LEGO Büyük Kedi Figürleri

LEGO büyük kedi figürleri

Ve yine bir hayvan figürleri yazısıyla karşınızdayız! Bugünkü konuğumuz, diğer hayvan figürlerine göre geç çıkmasına rağmen çeşitliliği ve popülerliği hızla yükselen LEGO büyük kedi figürleri. Aslanlar, kaplanlar, panterler ve daha niceleri. Hazırsanız buyrun başlayalım.

Bir küçük not: Renk isimleri, benim çevirdiğim renk tablosuna dayanıyor. Tabloya ve renklerin İngilizce isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İlk LEGO Büyük Kedi Figürü

İlk LEGO büyük kedi figürleri aslında pek büyük değillerdi. Friends teması altında, bir aslan ve bir kaplan yavrusu olarak 2014’te hayatımıza girdiler. 2013-2014 yılları arasında, Friends Hayvan Serisi adı altında 12 tane set çıkmıştı. Setlerin hepsi bir hayvan ve onun için yapılan küçük bir yaşam alanını içeriyordu. Bana sorarsanız çok başarılı bir seriydi bu, çünkü zaten genelde pahalı olan hayvanlara büyük setler almadan ulaşabiliyordunuz. Belki System’e atlar diye bekledim ama, ne yazık ki olmadı. Bu yavru aslan ve kaplan da, 4. ve 6. Hayvan Serisi’nde çıktı. Daha sonra yavru aslan bir, yavru kaplan iki sette daha boy gösterdi.

İlk LEGO yavru büyük kedi figürleri
Friends temasında çıkan yavrular

Derken aynı kalıp 2015’te bu sefer soluk mavi renkle Friends’in alt teması olan Elves temasında, yavru bir panter olarak piyasaya sürüldü. Adı Enki olan bu panter yavrusu, tek bir sette bulunuyor. Bir de yurt dışında çıkan Elves dergilerinden birinin yanında hediye olarak verilmiş.

Büyük kediler geliyor!

2017 yılında Orman (Jungle) temasının LEGO Friends’den System’e atlamasıyla, hayatımıza bir anda üç tane büyük kedi girdi: Bir panter, bir leopar ve bir kaplan. Bu kediler yepyeni bir kalıp kullanıyorlardı, ve tıpkı yeni atlarda ve ayılarda olduğu gibi bellerinde mafsal vardı. Panter siyah, leopar bej üzerine siyah lekeli, ve kaplan da parlak açık turuncu üzerine siyah çizgili olarak üretildi. Üç kedi de tek tek sadece birer sette bulunuyor.

Yetişkin LEGO büyük kedi figürleri
Ayılar gibi kediler de dans etmeyi seviyor!

Yaptıkları büyük kedi figürleri LEGO Grubu’nun hoşuna gitmiş olsa gerek, 2018’de aileye bir dağ aslanı ve bir de kılıç dişli kaplan eklediler. Dağ aslanı koyu bej, kılıç dişli kaplan da karamel üzerine kırmızımsı kahverengi çizgili olarak üretildi. Kılıç dişli kaplanın kafası, diğerlerinden daha farklı. Sivri dişler, tüylerini belli eden detaylar, ve diğerlerine göre biraz daha arkaya dönük kulaklar. Dağ aslanı bir, kılıç dişli kaplan da iki sette bulunuyor.

Dağ aslanı ve kılıç dişli kaplan

2020’de bej bir dişi aslan daha geldi aileye. Bu arada Friends teması da boş durmadı, ve beş farklı renk kaplan yavrusu çıkardı. Beyaz olan normal bir setle geliyor (41423), parlak açık sarı, yavruağzı, koyu turkuaz ve açık deniz mavisi olanlar da Stephanie’nin Orman Oyun Kübü (41435) setinde, sürpriz hayvan olarak.

Aslan ve yavru kaplanlar

2021’de LEGO büyük kedi figürlerinde bir coşma görüyoruz. Erkek aslanlar devreye giriyor. Evet, çoğul olarak. Bir tane kırmızımsı kahverengi yeleli bej aslan, bir tane de bej yeleli beyaz aslan. Vücutları diğer kedilerinkiyle aynı, ama kafa kalıbı sıfırdan erkek aslanlara uygun olarak üretilmiş. Eh, erkekler gelince beraberinde yavrular da geliyor tabii. Biri bej, biri beyaz olan iki tane de yavru aslan üretiliyor. Tamamen yeni bir kalıp kullanan bu yavrular, Friends temasında çıkan yavru aslanlardan biraz daha ufak.

2022 LEGO büyük kedi figürleri
Erkek ve yavru aslanlar

Bitti mi? Hayır. 2021’de Friends temasında da parlak açık turuncu rengiyle bir yavru kedi çıkıyor. Öncekinden farklı olarak bunun baskısı jaguar deseninde.

Jaguar yavrusu

Özel Karakterler ve Minifigürler

LEGO Grubu’nun özel karakter olarak şimdilik yarattığı tek büyük kedi figürü, Aladdin filmindeki Yasemin’in kaplanı Rajah. Her ne kadar 2014’te çıkan yavru kaplan daha önce bu amaçla kullanılmış olsa da, 2022’nin Rajah’sı karakteri temsil etmek için özel olarak üretilmiş, ve LEGO Friends temasının ilk yetişkin büyük kedi figürü.

Rajah

Aslında büyük kediler minifigür dünyasına çok yabancı sayılmaz. Fabuland, Chima ve CMF serilerinde farklı türde büyük kedilere rastlamak mümkün. Kimi zaman kostümlü minifigürler, kimi zaman da doğrudan kalıp olarak üretilmiş kafalarla güzel bir çeşitlilik yaratılmış. Aşağıda birkaç Chima kedisiyle, internetten tırtıkladığım büyük kedi temalı minifigürlerden bazılarını bulabilirsiniz.

Büyük kedi temalı LEGO minifigürleri
Üst sıra: Chima minifigürleri ve kaplan kostümlü çocuk. Alt sıra: Çeşitli büyük kedi temalı minifigürler.

 

Evet, geldik bir yazının sonuna daha. Umarım hoşunuza gitmiştir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Aslan ailesi

 

Resim kaynakları:
Elimde olmayan hayvan ve minifigürlerin resimlerini Bricklink, Brickset ve Brickowl‘dan yürüttüm.

One comment

  1. Minifigürist

    Daha önce buna dikkat etmemiştim ama yazını okurken ve görselleri incelerken System’deki bu iri pisiciklerin vücut kalıpları oldukça tek düze gelmeye başladı. Ne bileyim, Sfenks misali oturan ya da yavrucuklarını emzirmek için uzanan gibi çeşitli pozlardaki hayvanları görmek heyecan verici olacak. Bazı konularda LEGO, işin kolayına kaçıyor resmen. Küçük boyutlu hayvanlardaki kalıp problemini anlayabiliyorum ama biraz daha masif yapıdaki hayvanlar için daha farklı formlar hazırlamak imkansız bir şey olmasa gerek. “Elimizde nasılsa bi’ kalıp var, yeni kalıpla uğraşmadan kafaları değiştirelim olsun bitsin” düşüncesi günü kurtarıyor anlaşılan. :D

Bir yanıt yazın

Back to Top