LEGO 42639 Andrea’nın Modern Köşkü

10 yıl boyunca aynı çizgide devam ettikten sonra, LEGO Friends 2023 yılında yenilenmişti. 2024’ün ilk setlerinden birisi de, eski ve yeni karakterleri bir araya getiren bir set: LEGO 42639 Andrea’nın Modern Köşkü. Sette hem Friends’in kemik kadrosundaki Andrea, Emma, Mia, Olivia ve Stephanie var, hem de yenilerden Autumn, Leo, Paisley, Andrea’nın eşi Ji-Wong ve kızları İmani.

LEGO 42639 Andrea'nın Modern Köşkü
Sol: Andrea, Emma, Stephanie, Mia ve Olivia. Sağ: Paisley, Ji-Won, İmani, Leo ve Autumn

Mia ve Stephanie, yetişkin olarak 2023 setlerinde de çıkmışlardı. Mia, Autumn’un Evi (41730) ve At Eğitimi (41746) setlerinde; Stephanie de Heartlake Şehri Toplum Merkezi (41748) setinde. Ama bu set onlar için daha önemli, çünkü tüm LEGO Friends tarihinde ilk kez tüm arkadaşlar bir sette – tabii 2022’de LEGO çalışanlarına hediye edilen Arkadaşlığın 10 Yılı (4002022) setini ve kızların çocukluklarının olduğu 2021 Yılbaşı Takvimi (41690) setini saymazsanız!

Üst: Arkadaşlığın 10 Yılı setindeki minibebekler. Alt: 2021 Yılbaşı Takvimi setindeki mikrobebekler.

Setin kutusu kocaman ama tasarımı muhteşem. Az önce bahsettiğim miras karakterlerimiz (Andrea, Emma, Mia, Olivia ve Stephanie) altın renkli bir çerçeveyle öne çıkarılmış. Bu benim için çok güzel bir durum çünkü her zaman miras karakterlerine sadık kalırım, her ne kadar yenileri sevsem de.

Yalan yok, set için çok uğraştım. Sabah 8’lere kadar oturdum ve zorlandım, önümü göremiyordum, fakat sonucun iyi bir şekilde olacağını biliyordum. Her odasına ayrı özen, her parçasına ayrı özen verilen bu seti bitirdiğimde oh çektim! Çok yorucu olsa bile boyutu neredeyse kutunun yarısı kadardı, hakkını veriyordu. Andrea’nın büyümesi, aile evinden (41449) ayrılması ve kendinin bir köşk sahibi olması, kızların her şeyi başarabileceğinin, nereden gelip neye sahip olabileceğinin bir kanıtı.

LEGO 42639 Andrea'nın Modern Köşkü
Üst: Andrea ve Ji-Won’un odası (sol), İmani’nin odası (sağ). Alt: Andrea’nın çalışma alanı (sol), hatıralar geçidi (sağ)

Sette anlamlı pek çok detay var. Gerek evin orta bölümündeki toplu fotoğraflar, gerek sağa sola serpiştirilmiş hediyeler, mektup zarfları… Sanki LEGO Grubu “Evet, temayı yeniledik ama bakın karakterler bu arada neler başardı” der gibi bir şaheser koymuş önümüze.

Havuza gidiş (sol) ve tuvalet (sağ). Editörün notu: Sanki tuvalet biraz küçük kalmış gibi…

Setin tropikal bir havası var, rengarenk tuğla ve ince tuğla parçaları, arsa yapısı, palmiyeler ve çiçekler o tropikal canlılığı size gösteriyor. Setler sızdırıldığında en çok dikkat çeken de oydu. Diğer evler, binalar bu kadar modern bir havaya sahip değiller. Bunun etkisi her parçasında görülüyor.

LEGO 42639 Andrea’nın Modern Köşkü
LEGO 42639 Andrea’nın Modern Köşkü

Benim zamanım kısıtlı olmasa daha da eğlenerek yapabilirdim. Setin 3 mekanizması var, garaj açılıp kapanabiliyor ve bu sayede araba evden rahatça çıkabiliyor; karakterlerimiz asansörden çıkıyorlar ve düşmüyorlar (denendi, onaylandı); ve müzik odası gibi görünen yer, yatağı çektiğiniz zaman yatak odası oluyor. Her birini yaparken eğleniyorsunuz ama bu set sizin başka bir şeye odaklanmadan zamanınızı güzelce kullanmanızı hedefliyor, başarılı bir hareket olmuş, takdir ediyorum.

Garaj, asansör ve müzik odası

Bu arada ben sabahlara kadar yaptığım bu seti geçtiğimiz akşam kırdım.  Az buçuk toparlayabildim fakat eskisi gibi olacağını sanmıyorum.

Bu benim ilk yazımdı, bu yüzden Buka Bricks’e teşekkür ediyorum. Acemice gelirse de kusura bakmayın, LEGO konusuna yabancı olmasak bile blog yazarlığına öyleyiz. Bence LEGO 42639 Andrea’nın Modern Köşkü setini alıp yapın, çünkü her kesimin istediğini veriyor. Görüşmek üzere!

LEGO 42639 Andrea’nın Modern Köşkü
Set şu sırada LEGO Store Antalya’da sergileniyor

 

4002022 numaralı setteki figür resimleri Jay’s Brick Blog‘dan, 41690 numaralı setteki figür resimleri Brickset‘ten alınmadır. Geri kalan tüm resimler yazara aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top