LEGO Avatar: Son Hava Bükücü Geri mi Geliyor?

Bundan birkaç ay önce LEGO Ideas sayfasındaki ilgiyle takip ettiğim projelerden biri 10,000 destekçiye ulaştı. Ben de fırsatı değerlendirip, editörlüğünü yaptığım blog için bu projenin yaratıcısıyla bir röportaj yaptım. Derken geçen gün ne göreyim? LEGO Ideas ekibi de böyle bir röportaj yapmış! Hah, dedim, bundan iyi bahane mi olur yazı yazmak için? Ben de kendi röportajımı çevireyim, sayfada yayınlayayım. Olmaz mı? Bence olur :) Yani kısacası bugün Minibrick Productions ile yaptığım Avatar: Son Hava Bükücü (Avatar: The Last Airbender) dizisinin LEGO seti ile ilgili röportajımı okuyacaksınız.

“İyi de, nedir bu Avatar: Son Hava Bükücü?” diyenler için küçük bir tanıtımla başlayayım. Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tarafından yaratılan, Şubat 2005’te yayınlanmaya başlayan bir çizgi dizi. Her ne kadar pek çok Uzak Doğu referansı olsa da, ve çizim tarzı animeye benzese de, çıkış noktası ABD. Bugün herkesin çok iyi bildiği Marvel kahramanı Captain America gibi, Avatar: Son Hava Bükücü de 100 yıl boyunca bir buzulun içinde donup kalmış olan bir çocuğun hikayesi. Ama bu herhangi bir çocuk değil, hayır, bu çocuk Avatar, yani dünyaya dengeyi getirmekle yükümlü bir arkadaş. Tabii bu tür bir sorumluluk 12 yaşındaki bir çocuğa biraz fazla gelmiş, bu yüzden de herşeyden kaçayım derken kendisini bir buzula hapsetmeyi başarmış.

Dizi Avatar Aang’in ve onu buzulda bulan iki kardeşin, Katara ve Sokka’nın maceraları üzerine kurulu. Yaşadıkları dünyada dört element var, ateş, toprak, hava ve su. Bazı insanlar, bu elementleri kontrol etme yeteneğiyle doğuyorlar, ki onlara “bükücü” deniyor. Avatar ise, bu elementlerin dördünü de kontrol edebiliyor. Aang’i Avatar olmaya hazırlamak için tüm dünyayı dolaşıyorlar, ve bu sırada pek çok kişiyle karşılaşıyorlar. Dizi toplam 3 sezon ve 61 bölümden oluşuyor.

LEGO Avatar: Son Hava Bükücü Setleri

Hayır hayır, yanlış okumadınız. LEGO Grubu daha önce Avatar: Son Hava Bükücü dizisinin setlerini çıkardı. Ne yazık ki sadece iki set çıktı, ve her ne kadar Aang, Katara, Sokka ve Zuko karakterlerinin figürleri vardıysa da, en önemli iki karakter eksikti: Toph, Aang’in toprak bükme öğretmeni ve çocukların arkadaşı, ve Appa, Aang’in uçan bizonu ve ekibin taşıtı.

Piyasaya sürülen setler Air Temple (Hava Tapınağı, 3828) ve Fire Nation Ship (Ateş Ulusu Gemisi, 3829) idi. İçlerinden çıkan minifigürler orta karardaydı. Air Temple setinde Aang, Sokka, bir ateş bükücü ve bir de Ateş Ulusu askeri vardı. Ayrıca bu set bugün bile çok pahalı olan bir hayvan figürüne sahipti: Momo, kanatlı bir lemur. Fire Nation Ship setinde ise Aang, Katara, Zuko, bir ateş bükücü ve bir de Ateş Ulusu askeri vardı. İki seti de almış olsanız bile, Avatar takımını tamamlamanız mümkün değildi, çünkü her iki sette de Toph figürü yoktu.

LEGO Avatar: Son Hava Bükücü Hava Tapınağı

Benim Avatar Hikayem

Avatar’ın benim için özel bir yeri var. Dizi bittikten birkaç yıl sonra varlığından haberim oldu. Üç sezonu da soluksuz izledim, ve inanılmaz derecede eğlendim. LEGO setleri olduğunu öğrendiğim zaman, “Bu setleri mutlaka edinmem gerek” diye düşündüm. Fire Nation Ship setini bulup aldım. Sanırım şimdiye kadar yaptığım hem en ilginç, hem de en sıkıcı setti.

Savaş gemisi olduğu için, pek renkli bir model değildi. Buna rağmen, babamla beraber yaptığımız model ikimize de “Vay be!” dedirtecek detaylara sahipti. Yine de geminin parçalanıp yedek parça çekmecesine girmesi çok uzun sürmedi. Ne de olsa benim ilgi alanım minifigürlerdi. Toplam 6 farklı minifigür olduğunu öğrendikten sonra, aldığım sette olmayan minifigürün peşine düştüm: Sokka. Onu tek satın aldım, ve koleksiyonum tamamlandı… sayılır.

LEGO Avatar: Son Hava Bükücü Ateş Ulusu Gemisi

The Legend of Korra ve Avatar: Son Hava Bükücü’nün Yeniden Doğuşu

2012 yılında, aynı takım Avatar serisinin devamını yaptılar: The Legend of Korra. Çıkacağı zamanı dört gözle bekledim, ve onun da LEGO setlerinin çıkar diye ümit ettim. Çıkmadı. Yıllar geçti, ve her ne kadar Aang ve diğerleri hep en sevdiğim figürler arasında kalmayı başardılarsa da, yavaş yavaş hafızamdan silindiler.

Derken bir gün bir video gördüm. YouTube’da, just2good isimli arkadaşın kanalındaydı ve başlığı “Let’s make LEGO Avatar the Last Airbender return”, yani “Hadi LEGO Avatar Son Hava Bükücü’yü geri getirelim”di. Nasıl yani? Nereye getiriyoruz, nerden getiriyoruz? Videoyu izledim, Ideas projesini öğrendim, ve anında destekledim. Çok kısa bir süre sonra LEGO Ideas’dan bir eposta geldi, desteklediğim projenin 10,000 destekçiye ulaştığını söylüyordu!

İçimdeki gazeteci birden tekrar uyandı ve Minibrick Productions ile iletişime geçtim. Röportaj yapıp yapamayacağımızı sordum. Kabul etti, ve işte burdayız.

Evet, sanırım bu kadar tarih yeter. Eğer Avatar: Son Hava Bükücü’yü izlemediyseniz, mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Netflix’te bulabilirsiniz. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Baylar ve bayanlar, karşınızda Minibrick Productions!

LEGO Avatar: Son Hava Bükücü

Bize kendinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Adım Marc, ama sosyal medyada ve YouTube üzerinde Minibrick Productions olarak tanınıyorum :) Kanalı 2017’de erkek kardeşimle birlikte açtık, ve minifigür çizimleri, kendi yaptığımız modeller ve çok daha fazlası üzerine videolar yapmak için çalışıyoruz. Mühendislik okuyorum, ve hobilerim arasında LEGO setlerini biriktirmek, kendi modellerimi yapmak, çizim yapmak, ve arkadaşlarımla bilgisayar oynamak var.

LEGO yolculuğunuz nasıl başladı?

Kendimi bildim bileli LEGO setleriyle oynuyorum. İlk setim 4 yaşındayken alındı, ve o zamandan beri koleksiyonumu geliştirip kendi modellerimi yapıyorum. Şimdiye kadar LEGO seti almadığım hiçbir doğumgünü ya da özel gün olmadı :)

Çok sayıda LEGO teması var. Sizin en sevdiğiniz tema hangisi?

Kesinlikle Star Wars. Oldum olası Star Wars hayranı oldum, ve çıkan her yeni film ve içerikle seriye olan hayranlığım artıyor. İkinci olarak da LEGO Ideas geliyor. Bu tema altında o kadar çok güzel set çıktı ki! Özellikle Saturn V koleksiyonumdaki en sevdiğim setlerden biri. Hiçbir zaman hangi setin LEGO Ideas seti olarak çıkacağını bilmiyorsunuz, bu yüzden de ortada hep bir sürpriz faktörü var. Bir yıl F.R.I.E.N.D.S. dizisinden Central Perk çıkıyor, diğer yıl müthiş bir korsan gemisi!

LEGO Avatar Son Hava Bükücü
Aang, Katara, Sokka ve Toph minifigürleri
LEGO Ideas sayfasında başka projeleriniz de var, ama onlar şimdilik 10,000 destekçiye ulaşmadı. Avatar fikri nasıl aklınıza geldi?

LEGO Avatar: Son Hava Bükücü’nün modern bir görünüşle geri gelmesini bir süredir istiyordum, ama bu istek dizi Netflix’te yayınlanmaya başlayınca iyice tavan yaptı. Dizi 2005-2008 yılları arasında televizyonda yayınlandığında çok küçüktüm, ama yine de ara ara bölümleri izlediğimi hatırlıyorum. Netflix sayesinde tek oturuşta tüm bölümleri izleme fırsatım oldu. Resmen âşık oldum, ve kendi Avatar Takımı’mı yapmaya karar verdim.

Bir diğer faktör de ailem ve çevremdi. Dizinin tekrar gösterime girmesi, hayran kitlesinin hâlâ güçlü olduğunun ve gün geçtikçe büyüdüğünün bir kanıtıydı bence. İster ilk kez izliyor olsun, ister nostalji olsun diye tekrar izliyor olsun, LEGO Avatar: Son Hava Bükücü setlerini almak isteyecek bir kitle olduğuna eminim. Ayrıca Avatar’ı tutkuyla takip eden birkaç arkadaşım da beni bu LEGO Ideas projesine girişmemle ilgili epey teşvik ettiler.

Zuko ve Iroh minifigürleri
Sanırım projeyi dijital olarak tasarladınız. Hangi programları kullandınız acaba?

Bu projeyi yaparken pek çok farklı program kullandım. Model yapmak için ilk seçimim Bricklink’in Studio programı, dijital LEGO modelleri yapmak için neredeyse mükemmel bir program. Fotoğraf kalitesinde resimler çıkarabildiği ve Blender’a aktarım yapabildiği için Mecabricks’i de çok kullanıyorum. Ayrıca, minifigürlerde kullandığım baskıların çoğu bana ait, onları da Inkscape isimli bir programla hazırlıyorum. Son olarak da resimlerde parlaklık ve kontrast gibi küçük düzeltmeler yapmak için Google Slides’ı kullanıyorum. Kısaca, bu projeleri hayata geçirmek için epey uğraşıyorum. Bu kesinlikle kolay bir süreç değil :)

Bu projeyi hazırlarken karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?

Karşılaştığım en büyük zorluk, projeye neyi dahil edeceğim ve neyin modelini yapacağımdı. Appa’nın kesinlikle projeye dahil olması gerektiğini düşünüyordum, ama ana model mi olmalı, yoksa daha büyük bir modelin bir parçası mı olmalı ona karar vermem zaman aldı. Iroh’nun çay dükkanı ve Ateş Ulusu gemisi gibi başka modeller de yapmayı düşündüm, ama bu setin hem yetişkin koleksiyonculara, hem de diziyi yeni izlemeye başlayan çocuklara hitap etmesini istiyordum. Bu yüzden de Appa’nın ana model olması, LEGO Grubu’nun seti kayda değer bir şekilde küçültmesini engelleyecekti (ki bunu daha önce yaptılar). Bu set koleksiyoncular için de mükemmel bir sergileme imkanı sunuyor, özellikle de lahana tüccarı ve onun el arabası.

LEGO Avatar Son Hava Bükücü
Lahana tüccarı, Aang ve Appa

Ateş Ulusu gemisi gibi bir model yapmayarak, setin aynı zamanda daha ucuz olacağını düşündüm. Ayrıca LEGO setlerine pek ilgi duymayan, ama Avatar: Son Hava Bükücü ile ilgili herşeyi seven kitleye de sesleniyor. Daha genç hayranlar da, görece büyük olan Appa modelinin üzerine Avatar Takımı’nı istedikleri gibi oturtup oynayabilecekler, ki bence bu çok önemli. Ben bu projeye başlangıç seti olarak bakıyorum. Avatar’ın dünyasında kendi maceralarınızı yaratabilmeniz için ihtiyacınız olan herşeyi sağlıyor. Appa ve diğer başrol karakterlerine sahip olduğunuz sürece, koleksiyonunuzdaki parçaları kullanıp kendi maceranızı yaratabilirsiniz.

Bunların dışında, model genel olarak çok zorluk çıkarmadı. Aang’in uçmak için kullandığı kanatlı sopayı yaparken hangi parçaları kullanacağımı seçmem biraz zor oldu, o kadar.

Aang ve kanatlı sopası
10,000 destekçiye ulaşmanız ne kadar zaman aldı? Bu nasıl bir duygu?

Neredeyse iki hafta içinde herşey oldu bitti, ki bu inanılmaz derecede kısa bir zaman! Bunu hem LEGO, hem de Avatar: Son Hava Bükücü hayran kitlelerine borçluyum. Projemi sosyal medyada paylaşarak destekçi toplamama yardımcı oldular. 10,000 destekçiye ulaşmak gerçeküstü bir duyguydu. Daha önce LEGO Ideas’a koyduğum projelerde bunu yakalamaya çalışmıştım, ve artık hiç olmayacağını düşünmeye başlamıştım. Hayallerim gerçek olmuştu, LEGO Ideas için yaptığım o kadar çalışma sonunda meyve vermişti!

Instagram profilinizde resmî minifigürü yapılmamış pek çok karakter var, yani karakter tasarımıyla da ilgileniyorsunuz. Bu figürleri nasıl tasarlıyorsunuz? İlham kaynağınız nedir?

Fark ettiğiniz için teşekkür ederim! Bütün minifigürlerimi Inkscape’te tasarlıyorum. Bu süreç hem çok kapsamlı, hem de çok eğlenceli. Resim yapmayı hep çok sevdim, ve Ashnflash’in tasarımlarını gördükten sonra LEGO minifigürleri tasarlamaya başladım. Steven Universe gibi çizgifilmlerin karakteriyle başladım, zamanla YouTube kanalım için kendi minifigür serilerimi tasarlamaya kadar geldim.

Avatar halindeki Aang, Aang ve hava topu, ve Momo
Röportajı bitirmeden önce eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hem LEGO hem de Avatar topluluklarının bana gösterdiği sonsuz destek için çok teşekkür ederim. Onların sayesinde LEGO Avatar: Son Hava Bükücü 10,000 destekçiye ulaştı, ve projenin bir sonraki adımını görmek için sabırsızlanıyorum! LEGO Ideas üzerinde başka projelerim de var, Tenten ve Full House gibi, eğer ilgilenen olursa sayfamdan bunlara da ulaşabilirler.

 

Minibrick Productions’a sorularımı cevapladığı için teşekkür ederim. İşin en zor yanı şimdi başlıyor: Beklemek. Umarım LEGO Grubu Avatar: Son Hava Bükücü temasına bir şans daha verir ve bu proje gerçekleşir. Bu arada Minibrick Productions’ın Instagram hesabına ve YouTube kanalına göz atmayı unutmayın!

LEGO Avatar Son Hava Bükücü

 

Haziran ayında yaptığım röportaj burada sona eriyor. Peki, sizin LEGO Avatar: Son Hava Bükücü ile ilgili düşünceleriniz neler? Diziyi izlediniz mi? Sevdiniz mi? Böyle bir set çıksa alır mıydınız? Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın! :)

 

Bu yazının orjinaline ve LEGO Ideas ekibinin röportajına linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LEGO set resimleri Brickset’ten, Avatar: Son Hava Bükücü ve Avatar: The Legend of Korra dizilerinin posterleri IMDB’den, geri kalan resimler de Minibrick Productions’dan alınmıştır.

Bir yanıt yazın

Back to Top