmış olacak, ve sonra da kuşlar gelecek. Eğer hazırsanız, buyrun başlayalım.

Bir küçük not: Renk isimleri, benim çevirdiğim renk tablosuna dayanıyor. Tabloya ve renklerin İngilizce isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

LEGO Fil Figürleri

İlk fil figürlerinin çıkışı 2003 oldu. Doğu Keşfi (Orient Expedition) teması altında gri ve koyu gri olmak üzere iki renkte, ve sadece iki sette bulunuyordu bu filler. Küçüklü büyüklü pek çok parçanın birleşmesinden oluşuyordu. Kaba ve hantal görünüşüne rağmen, kafasını, bacaklarını ve kuyruğunu hareket ettirebiliyordu. Benim elimde olmadığı için internetten bulduğum bir resmi paylaşıyorum sizlerle.

İlk LEGO fil figürü
İşte o efsane fil!

2018 yılında fil ailesine bir mamut eklendi. Tek bir Arktik (Arctic) setinde bulunan bu mamut, kırmızımsı kahverengi rengindeydi ve file kıyasla hem daha küçük, hem de daha rafineydi. Kafasını yukarı aşağı hareket ettirebiliyor ve döndürebiliyordu.

LEGO fil ailesinden mamut
Dişi kendinden büyük mamutumuz

2020 yılında Friends setleriyle bir anne, iki de yavru fil girdi hayatımıza. Anne fil orta koyu mavi, yavru filler de parlak açık mavi ve lavanta çiçeği rengindeydi. Bu fillerin hiçbir yeri hareket etmiyordu ama hem üzerlerinde minifigür oturtmak için çıkıntı vardı, hem de anne filin hortumu bar genişliğinde bir şey tutmaya uygundu. Hem anne, hem de yavrular şimdilik sadece birer sette bulunuyor.

LEGO Friends fil figürleri
İlginç renkli Friends filleri

2021 yılında iki System fili daha çıktı, yine bir yetişkin ve bir yavru, bu sefer açık mavimsi gri renkte. Yetişkin, mamutla aşağı yukarı aynı boyda ve tıpkı onun gibi kafasını oynatabiliyor. Uzun ve kısa dişli olan iki farklı versiyonu bulunuyor. Geleneği bozmak olmaz, bu filler de sadece birer sette var.

LEGO System fil figürleri
Yavru ve anne fil

Eski filin resmini ararken New Elementary’de çok güzel bir kıyaslama resmi buldum. Burada da görüldüğü gibi, LEGO Grubu’nun hayvan tasarımları da yıllar içinde epey değişmiş. Yanına da kendi çektiğim birkaç karşılaştırma resmini iliştiriyorum.

Her cinsten LEGO fil figürü
Pembe fili düşünmüyoruz :)

LEGO Geyik Figürleri

İlk geyiğimiz, 2013 yılında Friends setlerinde geyik yavrusu olarak karşımıza çıktı. Biliyor musunuz, bazen düşünüyorum da, Friends teması olmasaymış hayvanlar dünyası pek bir vasat olurmuş. Tamam, System’de de çıkan bir sürü hayvan var ama, Friends’le yarışması mümkün bile değil bence. Sırf bu hayvanlar sayesinde temaya olan sempatim arttı yıllar içinde.

Neyse, lafı uzatmayalım. Karamel renkli bu geyik yavrusu, toplam üç sette çıkıyor. 2020 yılında bir kez daha boy gösteriyor, renk aynı ama farklı bir baskıyla. Tek bir sette çıkıp, sonra kayboluveriyor.

Eski ve yeni geyik yavrusu

Derken 2016’da ilk yetişkin geyiğimiz geliyor: Karlar Ülkesi (Frozen) filmindeki Sven. Friends’in alt teması olan Disney Prensesleri temasıyla çıkan Sven, koyu mavimsi gri renginde ve iki sette bulunuyor. 2019 yılında çıkan ikinci sette, bu sefer bir de koyu bej renkli bir yavru geyik var.

LEGO geyik
Sven ve yavru ren geyiği

2019, bence bir dönüm noktası. İlk System geyiğinin çıktığı yıl. Daha doğrusu, System geyiğinin temelinin atıldığı yıl. Harry Potter’ın Patronus’u olan ren geyiğini çıkartıyor LEGO. Pırıl pırıl bir şeffaf açık mavi, üstelik simli. Sizi bilmem ama, bana çok yakışıklı geliyor bu geyik. Boynuzlarının yumuşak plastikten olması biraz dezavantaj, yıllar içinde rengi hafif karardı (belki de şeffaf açık mavi renginden kaynaklanıyor, bilemiyorum) ama buna rağmen hâlâ çok güzel. Tabii bu arkadaş da sadece tek bir sette var.

LEGO geyik
Bir geyiğin yansıması adlı bu eserimizde…

Ve geldik 2020’ye. Patronus geyiğimiz ete kemiğe bürünüyor, ve müthiş bir figür çıkıyor ortaya. Karamel gövdeli, koyu kahverengi boynuzlu, ve göğsünde de bir tutam beyaz tüy var. Çıktığı yıl tek bir sette boy gösteriyor, ama 2021’de sürpriz bir setle daha geliyor, hem de bu sefer 4 tane birden!

Evet, geyiklerimiz de bu kadar. Şuraya da küçük bir geyik ailesi fotoğrafı sıkıştırıyorum, hem karşılaştırma yapmak için de iyi olur.

LEGO geyik
Geyik ailesi

LEGO Maymun Figürleri

Öncelikle şunu söylemem gerek. Maymun kelimesini kullanmak yanlış mı diye düşünürken, en yakın arkadaşım Google’a sorayım dedim, belki primat demek daha doğru olur diye. Orda bulduğum tanımlardan sonra kafam daha da karıştı desem yalan olmaz. Maymunlar primatlara dahil, primatlar maymunlara, insanlar zaten her yerde… Neyse ki hakkında yazacağım figürler ağırlıklı olarak maymun olarak geçiyor da, ordan yırtıyorum. Bu da böyle gereksiz bir zooloji bilgisi olarak kalsın burda.

Maymun, LEGO Grubu’nun çıkardığı ilk hayvan figürlerinden biri. Atlardan hemen sonra, 1989 yılında çıkıyor ilk maymun. Bu maymunun bende yeri bir farklı, çünkü tıpkı atlarım gibi o da çocukluğumdan kalan sayılı figürlerden. Nostaljik yanını bir yana bırakın, diğer maymun figürleriyle kıyaslandığında, bence hâlâ orijinalliğini koruyor, hâlâ eşi benzeri yok. Belki ölçek olarak biraz büyük olabilir, ama ellerinin ve ayaklarının hareket edebiliyor olması, hem elinde hem ayağında bir minifigürün tutabildiği her şeyi tutabiliyor olması, ve çıktığı yıl göz önünde bulundurulduğu zaman, detay düzeyi gerçekten müthiş.

LEGO maymun
Yıllar bu maymuna çok etki etmemiş

Bu maymun, 1989-2011 yılları arasında toplam 38 sette çıkmış. Herhalde en çok sette çıkan hayvanlar arasında ilk 5’e girer rahatlıkla. 2004’e kadar kahverengi, 2004’ten sonra kırmızımsı kahverengi olarak çıkmış (bkz: LEGO Renkleri Tarihi yazısı). Çoğunlukla korsan temalı setlerde olsa da, tek tük başka setlerde de bulmak mümkün. Hatta iki tane Belville setinde bile var.

Nostaljik maymunumuz kapanışı 2016’da Ninjago temasıyla yapıyor. Dizideki Wretch isimli karakterin LEGOlaştırılmış halini temsil eden bu maymunun gövdesi mat gümüş, kol ve bacakları turuncu, el ve ayakları ise koyu kahverengi.

Buyrun, bu da üç farklı maymunu gösteren bir resim. Bricklink Studio’da render edildi.

LEGO maymun

Yeni (ve yenilenen) maymunlar

2011’de CMF 5 serisindeki Hayvanat Bahçesi Görevlisi (Zookeeper) minifigürüyle birlikte küçük bir şempanze çıkıyor. Aynı şempanze 2012’de çıkan CMF 7 serisinde de görülüyor, bu sefer Orman Çocuğu’na (Jungle Boy) eşlik ederken. Ve (şimdilik) son olarak birkaç hafta önce piyasaya sürülen, primatolog Jane Goodall’un anısına çıkarılan sette bulmak mümkün.

LEGO şempanze
CMF (sol) ve BAM (sağ) şempanzesi

Bu küçük şempanze, türünün tek örneği değil. 2018 yılında Build-a-Minifigure (kendi minifigürünü kendin yap) stantlarına bir de aynı şempanzenin yüz ve kulak baskısı kırmızımsı kahverengi olanı geliyor. Diğerinde bu baskılar açık ten renginde.

Maymunlar tabii ki Friends temasını da es geçmiyor. 2014’te farklı bir kalıpla iki tane maymun çıkıyor, biri orangutan renginde (koyu turuncu gövde, koyu bej yüz ve göğüs baskılı), diğeri de şempanze renginde (siyah gövde, karamel yüz ve göğüs baskılı). Aynı kalıp, 2020’nin oyun küplerinde de çıkıyor, bu sefer koyu turkuaz, parlak açık sarı, açık deniz mavisi ve yavruağzı gövdeli, beyaz yüz ve göğüs baskılı. Bu çılgın renkli maymunların yüz ve göğüs baskıları biraz farklı, tüylü bir hayvanı temsil ettiği daha anlaşılır olmuş.

LEGO orangutan
Rengarenk orangutanlar

Ve geldik 2021’e. Orman (Jungle) temasının coşması maymunları da etkiliyor, ve yepyeni bir kalıpla iki maymun çıkıyor. Biri koyu bej gövdeli ve açık ten rengi yüzlü, diğeri de bej gövdeli ve koyu mavimsi gri yüzlü. Her ne kadar maymun kalıbının yenilenmesini takdir etsem ve bu yeni maymunları sevsem de, ilk çıkan maymun bana hâlâ daha başarılı geliyor. Tamam, küçük ölçekte hayvan üretmek çok kolay olmayabilir ama en azından kolları hareket etseymiş daha iyi olurmuş.

LEGO maymun
Yeni maymunlar

Evet, maymunlarımız da bu kadar. Şimdi sırada başlı başına bir yazıyı doldurmayacak kadar az çeşidi olan hayvanlar var. Ama önce, buyrun küçük bir maymun ailesi!

LEGO maymun
Maymunluk yapmayalım!

LEGO Deve, Lama ve Tembel Hayvan Figürleri

LEGO tarihinin ilk ve son devesi, 2010 yılında Pers Prensi setleriyle çıktı. Bej ve koyu bej renklerinde üretilen bu develer, sadece birer sette bulunuyor.

LEGO deve

Lama ordusu, 2020 yılında geldi. Bir sette bej ve karamel rengi olarak piyasaya sürüldü, bir sette de parlak açık sarı, koyu mor, parlak pembe ve bakır renklerinde, sürpriz hayvan olarak.

LEGO lama
Rengarenk lamalar

2020 aynı zamanda tembel hayvanların da çıktığı yıl. Bir tane normal (karamel), dört tane de çılgın renkte (yavruağzı, parlak açık sarı, açık deniz mavisi, koyu turkuaz) çıkarıldı. Karamel olan normal bir sette, diğerleri de Andrea’nın Orman Oyun Kübü (41434) setinde sürpriz hayvan olarak bulunuyor.

LEGO tembel hayvan
Tembel hayvanlarımız

 

Buraya elimde olmadığı için gözümden kaçan bir hayvanı eklemek istiyorum. Eğer aklıma gelseydi, herhalde kemirgenler ve küçük memeli hayvanlardan bahsettiğim yazıda olurdu ama geçti bir kere. Hiç değinmemek de olmaz. O yüzden buyrun huzurlarınızda…

Kirpi! Aynı kalıpla çıkan iki farklı kirpi var. 2012’de yüzü ve ayakları bej, dikenleri kırmızımsı kahverengi olarak üretilen kirpiyi, 2013’te de bu sefer koyu kahverengi dikenli olarak görüyoruz. Bu iki kirpi toplam 8 sette boy göstermiş.

LEGO kirpi

Yazımızın özel karakteri, ve son hayvanı da, Avatar: Son Hava Bükücü setlerinden hatırlayacağınız Momo. Bu küçük şapşal lemur, tek bir sette olduğu için bulunması çok kolay (ve çok ucuz) olmayan bir hayvan. Hoş o gözle bakarsanız bu durum hayvanların çoğu için geçerli ama neyse…

LEGO lemur Momo
Momo!

Kostümlü minifigürleri unuttuk mu? Tabii ki hayır. Ben açıkçası şimdilik eksik olan hayvanı dört gözle bekliyorum. Ne dersiniz, bu yaz bir zürafa çıkar mı sizce?

LEGO fil kostümlü minifigür
Zürafa figürünün yolunu gözleyen zürafa figürü ve arkadaşları

Bitirirken…

Evet, hem yazının sonuna geldik, hem de memeli kara hayvanlarının. Başlarken de dediğim gibi, bundan sonra sırada kuşlar var. Ama onlara geçmeden önce biraz ara vereceğim. Arada başka konulardan da bahsetmek gerek, değil mi?

Şöyle bir bakıyorum da, gerçekten güzel bir koleksiyon yapmışım. Tabii ki “Keşke şu da olsaydı” dediğim pek çok hayvan var, daha da epey olacak, ama buna rağmen küçük bir hayvanat bahçesi açacak kadar LEGO hayvan toplamışım yıllar içinde.

Koleksiyoncu olarak hayvanlarla ilgili beni en çok rahatsız eden şey, onları elde etmenin zorluğu. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumu bir kenara koyun, böyle olmadığı zaman bile LEGO hayvan figürlerine ulaşmak zordu. Yazılarda da gördünüz, bir set, iki set, hadi boyu küçükse üç-dört sette olsunlar. Bu durum, fırsatçılara kapı açıyor, ve ederinin kat kat üzerinde satmalarına izin veriyor. Seti alayım, hayvan da onunla gelsin deseniz, astarı yüzünden pahalıya geliyor. Bazı hayvanlar, küçük olsun, büyük olsun, sadece büyük setlerde var. Eee, geri kalan parçalar ne olacak peki? Bir de bakalım ben o seti almak istiyor muyum?

Benim bir hayvanın maliyetini bilme şansım yok tabii. Çok ucuz olduğunu sanmıyorum, ama yine de daha ulaşabilir olmalarını isterdim. Ulaşılabilirden kastım “ucuzlasın bu fiyatlar” değil tabii ki. Sadece tek bir geyik almak için bin dereden su getirmek zorunda kalmamak. Kimbilir, belki benim gibi düşünenlerin sayısı artarsa, LEGO Grubu da bir gün onları daha kolay elde edilebilir hale getirir.

Benden şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Manny, Sid ve Diego resmi koymadan olmazdı :)

 

Resim Kaynakları:

Elimde olmayan hayvanların resimlerini Brickset, Bricklink, Brickowl, Amazon, Adventure Bricks, Friends Bricks ve New Elementary’den tırtıkladım.

2 Comments

  1. Minifigürist

    System’in yavru fili gözüme batıyor. Yetişkin system filinin 4 ayağı da zemine tam olarak basarken (haliyle studlara tam olarak yerleşirken), yavru filin sol ön ayağının formu yüzünden o ayak studlara tam anlamı ile yerleşmiyor. Keşke o ayağı da dümdüz yapsalarmış. Fillerin (ve develerin de), atlar gibi oynak arka ayaklara sahip olmasını isterdim açıkçası. Şimdi gidip de araştıracak değilim ama yanlış hatırlamıyorsam develerin üretildiği tarihlerde ayakları hareketli atların üretimine geçmişti LEGO firması. Araya develeri ve filleri de katabilirlerdi. :/

    Minifigür ellerini ve kollarını kullanan antik maymun candır. :) Kötü olan tek yanı yüzlerinde baskı olmayıp, gövde ile aynı renk olması bana kalırsa. Yeni nesil yekpare olan system maymunlarına halen ısınabilmiş değilim. Orantıları her nedense çok uyumsuz bir görüntüye sahip.

    Hayvanların seyrekliği ve bunlara erişilebilirlik konusuna değinmek istemiyorum. Daha evvel, başka bir yazının altına buna benzer bir şeyler karalamıştım. Yine aynı şeylere değinmeye kalkarsam yazacağım yazının sonu gelmez. O konuda çok doluyum. :)

  2. Pınar

    Yorumunu gördükten sonra ben de yavru file bir bakayım dedim. Evet, ayaklarının biri hafif kıvrımlı ama bendeki stud’lara gayet güzel oturuyor, diğeriyle aynı hizada çünkü. Acaba sendeki az bulunan yanlış üretimlerden mi?

Bir yanıt yazın

Back to Top