Mükemmel Bir Hatıra: LEGO Evi Özel Setleri

LEGO Evi Özel Setleri ve zamanında LEGO çalışanlarına hediye olarak verilmiş Ole Kirk Evi (4000007) ve özel yapım minifigürü

Merhaba LEGO tutkunları! Ben Yiğit Berk Üçüncü, uzun bir zamandır LEGO tutkunuyum ve sizin gibi bu plastik parçalarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Yaklaşık olarak 10 senedir LEGO setleriyle ilgileniyorum ve son üç yıldır ciddi bir koleksiyoncu oldum. Son zamanlarda normal koleksiyonuma ek olarak Brickwood adında büyük bir LEGO şehri inşa etmeye uğraşıyorum. İlk yazım olarak hem kendi koleksiyonumda özel bir yeri olan, hem de LEGO Grubunun en özel serilerinden biri olan LEGO Evi Özel Setleri hakkında bir yazı hazırlamak istedim.

Ama öncelikle, bu yazıyı yazma fırsatını bana tanıyan Buka Bricks’e teşekkür etmek istiyorum. LEGO tutkumu paylaşmak için burada olmaktan, ve birlikte daha fazla LEGO tutkununa ulaşmaktan mutluluk duyuyorum.

LEGO Evi (LEGO House)

LEGO Evi, LEGO hikayesinin başladığı Danimarka’nın Billund kentindeki LEGO parçalarının evidir. İçinde bulunan yaklaşık 25 milyon LEGO parçasının yanı sıra, her yaştan LEGO hayranı için LEGO Grubunun ve oyuncaklarının tarihini anlatan özel bir alan, interaktif sergiler ve bir sürü etkinlik alanı barındırmaktadır.

İlerleyen zamanlarda LEGO Evi deneyimlerimle ilgili daha detaylı bir yazı yazmaya da niyetliyim, fakat bugün size LEGO Evine özel ve sadece bu binada satılan LEGO Evi Özel Setleri ile ilgili bir tanıtım yazısı hazırladım.

Her yıl LEGO Evine özel olarak satışa sunulan ve LEGO Grubunun tarihindeki ikonik anlarını kutlayan yeni bir set piyasaya sürülüyor. LEGO Evi ziyaretçilerine özel olarak üretilen setler, sadece bu binada satılıyor. Bu blog yazısının yazıldığı tarihe kadar toplamda LEGO Evi bünyesine ait yedi tane set bulunmakta. Bu setlerden altı tanesi LEGO House teması altında (4000026, 40366, 40501, 40502, 40503, 40504) ve bir tanesi Architecture teması altında (21037) çıkarılmış.

Üst: LEGO Evi seti dışında tüm setlerin yan tarafında, ilham kaynaklarıyla ilgili bazı bilgiler bulunuyor (set kutuları ölçekli değildir). Alt: Bu resimdeki kutular ölçekli :)

Setlere topluca bakıldığında aralarında bir uyum gözükmese de, hepsi LEGO Grubu bünyesinde anlam taşıyan bir kavramı temsil etmekte. Gelin hepsini kısaca inceleyelim.

LEGO House – Billund, Denmark – 21037 (2017-Günümüz)

LEGO Evinin mikro ölçekli bir kopyası olarak tasarlanmış set, 2017’de binanın açılışından başlayarak LEGO Evinde satılan ilk özel modeldir. Binayı ziyaret eden herkesin hemen tanıyabileceği bir özelliğe sahip olan set, LEGO Evi binasının bir simgesi olduğu için öngörülebilir gelecekte de satışa sunulmaya devam edecek gibi gözüküyor.

LEGO Evi

Tree of Creativity – 4000026 (2018-2019)

Tree of Creativity seti, LEGO Evinin ortasında bulunan ve 6,316,611 parçayla şimdiye kadar yapılmış en büyük (15.68 metre) LEGO modeli olmaya aday ağaç modelinin mikro ölçekli versiyonudur. Ağacın amacı olarak yaratıcığı vurgulamak adına ağacın yapraklarında bazı ikonik LEGO setleri ile karşılaşmak da mümkün. Yaprakların üzerinde mikro ölçekte bir kale, polis merkezi, itfaiye arabası, tren istasyonu, uzay roketi ve buldozer bulunuyor.

LEGO Evi Özel Setleri - Yaratıcılık Ağacı

Dinosaurs – 40366 (2019-2021)

Her biri LEGO sisteminde bulunan 3 temel parça türünden (DUPLO, Technic ve System) oluşan dinozorlar LEGO Evi içinde bulunan Başyapıt Galerisi’nin önemli bir unsurudur. 2019 yılında satışa çıkan 40366 numaralı Dinosaurs seti Başyapıt Galerisi’nin mikro bir görüntüsü ile ikinci özel LEGO Evi setini oluşturmaktadır.

LEGO Evi Özel Setleri - Dinozorlar

The Wooden Duck – 40501 (2020-Günümüz)

LEGO Evi Özel Setleri, 2020 yılından başlayarak LEGO House Limited Editions (LEGO Evi Sınırlı Üretimler) başlığı altında, yeni bir numaralandırılmış seri olarak satışa devam ettiler. The Wooden Duck, LEGO tarihinin önemli anlarını kutlayan bu özel koleksiyon ürün serisinin ilki olarak karşımıza çıktı. Ahşap Ördek, LEGO bünyesindeki ilk ahşap oyuncak olmasa da en popüler oyuncaklardan biriydi ve birçok renk çeşidiyle üretildi.

Ek olarak Ahşap Ördek aynı zamanda şirketin sloganın da temsilcisi olarak LEGO tarihçesinde yer almakta: “Det bedste er ikke for godt” yani “Yalnızca en iyisi yeterince iyidir”.

LEGO Evi Özel Setleri - Ahşap Ördek

Brick Moulding Machine – 40502 (2021-2022)

Brick Moulding Machine, LEGO Evinde bulunan ve ziyaretçilerin canlı olarak parça üretimini izlediği makineyi temel alan, LEGO Evi Sınırlı Üretimler serisinin ikincisi olarak satışa çıkmıştır. Bu özel setin özelliği ise, gerçeğinin hepimizin sevdiği LEGO parçalarını üretilmesinde kullanılmasıdır. Gerçeği LEGO Evi deneyiminin bir parçası olan Brick Moulding Machine, ziyaretçilere canlı olarak 6 adet kırmızı tuğla parçası üreterek bir hatıra olarak vermektedir.

LEGO Evi Özel Setleri - Tuğla Döküm Makinası

Dagny Holm Master Builder – 40503 (2022-Günümüz)

Ole Kirk Kristiansen’in yeğeni olan ve LEGO Şirketinin ilk Master Builder’ı olarak kabul edilen Dagny Holm’un hayatını ve çalışmalarını kutlama amacıyla çıkarılan bir set. 2022 yılında satışa sunularak LEGO Evi Sınırlı Üretimler serisinin üçüncü özel seti oldu. Set, atölyesinde çalışan Dagny Holm’u ve yaptığı modellerin bazılarının bulunduğu bir sahneyi gösteriyor.

LEGO Evi Özel Setleri - Dagny Holm

Minifigure Tribute – 40504 (2023-Günümüz)

1989’da çıkan Kaptan Kızılsakal

Yukarıda bahsettiğim gibi LEGO Evi özel setleri, her yıl LEGO tarihinde ikonik bir anı kutlama amacıyla tasarlanıyor. 2023 yılında piyasa sürülen 40504 seti ise bu anlardan biri olan, 1978’de LEGO minifigürünün piyasaya sürülmesinin 45. yılını kutlama amacıyla tasarlanmış. İkonik Kaptan Kızılsakal minifigürünün x6 ölçekli bu modeli, tamamen hareket edebilen ve poz verilebilen bir tasarıma sahip.

LEGO Evi Özel Setleri - Minifigür Takdir Seti

LEGO Evi Sınırlı Üretimler serisindeki ilk dört modele bir de birlikte bakalım.

Bonus Set: LEGO House Tribute – 40563

Kasım 2022’de LEGO Evinin 5. yaş gününü kutlama amacıyla ilk beş özel setin minyatür versiyonları, LEGO tarafından satın almayla hediye (GWP) seti olarak tüm dünyaya sunuldu. Bu minik hediye modelleri, LEGO hayranlarına, tam boyutlu versiyonları satın almak için Billund’a gidemeseler bile, LEGO Evi modelleri oluşturma deneyimi yaşama fırsatı verdi.

LEGO Evi Özel Setleri - LEGO Evi Takdir Seti

 

Bugünkü renkli LEGO yolculuğumuzun sonuna geldik. Sizlerle bu paylaşımı yapmak benim için büyük bir zevkti. Bir sonraki yazıda buluşmak üzere!

 

Resim kaynakları:

Dörtlü özel üretim setlerinin olduğu resim BrickNerd‘den, setlerin gerçek dünyadaki esin kaynakları LEGO House (LEGO House), Wikipedia (Tree of Creativity), New Elementary (Wooden Duck), Brothers Brick (Moulding Machine), LEGO (Dagny Holm Master Builder), ve Jay’s Brick Blog (Dinosaurs) sayfalarından alınmıştır. Kaptan Kızılsakal minifigürü Buka Bricks özel koleksiyonundandır. Geri kalan tüm resimler yazara aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top