LEGO DREAMZzz Teması Duyuruldu!

LEGO DREAMZzz

Güzel bir uyku çekip, rüyamda sevgili LEGO minifigürlerimi gördükten sonra yeni temayla ilgili yazmaya hazırım! Hem de bakın şu tesadüfe ki, tema da rüyalarla ilgili! Buyrun, LEGO Grubu’nun kendine ait en yeni teması LEGO DREAMZzz!

Dream” kelimesi Türkçe’de hem hayal anlamına geliyor, hem de rüya. Bu tema ise rüyalar üzerine kurulu. Mateo, Izzie, Cooper, Logan ve Zoey adlı beş arkadaşın gizli bir örgüte katılıp, hayal güçlerini kullanarak Rüyalar Dünyası’na gitmeyi ve oradaki zalim Kabuslar Kralı’nı yenmeyi öğrenmeleri üzerine kurulu maceralarını konu alıyor.

LEGO DREAMZzz Karakterleri

LEGO DREAMZzz
LEGO DREAMZzz karakterleri

Bunlar beş arkadaşın gerçek dünyadaki ve rüya dünyasındaki karakterlerinin görünüşleri. Peki ya minifigür olarak nasıllar?

LEGO DREAMZzz
LEGO DREAMZzz karakterlerinin minifigürleri

İlk bakışta göze hiç fena gelmiyor. Tıpkı daha önce Vidiyo ve Hidden Side temalarında olduğu gibi, LEGO Grubu DREAMZzz temasına da epey kafa patlatmış. Detaylara hayran kalmamak elde değil.

Bu set grubu ağırlıklı olarak Rüyalar Dünyası’nda geçiyor anlaşılan. Sadece Cooper gerçek dünyadaki görünüşüyle minifigür olmuş. Onun yanında bir de yan karakterler var, fen öğretmenleri Bay Oswald (ya da Bay Oz), kim olduğunu henüz bilmediğim ama yepyeni bir vücut kalıbı kullanan Bayan Castillo, LEGO minifigürlerinde ilk kez bu tür bir diş teli takan Jayden ve adını bilmediğim tembel hayvan tişörtlü bir kız.

LEGO Dreamzzz
Bay Oz (üst), Bayan Castillo, Jayden, ve isimsiz kızımız (alt)

Tabii kötü karakterleri de unutmamak gerek: Kabuslar Kralı ve Gece Avcısı.

LEGO Dreamzzz
Kâbuslar Kralı (sol) ve Gece Avcısı (sağ)

Bunların yanında bir de ne idüğü belli olmayan minik yaratıklar var. Aslında tahmin etmek çok zor değil, herhalde iyisiyle kötüsüyle Rüyalar Dünyası’nın yerli halkı olsa gerek. Minifigür değiller, sanki oyuncak ayı-tavşan boyutunda gibi gözüküyorlar, ama kafaları minifigür kafası. Bu yüzden de rahatça minifigür başlıklarını takıp korsan, şövalye, astronot gibi karakterler yapılabilmiş. Sevimli ve şapşal görünüyorlar.

LEGO Dreamzzz
Rüyalar Dünyası sakinleri

LEGO DREAMZzz Setleri

Şimdilik 11 tane set duyuruldu. Bu setler Ağustos’ta çıkacak, ama onlardan önce, 15 Mayıs’ta DREAMZzz’in çizgi dizisi çıkıyor. LEGO.com’daki bilgiye göre Netflix, Amazon Prime, YouTube ve LEGO.com üzerinden izlenebilecekmiş. İlk 10 bölüm Mayıs’ta, sonraki bölümler de setlerle birlikte Ağustos’ta yayınlanacakmış.

Buyrun, setlere de şöyle bir bakalım.

40657 Rüya Köyü
71453 Izzie ve Tavşan Bunchu
71454 Mateo ve Robot Z-Blob
71455 Kafes Canavarı Acımasız Gardiyan
71456 Bayan Castillo’nun Kaplumbağa Minibüsü
71457 Uçan At Pegasus
71458 Timsah Araba
71459 Rüya Yaratıkları Ahırı
71460 Bay Oz’un Uzay Otobüsü
71461 Fantastik Ağaç Evi
71469 Kâbus Köpekbalığı Gemisi

İyi de nerden çıktı bu LEGO DREAMZzz???

Evet, minifigürlerle setlere şöyle bir baktık. Hâlâ burda mıyız? DREAMZzz’in öyküsünü mü merak ediyoruz? O zaman buyrun, o konuya da girelim.

LEGO DREAMZzz rüya görmenin harika dünyasını kutlayan ve rüyalar gerçek olduğunda ne olduğunu keşfeden ilk konseptimiz. Sıradan çocuklar olağanüstü oluyor, ve süper güçleri de yaratıcılık!” demiş LEGO DREAMZzz temasının Yaratıcı Direktörü olan Cerim Manovi. “Çocukların en çılgın rüyalarını hayata geçirerek kendilerini güçlü hissetmelerini, ve rüya görürken yaratıcı hayal dünyalarının gerçek gücüyle eğlenmelerini istiyoruz – ve bu daha işin başı!

DREAMZzz temasını geliştirirken, LEGO Grubu 29 ülkeden 6-12 yaş arası 23,000’den fazla çocukla çalışmış. Araştırmalar çocukların hayal dünyasına, rüya psikolojilerine, duygularını ifade edebilmelerinin önemine, sorun çözme kabiliyetlerine, ve oyun oynarken yaratıcı deneyimlemenin önemine odaklanmış.

Araştırma sonucunda, stres ya da yalnızlık çeken çocukların %22’sinin gece kâbus gördüğü ortaya çıkmış. Çocukların %55’i, gördükleri kâbusların günün geri kalanını etkilediğini söylemiş, okul da dahil olmak üzere.

Çocukların %63’ü, oyun oynayarak geçirdikleri zamanın rüyalarını etkilediğini belirtmiş. %86’sı rüya görürken genellikle olumlu duygular içinde olduğunu söylerken, çoğunluk da uyandıktan sonra rüyanın etkisinin devam ettiğini söylemiş. %68’i ise, mutlu rüyalar gördükleri zaman, gün içinde daha yaratıcı olduklarını ve akıllarına farklı fikirler geldiğini belirtmiş.

LEGO Dreamzzz
Hayaller kâbuslara karşı…

Bir an için çocukları kenara koyup, kendimize bir bakalım. Biz de aynı şeyleri yaşamıyor muyuz? Kimi zaman kan-ter içinde uyandığımız, kimi zaman nefes almakta zorlandığımız olmuyor mu geceleri? Onu izleyen gün de aynı şekilde kâbus gibi geçiyor, en azından ilk saatler. Oysa güzel bir rüya gördüğümüz zaman, keyifli bir şekilde uyanıyoruz. Ağaçlar daha yeşil, gökyüzü daha mavi geliyor, kuş sesleri vıcır vıcır kulağımıza doluyor.

LEGO Grubu da DREAMZzz temasıyla çocukların rüyalarında gördükleri iyi ya da kötü şeylerin doğurduğu karmaşık duygularla daha kolay başa çıkabilmelerini sağlamaya çalışacak.

Son kararımız nedir?

Yıllarca “Rüyalarımı yazsam, fantastik-bilimkurgu kitap olur” diyen biri olarak, tema bana epey ilginç geldi. Karakterlerin tasarımı, yeni parçalar, mekanların ve araçların fantastikliği de hoşuma gitti. Çizgifilmi çıktığı zaman mutlaka izleyeceğim, en azından öykü hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak için. Temanın altında yatan düşünce çok güzel, ama bir yandan da yetişkinlere hitap edebilecek keyifli setler ve minifigürler var.

Setlerle ilgili bir de ilginç bir şey öğrendim. Setin aşağı yukarı üçte ikisini yaptıktan sonra, önünüze iki seçenek çıkıyor. Seçiminize göre de setin son hali farklı oluyor. Yani bir nevi 3-in-1 Creator setleri gibi, ama farklı bir şey yapmak için tüm seti bozmaya gerek yok. Anlaşılan çocuklar bu bozma işini çok sevmedikleri için Creator setlerini bir kez yapıp bırakıyorlarmış. Bu şekilde en azından sadece üçte birini bozacaklar, ve farklı bir model çıkacak ortaya.

LEGO Dreamzzz
Hangisini yapsak acaba?

DREAMZzz’i sevdim ben ya. Zaten oldum olası ilginç ve orijinal karakterlere sahip LEGO temalarına ilgim olmuştur (Chima, Vidiyo gibi). Bunun gelişmesini de merakla izleyeceğim.

Sıra sizde, ne düşünüyorsunuz DREAMZzz hakkında?

 

 

Resimler LEGO.com, Brickset ve The Brothers Brick’ten alınmıştır. Set isimlerinin bazıları LEGO.com Türkiye sayfasından, bazıları benim çevirilerim.

2 Comments

Bir yanıt yazın

Back to Top