LEGO 71742 Izzie’nin Deniz Gergedanı Sıcak Hava Balonu

LEGO 71742 Izzie’nin Deniz Gergedanı Sıcak Hava Balonu ve LEGO 30636 Z-Blob ve Bunchu Örümcek Kaçışı

İncelemesini yaparım, şurda dursun şimdilik” dediğim bir sürü küçüklü büyüklü setim var. Ben inceleme yazısı yazana kadar modaları geçti. Sırf bu yüzden, bu sefer şimdilik dursun demeyip, aldığım seti hemen yapmaya karar verdim. İnceleme olayına zaten hâlâ tam alışabilmiş değilim, o yüzden yeni yılı bahane edip, farklı bir şekilde yaklaşmaya karar verdim. Bugünün konukları, LEGO 71742 Izzie’nin Deniz Gergedanı Sıcak Hava Balonu ve promosyon olarak gelen LEGO 30636 Z-Blob ve Bunchu Örümcek Kaçışı setleri.

(O değil de, deniz gergedanı çok garip bir isim olmuş ya… küçük bir aramayla Sünger Bob çizgifilminde böyle bir yaratık olduğunu öğrendim. Tam da benim gözümde canlanan görsel. İngilizcesi “narwhal” olan yaratıktan çoook uzak…)

(Gereksiz bilgi: Sadece erkek deniz gergedanlarının boynuzu olurmuş ve bu aslında boynuz değil dişmiş.)

LEGO Dreamzzz teması, ilk çıktığında çok ilginç geldi. Tamam, klasik iyi-kötü savaşı, ama bu sefer gerçek dünyada değil rüya dünyasındayız. Dolayısıyla hem yaratıklar fantastik, hem de karakterler keyifli. “Böyle şey olmaz” dedirtmiyor, çünkü rüya bu, herşey olabilir!

Setlerden çok minifigürler ilgimi çektiği için, bu temaya da o şekilde yaklaştım. Gerçekten çok detaylı minifigürler var. Gerek baskı, gerek kalıp olarak bir sürü yeni şey görmek mümkün. Özellikle kötü karakterlerin içinde olan Kâbuslar Kralı ve Gece Avcısı figürleri detay açısından coşmuş durumda. İyiler de onlardan geri kalmıyor. Ama konumuz bu değil, LEGO Dreamzzz tanıtım yazımda bunlara zaten değindim. O zaman biz en iyisi setimize geçelim.

LEGO 71742 Izzie’nin Deniz Gergedanı Sıcak Hava Balonu

Set, 2024 Dreamzzz setlerinin en küçük ikinci seti (ilki 71471 Mateo’nun Arazi Arabası). Aynı zamanda, başrol karakterlerinden Izzie’nin minifigürünü edinebileceğiniz en ucuz set. Setten Izzie’nin yanında bir de kâbus yaratığı (Grimspawn) ve oyuncak tavşan Bunchu çıkıyor.

LEGO 71742
Bunchu, Kâbus yaratığı ve Izzie

Diğer Dreamzzz setlerinde olduğu gibi, bu seti de iki farklı şekilde yapmak mümkün. Birinde bir sıcak hava balonu oluyor, diğerinde ise deniz gergedanının çektiği bir sal.

LEGO 71742
Hava, deniz… bir de tekerlek olsaymış, Izzie’yi kimse durduramayacakmış!

Sıcak hava balonu hali benim daha çok hoşuma gitti, o şekilde sergilemeye karar verdim. Fakat herhangi bir tabana oturmadığı zaman biraz dengesiz oluyor. Her ne kadar ayakta dursa da, deniz gergedanının ağırlığından dolayı küçük bir sallantıda devrilme riski var.

Genel olarak yapımı kolay bir set. Deniz gergedanı çok sevimli. Ağzının açılması da güzel bir detay olmuş, ama kullanılan bağlantıdan dolayı belli bir açının altında olduğunda kapanıyor.

LEGO 71742
Selaam!

Izzie, tavşan Bunchu’yu kaçıran kâbus yaratığını balonun altındaki sepette yolculuk yaparak takip ediyor. Sepeti balona bağlayan çubukların üzerinde bir de teleskop var. Diğer taraftaki toplar da meğerse balonmuş. İlk başta biraz anlamsız gelmişti, ama alternatif modelde bu parçalar kürek olarak kullanılıyor, olur da sal deniz gergedanından ayrılırsa kızımız çaresiz kalmasın diye.

Figürler

Izzie, 2023’te çıkan dört Dreamzzz setinde daha var. Temel figür hep aynı, ama iki sette omuzluğuyla, bir sette omuzluk ve eteğiyle, bir sette de omuzluk ve etek olmadan geliyor. Bu sette ise sadece omuzluğu var. Beni en çok etkileyen parça, Izzie’nin saçı. Fantastik bir renk cümbüşü olan, mordan açık maviye giden saten, simli bir saç parçası.

LEGO 71742
Izzie

Bunchu bu sette oyuncak formunda (geçen yıl Rüyalar Dünyasındaki patenli dev halini görmüştük). Büyük bir olasılıkla bu yüzden kaçırılmaya daha müsait.

Gelelim son figürümüze… Kâbus yaratıkları, tıpkı düşçüler (dreamlings) gibi Rüyalar Dünyasının sakinleri arasında. Bu figürlerin gövdeleri, Dreamzzz teması için özel olarak üretilen yeni bir kalıba sahip. Belki hatırlarsınız, bir ara mikrofigür olarak geçen, genellikle LEGO masaüstü oyunlarda bulunan figürler vardı. Bana onları anımsatıyorlar.

Kâbus yaratığı, eski mikrofigür ve Z-Blob

En büyük farkları ise, normal minifigür kafası kullanmaları ve kafaların çıkıyor olması. Her ne kadar şimdilik sadece Dreamzzz teması altında çıkmış olsalar da, içimden bir ses bu figürleri farklı şekillerde farklı temalarda göreceğimizi söylüyor. Gerek minifigür olsun, gerek hayvan olsun, LEGO Grubu ölçeği küçültmeyi seviyor. Kalıbı farklı bir renkte üretip, üzerine baskı yapmak çok zor olmasa gerek.

Benny bunu beğendi!

Şunu da belirteyim, bu renk ve baskıya sahip bir gövde yok (şimdilik). Olabileceğini göstermek için resmin üzerinde biraz oynadım.

Bu yeni figürleri, eski mikrofigürlerden ayıran başka bir önemli özellik ise, kollarının olması. Ama bu kollar, yine onlara benzeyen oyuncak ayı (ya da tavşan) figürlerindeki gibi değil. Kol ve gövde arasındaki boşluk, bir minifigürün eli ile aynı aralığa ve aynı kavrama kabiliyetine sahip. Dolayısıyla minifigürlerin ellerinde tutabildikleri herşeyi bu figürler de kollarının altında tutabiliyor.

LEGO 30636 Z-Blob ve Bunchu Örümcek Kaçışı

LEGO 30636 Z-Blob ve Bunchu Örümcek Kaçışı

Bu setle birlikte yeni bir tür örümceği tanıyoruz: 6 ayaklı örümcek!! Evet, bu zavallı örümcek iki ayağını kaybetmiş. Bu ilk 6 ayaklı LEGO örümceği değil, daha önce farklı temalarda birkaç kez daha 6 ayaklı “örümcek”ler çıkmış. Her ne kadar büyük modellerde, ya da daha çok rağbet gören temalarda (Yüzüklerin Efendisi’ndeki Shelob ya da Harry Potter’daki Aragog gibi) ayak sayısını tuttursalar da, küçük modeller 6 ayakla yetinmek zorunda kalıyor zaman zaman.

LEGO 30636
Kim yedi bakiym senin ayaklarını??

Neyse, ayak sayısını bir kenara bırakırsak, korkunç olması gereken ama sevimli olan bir böcek çıkıyor setten. Onunla birlikte başrol karakterlerinden biri olan Mateo’nun, yanlış bilmiyorsam Rüyalar Dünyasından gerçek dünyaya ilk geçiş yapan yaratısı Z-Blob ve Izzie’nin oyuncak tavşanı Bunchu geliyor. Bir de herhalde kaçtıkları yeri tasvir eden bir rüya bitki örtüsü. Çizgi dizisini izlemediğim için, bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum.

LEGO 30636
Z-Blob ve Bunchu

Her iki figürü de, bu görünüşleriyle başka setlerde bulmak mümkün. Z-Blob, iki farklı şekilde daha setlerde boy göstermiş, küçük ve büyük robot olarak. Bunchu ise şimdilik sadece paten kayıyor (tercihe göre sırt roketi de olabilir).

Genel düşünceler

Yazının başında da söylediğim gibi, Dreamzzz temasını seviyorum. Yaratıkları ilginç, minifigürleri vıcır vıcır detaylı, ve modeller de orijinal geliyor. Bu yüzden de fırsat buldukça minifigür ve yaratıklarını koleksiyonuma eklemeye devam edeceğim.

Minifigür demişken… kâbus yaratıkları ve düşçülerin gövdelerinin farklı temalarda kullanılabileceğini söylemiştim ya… madem 2024 LEGO Uzay yılı, buyrun, bir grup klasik uzay adamcığı. Gerçek LEGO parçaları yeniden renklendirilerek hayal edildi.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Karikatürize deniz gergedanı resmi burdan, gerçek deniz gergedanı resmi de burdan alındı. Geri kalan tüm resimler bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top