LEGO CMF 21 Serisi Ocak 2021’de Geliyor!

İnternete sızan orta halli resimlerden sonra en sonunda resmî duyuru yapıldı: LEGO CMF 21 serisi geliyor! Duyduğuma göre LEGO Grubu daha önce bu seride (ve sanırım bundan sonrakilerde) 16 yerine 12 tane minifigür çıkacağını duyurmuş. Ne yalan söyleyeyim, ben bu duyuruyu kaçırmışım. Şöyle bir sağa sola bakındım, kim ne düşünüyor bu konuda diye. Kimisi tam seti almak daha ucuza mal olacağı için bunun iyi olduğunu söylemiş, kimisi LEGO Grubunun fiyat arttıramadığı için figür sayısını düşürüp maliyeti azaltma yolunda gittiğinden bahsetmiş. Arkasındaki nedeni bilmek zor, ama durum bu.

Benim gibi hiçbir zaman tam set biriktirmeyi hedeflemeyen kişiler içinse bunun pek bir fark yaratacağını sanmıyorum :)

Neyse, bakalım Ocak 2021’de çıkacak LEGO CMF 21 serisi minifigürleri arasında neler var.

Not: İsimler The Brothers Brick sayfasındaki isimlerden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Savaşçı Centaur, Arıcı, Uğur Böceği Kız, Pug Kostümlü Çocuk

Bu serideki minifigürlerin tekli resimleri var, fakat Uğur Böceği kızı es geçmişler. Ben de bu yüzden The Brothers Brick sayfasındaki grup resimlerini kullanıyorum. En beğendiklerimle başlayayım.

Harry Potter temasında bu yıl çıkan Forbidden Forest: Umbridge’s Encounter (Yasak Orman: Umbridge’in Karşılaşması, 75967) seti sayesinde sonunda Centaur (yarı insan yarı at) figürleri yapabilmeye başlamıştık. LEGO CMF 21 serisinde de bu sefer bir dişi (bayan?) Centaur figürü var. Üstelik ayak kısmı da farklı renk, ki bu da Centaur ordumuza (?!) çeşitlilik getirmemizi sağlayacak. Hoş bir figür, güzel bir figür.

Parça konusunda çok fazla deneyimli değilim, ama sanırım arıcı amcanın şapkası yeni bir kalıp kullanıyor. Aksesuarlar arasında bir bal peteği (iki arısıyla birlikte), bir de ne olduğunu bu yazıyı yazarken öğrendiğim bir zımbırtı var. O zımbırtı körükmüş, ve arıları sakinleştirmek için kullanılırmış. Ya, LEGO minifigür deyip geçmemek lazım, insan onlardan bile bir şey öğrenebiliyor!

LEGO CMF 21

Uğur böceği kostümlü kız, şüphesiz benim bu serideki favori figürüm. Bir kere LEGO CMF serilerinde çıkan hayvan kostümlü figürleri zaten çok seviyorum, ama buna gerçekten bayıldım. Şapkasını ilk olarak CMF 10 serisindeki arı kostümlü kızda görmüştük. Sonra bir de pembesi çıktı, sanırım Build a Minifigure standları için özel olarak yapılmıştı. Bu sefer de kırmızısını yapmışlar. Bu resimden anlamak her ne kadar mümkün olmasa da, arkasındaki parça büyük olasılıkla kanatları. İçimden bir ses şapkası gibi kanatların da yumuşak plastikten yapıldığını söylüyor. Bakalım nasıl çıkacak.

Pug kostümlü çocuk da hem hayvan kostümü giydiği için, hem de orta boy bacak kullanarak kostümlü çocuk figürlerinin sayısını arttırdığı için favorilerimde iki numara. Gövde ve ayak baskısında çok heyecan verici bir şey yok, ama tabii kafa aksesuarı tamamen yeni bir kalıba sahip. Eğer yanlış bilmiyorsam, elindeki kemik de ilk kez bu renkte üretiliyor. “Neden turkuaz?” diyesim var, demiyorum (Ek: Gerçek değil, oyuncak kemik olduğu içinmiş).

Kürekli Sörfçü, Kabare Şarkıcısı, Uçaklı Kız, Kazazede

Bana sorarsanız sörfçü kızın en iyi yanı yunusu. Figür öyle çok çekici gelmiyor. Ama yunus ilk kez bu renkte karşımıza çıktığı için koleksiyona girmeye değer. Üzgünüm sörfçü hanım, sörf tahtanız da, üzerinizdeki güzel yunuslu tişört de sizi kurtaramadı.

Şarkıcı turkuaz ağırlıklı bir kıyafet, ve değme tavuskuşunu aratmayacak bir başlıkla karşımıza çıkıyor. Emin olmamakla birlikte, büyük olasılıkla bu şarkı söyleyen yüzün bir de diğer tarafı vardır diye düşünüyorum. Başındaki aksesuar çok başarılı bence, ve tabii yeni bir kalıp. Resimden anladığım kadarıyla gövdeyle bacaklar arasında bir de yarı etek-yarı pelerin bir kumaş parçası var. Her ne kadar renk seçiminden dolayı ilk tercihlerimden biri olmasa da (turkuaza ısınamadım, napim?), sırf başlığı için koleksiyona eklemeye değer diye düşünüyorum.

LEGO CMF 21

Genç pilot adayı olan kız da sevdiğim minifigürler arasında yerini alıyor. Bir kere, giyilebilen uçak kostümü çok hoş gözüküyor. CMF 18 serisinde de benzer bir şekilde giyilebilen yarış arabası vardı. Bilmiyorum, belki de kostümlere karşı bir zayıf yanım var (yok yok, kesin var!). Yine de bu minik Sabiha Gökçen hayranı çok hoşuma gitti (herkes kendi kültürüne göre yorumlayabilir, değil mi?).

Geldik bu dörtlünün sonuncusuna: Kazazede. Valla arkadaşlar dürüst olacağım, bu saç-sakal kombinasyonu bana sadece ve sadece CMF 1 serisindeki mağara adamını hatırlatıyor. Hayır yani bu parça hepi topu 4 minifigürde kullanılmış, bunların 3’ü mağara adamı! Tamam, kazazede için uygun ama yine de ilk bakışta mayolu ve kolyeli bir mağara adamı görüyorum ben. Ama kabuklu yengece laf yok. İnanılmaz sevimli olmuş, ve en az 3-5 tanesi seri çıkar çıkmaz masamın üzerine doluşacak.

Antik Savaşçı, Uzay Polisi, Kemancı Çocuk, Uzaylı

Son dörtlünün ilk minifigürü olan Antik Savaşçı gerçekten çok özenilerek yapılmış. Kafasındaki başlıktan üzerindeki baskılara, elinde tuttuğu kılıçtan kalkana gerçekten çok detaylı bir minifigür. Daha önce CMF 7 serisinde de Aztek Savaşçısı isimli ve bu kadar olmasa da yine epey detaylı bir minifigür vardı. Onun başlığı daha bir kartalımsı gibiydi, bu ise jaguara benziyor. Detaylarıyla, aksesuarlarıyla, kesinlikle alınmaya değer bir minifigür olduğunu düşünüyorum.

Gelelim Uzay Polisine. Klasik uzay logosunu taşıyan sevimli bir polis. Valla bundan da öteye gidemiyorum, kusura bakmayın.

LEGO CMF 21

Damdaki kemancı çocuğun sanırım ilk dikkat çeken yanı tişörtü. Blacktron 2’nin (eskiler bilir) sembolünü görüyoruz üzerinde. Buna benzer bir şeyi LEGO Filmi setlerindeki minifigürlerden birinde de yapmıştı LEGO Grubu. Bu minifigürü özel yapan en önemli şey ise kemanı. İlk kez bir LEGO keman çıkıyor karşımıza, ve çok da güzel gözüküyor. Benim merak ettiğim, CMF 5 serisindeki gangsterin taşıdığı kılıfa sığıp sığmayacak olması. Çünkü eğer sığarsa, bir kez daha şapka çıkaracağım LEGO Grubu’nun detaycılığına.

Ve geldik son figürümüze. Standart olmayan bir kafaya sahip bu figür, elinde (gördüğünüz gibi) bir levye ve bir de mavi kristal taşıyor. Şöyle bir baktım da, CMF serilerinde en son 2015’te, 14’üncü seride standart kafalı olmayan bir minifigür çıkmış (daha doğrusu iki). Bu da böyle bir mini-bilgi size :)

Evet, LEGO CMF 21 serisi hepimize hayırlı uğurlu olsun. Her ne kadar sayıları önceki serilere göre daha az olsa da, bence kalite ve çeşitlilik olarak gayet yeterli bir seri. Son zamanlarda her yerde sık sık gördüğüm bir konuya daha değinip yazıyı bitireyim. Kız-erkek minifigür oranı 5’e 7. Önceki serilerde de aşağı yukarı bu civarlardaydı. Hoş uzaylı arkadaşın dişi mi erkek mi olduğunu bilmiyoruz, dolayısıyla belki de tam yarı yarıyadır…

Sizin favori minifigürleriniz hangileri? Tüm seti alacak mısınız, yoksa siz de benim gibi aradan seçenlerden misiniz?

 

Resimler The Brothers Brick sayfasından itinayla yürütülmüştür.  

Bir yanıt yazın

Back to Top