LEGO Haziran 2022 Setleri

Haziran 2022 LEGO setleri

Sabah kalkıp da Instagram sayfamda Haziran’da çıkacak set seli ile karşılaşınca, kendi kendime “Tamam” dedim “haber yazısı yazmanın zamanı gelmiş de geçmiş bile”. Daha çok yeni ilan edildiği için, istediğim herşeyi bulmak biraz vakit aldı ama, sonunda buradayız işte. Huzurlarınızda Haziran 2022 LEGO setleri!

Şunu da belirtmek istiyorum ki, bu çıkacağı açıklanan her seti kapsayan bir yazı değil. Aralarından belli başlı setleri seçtim, çünkü üzerinde durulması gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyorum. Genel set haberlerinde bu bazen gözden kaçabiliyor. Bunun yanında bazı setleri de sırf hoşuma gittiği için yazıya dahil ettim.

Evet, bakalım bu yaz bizi neler bekliyor…

Haziran 2022 LEGO City Setleri

Set değil de minifigür üzerine yoğunlaşmış bir koleksiyoncu olarak, City setlerinin son zamanlarda (10-15 yıldır) çok fazla ilgimi çekmediğini söylesem herhalde yalan olmaz. Hani şehir kuruyor olsam tamam, seti alır kullanırım, minifigürler de ortalıkta dolaşırlar, ama durum bu olmayınca, şehir minifigürleri bana çok çekici gelmiyordu, o yüzden setleri de fazla almıyordum. Ama bu yaz çıkacak olan setler, hem bazı minifigürleriyle, hem de setin içinden çıkan başka şeylerle gerçekten alınmaya değer.

Çiftlik Setleri

Eh, bu kadar hayvan meraklısı olan birinin başka bir yerden başlaması düşünülemezdi, değil mi? Birkaç gün önce çıkacağı açıklanan üç tane çiftlik seti var, ve her ne kadar keçi geri gelmese de, onun yerini dolduracak epey yeni hayvan geliyor.

İlk setimiz Hayvanlı Çiftlik (60346). Setteki koyun ve domuza daha öncesinden aşinayız, ama sanırım inek bu renkte ilk kez üretiliyor. Kesin bir şey söyleyemiyorum, çünkü henüz o kadar detaylı inceleyen sayfalara düşmedi bu setler. Rengi farklı olmasa bile, en son 2014’te boy gösteren inek figürünün tekrardan üretilmesi güzel olmuş.

Setin en can alıcı yanı yavru hayvanlar. Bir kuzu, bir buzağı ve iki yavru domuz. Bunlar tamamen yeni ve gerçekten çok güzel gözüküyor. Bir de gri sincap ekleyince, toplam 8 hayvan olmuş. Bu kadar fazla hayvanın aynı sette olması, her ne kadar setin fiyatını yükseltiyor olsa da, yine de çok başarılı bence.

Bana en ilginç gelen şeylerden biri, koyunun kırpılabilir olması. Evet, yanlış okumadınız, koyunu kırpabiliyoruz. Üzerine geçirilen bir parça sayesinde tüyleri daha uzunmuş gibi gözüküyor, ve çiftçi de elindeki makasla onu kırpabiliyor.

Gelelim diğer iki sete. Biri, içinde yeni renkli (resimden koyu turuncu gibi anlıyorum) iki tavuğun olduğu Tavuk Kümesi (60344), diğeri de gri bir tavşanın olduğu Sebze Dağıtım Kamyonu (60345). Setteki sebzelerin çoğu daha önceden bildiklerimiz olsa da, mısırlar yeni gibi gözüküyor. Tabii bitkilerle uğraşan herkeste olması gereken sulama kabı da öyle.

Her ne kadar doğrudan çiftlik seti olmasa da, hem numarasından, hem de içeriğinden yukarıdaki üç setle bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir set daha var. Çiftlikte üretilenlerin satıldığı Süpermarket (60347) seti. Bir market, çalışanlar, müşteriler, maskot falan filan derken, LEGO minifigürlerinde ilk kez görülen muhteşem bir detay: Protez bacaklı bir minifigür! Ve böylece sıra dışı minifigürlere bir yenisi daha ekleniyor. Ben açıkçası bu minifigürü çok merak ediyorum, ve elimdeki sıra dışı minifigürler ailesine katılacağı günü dört gözle bekliyorum. Ayrıca daha önce 2019’da çıkan yeşil alışveriş arabasını da bu sefer turuncu olarak görmek güzel.

Missions Setleri

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu setlerle ilgili fazla bilgi bulamadım. O yüzden buraya yazacaklarım resmî açıklamalar değil, kendi düşüncelerim olacak.

Üç tane setimiz var. Hayvan Kurtarma Görevleri (60353), Uzay Keşif Görevleri (60354) ve Su Polisi Detektif Görevleri (60355). Kutuların hepsinde “Öyküyle inşa edin, yapım talimatlarıyla değil” yazıyor, bu da bana setlerden yapım talimatı çıkmadığını düşündürüyor. Benzer bir şekilde setlerin hepsinde “Oynamak için bedava uygulamayı indirmeniz gerek” yazısı var. Sanırım LEGO Grubu daha önce Hidden Side ve Vidiyo ile deneyip başaramadığını bu sefer farklı bir şekilde City setlerinde deneyecek. Uygulamada herhalde ya bir hikâye olacak, ya bir görev, ya da ikisi birden, ve çocuklar setin içindeki parçaları kullanarak bu görevleri yapmaya çalışacak.

LEGO Haziran 2022 Missions setleri

Talimatlar olmadan model üretme fikri hoşuma gitti. Fikir yeni değil, ama LEGO ile oynamaya yeni başlayacak çocuklara bu alışkanlığı kazandırma düşüncesi çok güzel. Kişi kendinden bilir, benim önüme sonsuz LEGO parçası koysanız, “Hmm evet çok güzelmiş” diye bakarım, çünkü eskiden beri talimatsız model yapma eğilimim olmadı. Yeni başlayanlara bu düşünceyi aşılamak, olumlu bir adım bence.

Ama dürüst olmam gerekirse, Missions setlerinde beni heyecanlandıran asıl şey, tabii ki hayvanlar :) Hayvan Kurtarma Görevleri setinde, daha bir ay önce bahsettiğim ve “Bunu da etten kemikten görürüz” dediğim bir hayvan var: Yabani tavşan. Harry Potter setleriyle gelen Patronus büyüsünün tavşanı, artık gerçek bir tavşan! Onun yanında Marvel CMF serisiyle gelen yavru timsah daha açık bir yeşille, kanatları açık baykuş koyu turuncu olduğunu tahmin ettiğim yeni bir renkle, ve aslan yavrusu da siyah bir panter yavrusu olarak tekrar karşımıza çıkıyor. Su Polisi Detektif Görevleri setinde ise, 2019 yılında Husky kalıbıyla tek bir sette çıkan Alman kurdu var.

Kısacası Missions setleri, hem fikir hem de içerik olarak ilk bakışta başarılı gözüküyor.

Stuntz Setleri

2021 yılında Stuntz adıyla yeni bir şehir teması çıktı. Adından da anlaşılabileceği gibi, araçlarla yapılan bir takım tehlikeli akrobatik gösterileri konu alıyordu bu tema. Her ne kadar ağırlıklı olarak motosikletler kullanılsa da, Monster Truck denilen dev tekerlekli arabalar ve çarpışan otolara benzeyen küçük arabaların olduğu bir set de temaya dahil. Arabaları bilmiyorum, ama motosikletlerin en önemli yanı, birkaç kez bir yüzeye sürtüp bıraktığınızda kendiliğinden gidiyor olması. Bu akrobatik hareketleri yapan minifigürler de, City temasından tanıdık yüzler. Neredeyse hepsini birden fazla şehir setinde bulmak mümkün. Polisler, itfaiyeciler ve hatta eski yarışçılar.

Haziran 2022’de çıkacak LEGO setleri içinde birkaç Stuntz seti de var. Setler yine motosiklet ağırlıklı, ama geçen yıldan farklı olarak bu yıl çıkan setlerdeki pistler daha detaylı. Şimdilik duyurulanlar üç tane tekli motosiklet ve beş de farklı pist seti.

LEGO Haziran 2022 Stuntz setleri

Bu setlerde benim ilgimi çeken iki şey var. Biri, banyo küvetine tekerlek takıp araca dönüştüren yarışçı. Bir kere motor gerçekten çok orijinal olmuş, ve tahminimce o küvet de sökülüp LEGO banyolara rahatlıkla koyulabilecek. Yarışçı da bence CMF 19 serisinde çıkan, duş alan arkadaş. Duş almaktan sıkılıp banyoya geçmiş gibi gözüküyor.

İkincisi de, Şempanze Gösteri Çemberi (60338) setindeki motosiklet. Bildiğim kadarıyla bu renkte üretilmiş bir motor yok, ilk kez çıkıyor. Sadece bu da değil, resimden anlaşıldığı kadarıyla kalıbı da diğer motorlardan farklı gözüküyor. Bekleyip göreceğiz anlaşılan.

Haziran 2022 LEGO Creator 3 in 1 Setleri

Şimdilik duyurulmuş iki tane Creator seti var: Viking Gemisi ve Midgard Yılanı (31132) ve Noodle Dükkânı (31131). Vikingler son zamanlarda fazla görülmüyor, 2005-2006 yıllarında çıkan Vikingler temasından sonra sadece üç tane Viking minifigürü çıkmış, hepsi de CMF serilerinde. Bu yüzden Viking meraklılarına yönelik bir set iyi olmuş bence. Resimlerden anladığım kadarıyla kız minifigürlerden birinin saç parçası da yeni. Daha doğrusu saçı değil de, saçıyla başlığının birleşik olması.

LEGO Haziran 2022 Creator setleri

Gelelim Noodle Dükkânı’na. İlk bakışta sıradan bir Creator seti gibi gözüküyor. Ufak boyda şirin bir bina, inşa edilen küçük hayvanlar, her yeni sette olması gereken (!) bazı yeni detaylar, ve tabii ki sıradan minifigürler. İşin güzel yanı, bu minifigürlerden birinin hiç de sıradan olmaması. Küçük ekranda bile dikkatimi çekmeyi başaran bu güzel kıza gelin biraz yakından bakalım.

Bazı sıra dışı minifigürler

Evet, kulağında işitme cihazı var, yani kızımız duyma engelli. Bu minifigür kafasının tekrar kullanıldığını görmek beni çok mutlu etti açıkçası. 2020’de çıkan Ana Meydan (60271) setindeki bir minifigürde vardı, ve ben şehir setlerine olan ilgisizliğimden dolayı fark etmemiştim bile. O gözle bakıldığında, son zamanlarda çıkan pek çok sette sıra dışı minifigürleri (ya da minibebekleri) bulmak mümkün, ve artık duyma engelli kızımız da yalnız değil.

Haziran 2022 Lisanslı LEGO Setleri

Lisanslı setlere çok girmek istemiyorum, başlı başına bir yazı oluşturacak kadar fazla var çünkü, ama iki tanesine değinmeden geçemeyeceğim. Biri, Mickey Mouse setleri. Çocukluğumdan kalan bu karakterleri her geçen yıl daha fazla sette görmek beni çok mutlu ediyor. LEGO Grubu da Mickey ve arkadaşlarının hitap ettiği kitlenin farkında olsa gerek, çünkü her ne kadar çocuklara yönelik setler olarak gözükseler de, bence bunlar 30 yaş üstü, çocukluğunu tekrar yaşamak isteyen yetişkinler için üretiliyor.

LEGO Haziran 2022 Mickey ve Arkadaşları

Haziran 2022’de çıkacak üç tane Mickey Mouse ve arkadaşlarının olduğu LEGO seti var. Mickey ve Minnie’nin Kamp Yolculuğu (10777), Mickey, Minnie ve Goofy Panayırda (10778) ve Mickey’nin Şato Maceraları (10780). İlk bakışta gerçekten çok sade, çok basit, ve çok çocukça bu setler. Ama Mickey Mouse ve arkadaşlarının çizgifilmleriyle büyüyenler için bence yerleri apayrı. Bunun yanında, sadece bir tek sette çıkmış olan Pluto’yu daha küçük (ve büyük bir olasılıkla bu yüzden daha ucuz) bir sette görmek güzel. Aynı şey Goofy için de geçerli. Şimdiye kadar sadece iki sette vardı, bunlara bir üçüncüsü daha eklendi. Ha, eğer “Tüm farklı Goofy’leri almalıyım!” diyenlerdenseniz, işiniz zor, ama “Koleksiyonumda bir Goofy olsun yeter” gibi daha yumuşak bir bakış açınız varsa, en azından artık elde etmesi daha kolay.

Değinmeden geçmek istemediğim ikinci lisanslı set ise Ağustos’ta çıkacak olan Ben Groot (76271) seti. Yaklaşık 26 cm yüksekliğinde olan bu set, Galaksinin Koruyucuları filminden çok iyi bildiğimiz Groot’un bebeklik halinin bir modeli. Resimlerden anlaşıldığı gibi, bol mafsallı bir model bu, yani hem fotoğrafçılar yaşadı, hem de koleksiyoncular. Yanında da yine aynı filmdeki ikonik kaset geliyor, hem de normal bir kasetle bire bir aynı ölçekte.

Haziran 2022 LEGO DUPLO Setleri

Evet evet biliyorum, DUPLO yetişkinlerin çok ilgilendiği bir tema değil. Ama bu yaz çıkacak setler o kadar güzel ki, onlardan az da olsa bahsetmemek olmaz. Hele ki benim gibi bir hayvan delisi için. O yüzden şuraya kısacık bir yazı-resim iliştiriyorum.

Çıkacağı açıklanan setlerin üç tanesinden bahsedeceğim. Dünyanın Yabani Hayvanları (10975), Asya’nın Yabani Hayvanları (10974) ve Güney Amerika’nın Yabani Hayvanları (10973). DUPLO zaten eskiden beri özellikle hayvanlar konusunda inanılmazdı, ama bu sefer gerçekten kendilerini aşmışlar. Sadece eskileri yeniden üretmekle kalmayıp, araya yenileri de eklemişler. Bildiğim kadarıyla şimdiye kadar DUPLO olarak lama, tembel hayvan, kırmızı panda, rakun ve koala hiç üretilmedi. Ve bu kadar fazla hayvanın bir arada olduğu set de çok fazla yok. Küçük bir çocuğun aklı çıkar gerçekten. Dürüst olmak gerekirse, benim bile aklım çıkıyor. Bu üç set, fırsatım olduğunda alacağım setlerin içinde ilk ona girmeyi başardı. Evet, karar verilmiştir, kendime DUPLO bir hayvanat bahçesi kuracağım!

LEGO Haziran 2022 DUPLO setleri

Başka başka?…

Evet, bugünlük bu kadar. Hiç şüphesiz, bu yıl çıkacak diğer setler de bizi (en azından beni) şaşırtmaya ve sevindirmeye devam edecek.

O zaman top sizde. Haziran 2022’de çıkacak LEGO setleri içinde sizi en çok hangisi heyecanlandırıyor? Dört gözle beklediğiniz bir set ya da tema var mı? Yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazmayı unutmayın!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, size ve ailenize güzel ve mutlu bir bayram dilerim.

 

Kaynaklar:

Resimleri JB-Spielwaren, The Brick Fan ve Jay’s Brick Blog sayfalarından aldım. JB-Spielwaren sayfasını keşfetmeme yardımcı olan Ashnflash’e, yazı için ilham veren Promobricks, Zusammengebaut ve Milolego sayfalarına da ayrıca teşekkür ederim.

3 Comments

 1. Minifigürist

  – Çiftlik setleri bir yandan ağzımın suyunu akıtırken bir yandan da bütçe ayarlaması yapmayı düşünmeme yol açtı diyebilirim.

  – Missions setleri (en azından kutu görselleri ve misyonu) beni çocukluğuma götürdü. Eski set kutularının (en azından town ya da city temaları ağırlıklı olarak) ön yüzünde her zaman sete ilham olan modelin bir tasarımı olurken, arka yüzünde ise aynı parçalarla yapılabilecek olan alternatif modellerin birer görseli yer alırdı. “Biz sana bu seti kamyon olarak sunduk ama kamyondan başka şeyler de yapabilirsin, sana bir kaç örnek gösteriyoruz, diğer şeyler için sınır senin hayal gücün” diyordu resmen şirket. Sonra ne olduysa, yaratıcılığa teşvik eden bu anlayıştan vaz geçip “bak bu setle böyle oynanır, burasına basarsan şurası şöyle olur, böyle yaparsan oradan bir şey fırlar…” mantığındaki görseller ile doldurdular kutuları ki bu tutum LEGO’nun felsefesi ile ne derece örtüşüyor, tartışılır.

  – Şu stunt’lara bi ben alışamadım sanırım. Bahsetmiş olduğun küvetli motosiklet ilk etapta dikkatimi çekip beni heyecanlandırsa da fotoğrafı biraz daha inceleyince tüm hevesimi kaçırdı. Motosikletten söküp, küvet olarak kullanılabilecek bir tasarıma sahip değil gibi. Küvet içinde ayakta duran bir minifig olur ama küvette oturmuş, keyif yapan minifig için kullanılmaz. Bir de foto çekilecekse, ne izometrik bir açı kullanılabilir ne de cepheden çekim haricinde kullanılabilir. Başlı başına küvet olarak kullanılabilecek yapısal bir bütünlüğü yok ne yazık ki. LEGO bağımsız küvet yapana kadar, brick-build küvet kullanmaya devam. :P

  – Groot, çık aklımdan.

 2. Minifigürist

  Ha bu arada, umarım öyle olmaz ama Missions setlerinin de sonu bana kalırsa hüsran olacak. Daha evvel Vidiyo ile ilgili bir yazında bahsetmiştim diye hatırlıyorum, LEGO şu dijital dünyaya bir türlü adapte edemedi kendini. Bu uğurda ne yaptılarsa bir türlü dikiş tutturamadılar. Missions bu makus talihi değiştirebilecek mi merak ediyorum.

Bir yanıt yazın

Back to Top