LEGO VIDIYO Minifigürleri Nereye Gitti?

LEGO VIDIYO minifigürleri

Bugün orijinal olmasına rağmen epey kısa ömürlü olan bir temanın minifigürlerinden bahsedeceğim, LEGO VIDIYO minifigürleri. Tema ilk çıktığı zaman çok heyecanlanmış, uygulamayı indirdikten sonra da epey hayal kırıklığına uğramıştım (bakınız: LEGO VIDIYO Minifigürleri ve Uygulaması yazısı). 2021 baharında piyasaya sürülen bu tema için, 2021 yazında LEGO Grubu temayı duraklatıp, 2023’te tekrar piyasaya süreceklerini söylemiş. Ocak 2022’de yaptıkları açıklamada ise üretimi tamamen durduracaklarını ilan etmişler. Yani bir yıl bile sürdürememiş hayatını.

Tema gerçekten orijinal bir fikre sahipti. Setlerin içinden çıkan minifigürleri ve BeatBit denilen baskılı fayans parçalarını uygulamada taratıp, kendi müzik videolarınızı oluşturabiliyordunuz. Ama uygulama çok yavaş çalışıyordu, ve setler de (tekli figürler bile) büyük bir olasılıkla elektronik ortamla bağlantılı oldukları için gereksiz pahalıydı. Yine de bir solukta yazılmış memnuniyetsiz bir eleştiri yazısından daha fazlasını hak ettikleri için, LEGO VIDIYO minifigürlerine daha yakından bakmaya karar verdim.

VIDIYO kategorisi altında çıkmış 37 set var. 12 Bandmates 1. seri, 12 Bandmates 2. seri, 8 BeatBox, 5 de sahne seti. İki dalga halinde çıkan bu setlerden Bandmates 1. seri ve 6 BeatBox seti ilk dalgaya, Bandmates 2. seri, 2 BeatBox ve sahne setleri de ikinci dalgaya ait. Bu setlerde toplam 46 farklı minifigür var, standart minifigür kafalılar ve özel kalıp kafalılar. Ben bu yazıda minifigürlere çıkış tarihine göre değil, genel olarak bakacağım.

Özel Kalıp Kafalı LEGO VIDIYO Minifigürleri

Özel kalıplı olanların bir tanesi dışında (Baterist Kurt Adam) hepsi yeni, VIDIYO teması için özel olarak hazırlanmış. Üstelik sadece kafalar değil, minifigürlerin bazılarının parça ve aksesuarları da VIDIYO temasıyla ilk kez karşımıza çıktı. Ama bunları minifigürler üzerinden konuşmak daha iyi olacak sanırım.

İlk minifigürümüz, temanın maskotu olan Party Llama, ya da L.L.A.M.A. Party Llama BeatBox setiyle gelen bu figürün, kafasının özel kalıp olması dışında pek bir özelliği yok. Müzik aleti olarak marakas tercih etmiş, o da ne parça olarak yeni, ne de renk olarak.

Partiye hazır mıyııızzz???

Aşağıda resmini gördüklerinize kategori olarak yuvarlak kulaklılar dedim, çünkü aynı kafa kalıbını kullanmalarına rağmen üçü de farklı hayvanları temsil ediyor: Kırmızı panda, çita ve köpek. Adları da sırayla Red Panda Dancer, DJ Cheetah ve Puppy Singer. Panda ve köpek aynı tip kuyruk kullanmış, çitanınki ise farklı. Aksesuar olarak çitanın plağı, pandanın teybi, köpeğin ise mikrofonu var. Bunlar da daha önceden başka setlerde gördüğümüz parçalar.

LEGO VIDIYO minifigürleri
Üçü bir arada: Kırmızı panda, çita ve köpek!

Bir de sivri kulaklılar var tabii, bunlar da kediler. Daha doğrusu kedi ve leopar, yani Kitten Keytarist ve Leopard Guitarist. Kuyruklarını farklı yapmışlar, leoparın kuyruğu çitanınkiyle, kedinin kuyruğu ise kırmızı pandanınkiyle aynı. Kedi, adına yakışır bir biçimde keytar denilen bir alet çalıyor, leopar ise elektro gitar. İkisi de daha önce minifigür aksesuarı olarak bildiğimiz parçalar, ama keytar ilk kez koyu turkuaz renginde çıkıyor.

Kedi ve leopar

Dansçı ve gitarist olmak üzere iki tane tavşanımız var. Bunny Dancer ve Bunny Guitarist. Dansçının teybi, gitaristin elektro gitarı var. Teybin rengi yeni, elektro gitar ise leoparın kullandığının aynısı.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Tavşanlar
Tavşanlar

Temada iki tane köpekbalığı var, şarkıcı ve gitarist, yani Shark Singer ve Shark Guitarist. Şarkıcının mikrofonunda bir yenilik olmasa da, gitaristin elektro gitarı yeni. Çapa şeklinde olan bu gitarın tasarımı gerçekten çok hoş.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Köpekbalıkları
Köpekbalıkları

Blue-Beary Guitarist ve DJ Rasp-Beary temanın ayıları. DJ’in plağı, gitaristin ise elektro gitarı var. Ama bu figürlerin bence en öne çıkan tarafı, kafalarının yarı saydam, bacaklarının da tamamen saydam olması. Minifigürlerde çok sık rastlanan bir özellik değil.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Ayılar
Ayıcıklar

Gerçek hayvanların yanı sıra, fantastik hayvanlardan esinlenerek yapılan minifigürler de var. Bunların ilki ejderhalar. Biri gitarist, diğeri de (aksesuarından anladığım kadarıyla) şarkıcı. Dragon Guitarist ve Metal Dragon olarak geçen bu ejderhalar, yepyeni bir kanat kalıbı kullanıyor, ve şimdilik bu kanatlara sahip tek minifigürler. Şarkıcı olanın aksesuarı mikrofon, gitaristin de ilk olarak Steamboat Willie setinde gördüğümüz akustik gitar.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Ejderhalar
Ejderhalar

İkinci fantastik hayvan minifigürü ise tek boynuzlu at: Unicorn DJ ve Flying Unicorn Singer. Adından da anlaşılabileceği gibi, şarkıcı olanın uçmak için kanada ihtiyacı var. Bu kanat kalıbı da yeni, ve Bricklink’e göre boynuzlu at dışında bir tane minifigürde daha bulunuyor, bu yıl çıkan Monkie Kid setlerindeki bir minifigürde. Şarkıcının mikrofonu, DJ’in de plağı var. İki tek boynuzda da daha önce CMF 13 serisinde çıkan Tek boynuz Kız minifigüründe gördüğümüz kuyruk var, ama farklı renklerde.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Tek boynuzlu atlar
Tek boynuzlu atlar

Tek boynuzluların kafasının bu yıl çıkan BAM (Build-a-minifigure) parçalarının arasında olması, bana VIDIYO figürlerini görmeye devam edeceğimizi söylüyor. Sonuçta ellerinde tüm bu parçaların kalıpları var, ve farklı yerlerde kullanmamak için de bir sebep yok. Bana sorarsanız bu kadar güzel tasarımları kullanmamak da yazık olur zaten.

Biz daha göremedik ama yurtdışında ordular kuruldu bile!

Gelelim uzaylılara. VIDIYO minifigürleri içinde iki farklı tip uzaylı var, biri standart kafa kullanıyor, diğeri ise özel kalıp. Alien DJ ve Alien Singer, özel kalıp kullananlardan. Aksesuarlar, artık sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bir plak ve bir mikrofon.

Uzaylılar

Özel kalıp kafalı minifigürlerden beş tanesi tek, yukarıdakiler gibi aynı kalıbı başka bir minifigürle paylaşmıyor. Squid Drummer (Baterist Ahtapot), Ice Cream Saxophonist (Saksafoncu Dondurma), Slime Singer (Cıvık Şarkıcı?), DJ Beatbox (bunun Türkçe’sini bilemedim) ve Werewolf Drummer (Baterist Kurt Adam). Dondurma, temanın tek saksafoncusu, ve tabii ki aksesuarı bir saksafon. Ahtapot baget olarak Harry Potter setleriyle gelen sihirli değnek parçalarını kullanıyor, kurt adam ise kemik kullanmayı tercih etmiş. Cıvığın bir teybi, bir de mikrofonu var, DJ ise diğerleri gibi bir plağa sahip.

LEGO VIDIYO minifigürleri
Nev-i şahsına münhasır minifigürler

VIDIYO minifigürlerine bakarken, yeni çıkacak DREAMZzz temasına ne kadar uygun olduklarını düşünüyordum. Sonra fark ettim ki, bu konuda yalnız değilmişim. Duyurulan setlerdeki figürlerden biri, Cıvık Şarkıcı’yla aynı kafa parçasını paylaşıyor! Bu kafa aslında iki parçadan oluşuyor, normal minifigür kafası ve onun üzerine şapka gibi gelen cıvık parça (yani aslında bu minifigürün aşağıda olması gerek ama ben kafanın iki parça olduğunu sonradan öğrendiğim için buraya koymuştum).

İşte cıvık gücü!

Standart Kafalı LEGO VIDIYO Minifigürleri

Denizkızlarıyla başlayalım. Temada üç tane denizkızı var, ve bunlar yepyeni bir kuyruk kalıbı kullanıyor. Daha önce iki farklı kuyruk kalıbı daha yapılmıştı deniz insanları için, aşağıda bunların arasındaki farkı görebilirsiniz.

Sırayla ilk denizkızı kuyruğu, Karayip Korsanları setleri ile gelen denizkızı kuyruğu, VIDIYO ile gelen denizkızı kuyruğu, ve aynı parçayı kullanan Küçük Denizkızı (2023) kuyruğu.

Denizkızlarının biri gitarist, biri kemancı, biri de şarkıcı: Candy Mermaid, Mermaid Violinist ve Karaoke Mermaid. Gitarist ve kemancı olanın saçları yeni, ilk kez VIDIYO temasında karşımıza çıkıyor. Şarkıcının saçı daha önce bir minifigürde vardı, ama ilk kez koyu turkuaz renginde görüyoruz. Gitaristin elektro gitarı, Blue-Beary Guitarist figürnünkinin aynısı. Kemancının kemanı aynı yıl çıkan CMF 21 serisindeki Kemancı Çocuk’ta vardı, dolayısıyla görece yeni sayılır. Yayı ise Harry Potter değneklerinden. Şarkıcının aksesuarları da koyu turkuaz bir teyp ve koyu pembe bir mikrofon.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Denizkızları
Denizkızları

Temada iki tane korsan var: Punk Pirate ve DJ Captain. Pankçının saçı yeni, ve şimdilik bu saça sahip tek minifigür. Kaptanın saç-şapka kombinasyonu daha önce çıkmış olsa da (CMF 20 serisindeki Korsan Kız), ilk kez koyu pembe bir renkte görüyoruz. Kaptanda bir plak, pankçıda da köpekbalığındaki çapa elektro gitar var. Tek elle o gitarı nasıl çaldığını sorgulamıyoruz.

Korsanlar

Discowboy ve Discowgirl Guitarist, temanın kovboyları. Oğlanın şapkası 2013’ten beri türlü türlü sette gördüğümüz kovboy şapkası, ama ilk kez koyu mavi olarak üretilmiş. Kızın şapka-saç kombinasyonu, Oyuncak Hikayesi’ndeki Jessie figürününkiyle aynı, sadece renkler farklı. Aksesuarlar da mikrofon ve gitar.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Kovboylar
Kovboylar

Biri balerin, biri ponpon kız olan iki tane şeker kızımız var: Candy Ballerina ve Cotton Candy Cheerleader. Balerinin saçı, Candy Mermaid’in saçının aynısı, sadece rengi farklı. Ponpon kızın saçı ise, LEGO Batman Filmi’ndeki Harley Quinn ile gelen, ve sonra yer yer farklı minifigürlerde gördüğümüz saç. Bu mavi-pembe kombinasyonunu ilk kez kullanıyor. Balerinin mikrofonu, ponpon kızın da ponponları var, ve ilk kez pembe olarak üretilmiş.

Şeker kızlar

Perileri de unutmadık tabii. Bir şarkıcı, bir de kemancı iki tane perimiz var: Fairy Singer ve Folk Fairy. Bu perilerin kanatları yeni, onların dışında bir de bu yıl çıkan Disney Kutlama Treni (43212) setindeki Tinkerbell’de var. Saçlar yeni olmamakla beraber, ilk kez bu renklerde karşımıza çıkıyor. Şarkıcının mikrofonu, kemancının da kemanı var.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Periler
Periler

İki tane de cinimiz var: Genie Dancer ve Banshee Singer. Dansçının saçı da, alt parçası da ilk kez bu renkte çıkıyor, ama ikisi de yeni değil. Şarkıcının saçı yakın zamana kadar sadece Bellatrix Lestrange (Harry Potter) minifigüründe görülen bir parçaydı, ve elde etmesi epey zordu. Alt parçası ise 2015’ten beri gerek hayalet, gerek cin, pek çok figürden aşina olduğumuz bir parça, ama ilk kez bu renk kombinasyonuyla görüyoruz. Şarkıcının mikrofonu, dansçının ise tef baskılı 2×2 yuvarlak fayans parçası var.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Cinler
Bu kızlar cin gibi!

Vampire Bassist ve Vampire Guitarist temanın vampirleri. İlginç bir şekilde ikisinin de gitarı aynı, ve o da VIDIYO teması için özel olarak üretilen yeni bir parça. Basçının saçı Candy Ballerina ve Candy Mermaid ile aynı, sadece siyahlı kırmızılı (vampiriz çünkü :) ), gitaristin ise ne saçı yeni, ne de saç rengi.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Vampirler
Vampirler

Şarkıcı, basçı ve hiphop’çı olmak üzere üç tane robotomuz var: Sing Bot, Bass Bot ve HipHop Robot. Şarkıcı olan, kemancı denizkızının saçını kullanmış, altın renginde. Diğer ikisi ise içinden kablolar çıkıyor gibi gözüken birer VR gözlüğü takıyor saç yerine. Robotluğa yakışır bir şekilde metalik renkler, yer yer devreler gözüküyor. Şarkıcı ve hiphop’çının mikrofonu, basçının da gitarı var. Ayrıca sırtından çıkan ek kollar sayesinde hiphop’çı mikrofonu tutmak için uğraşmıyor bile.

Robotlar

Geldik mi tekrar uzaylılara? Valla geldik. Alien Dancer ve Alien Keytarist, standart kafalı uzaylılardan. Kafaları standart olsa da, hem saç parçaları, hem de yüz baskıları hiç standart değil. Biri tek, biri üç gözlü olan bu uzaylılar, yepyeni bir saç-anten kombinasyonu kullanıyorlar. Dansçının iki tane şeffaf yeşil 4L uzunluğunda çubuğu var, diğerinin de keytar adlı müzik aleti.

LEGO VIDIYO minifigürleri: Uzaylılar
Uzaylılar

Tıpkı standart olmayan kafalı minifigürlerde olduğu gibi, burada da tek olanlar var. Biri zombi olmak üzere iki dansçı, bir de samuray. Yani Carnival Dancer, Zombie Dancer ve Samurapper. Karnaval Dansçısı’yla Samurapper’ın şapkalarının rengi yeni, zombinin de boynundaki kulaklığın. Aksesuar olarak da mikrofon ve üzerinde kaset baskısı olan 1×2 fayans parçası kullanıyorlar (kasetin üzerindeki beyin detayına dikkatinizi çekerim).

Samuray, karnaval dansçısı ve zombi dansçı

Budur!

Evet, LEGO VIDIYO minifigürleri işte bu şekilde. Yakından bakınca üzerinde ne kadar düşünüldüğü, her bir detayın nasıl tek tek tasarlandığı çok açık ortada. Ömrünün bu kadar kısa sürmesi gerçekten yazık olmuş. Ama aralarda da gördüğünüz gibi, LEGO Grubu şimdiden bazı parçaları tekrardan kullanmaya başlamış bile. Yani VIDIYO artık olmasa bile parçalarını görmeye devam edeceğimiz kesin.

Eğer hâlâ burdaysanız, son olarak setlerin içinden çıkan BeatBit parçalarını da görmenizi isterim. İki dalgada toplam 134 tane BeatBit parçası çıkmış. 2×2 boyunda olan bu parçalar gerçekten çok eğlenceli. MOC yapanların poster niyetine sağa sola rahatlıkla serpiştirebileceği nitelikte. Aslında bu parçalardan bir odanın duvarını yapmak da ilginç olabilir…

İlginç ve detaylı minifigürler, eğlenceli baskılı parçalar, ve yepyeni bir tema getirdin bize VIDIYO. İlerleyen zamanlarda senin kalıntılarını diğer setlerde görmek keyifli olacak.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

 

Resimler Brickset, Bricklink ve Jay’s Brick Blog’dan tırtıklanmıştır. Kapak resmi bana aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top