LEGO 41757 Botanik Bahçesi Set İncelemesi

Bugün sizlerle piyasaya (en azından yurt dışında) yarın sürülecek bir setin incelemesiyle geliyorum: LEGO 41757 Botanik Bahçesi. LEGO Friends teması altında çıkan bu seti, birkaç hafta önce yayınladığım yaz setleri yazısını yazarken görmüş, ve vurulmuştum. O yüzden de incelemesini – özellikle de set henüz piyasaya sürülmeden – yayınlayabilmek benim için çok önemli.

İyi de, diyeceksiniz, nasıl oldu bu? İşte burada devreye Jay’s Brick Blog giriyor. Tanınmış bir LEGO blogu olduğu için, piyasaya sürülmeden önce bazı setler eline geçiyor, ve o da bunları tanıtıyor. Jay’e incelemeni çevirip yayınlayabilir miyim diye sorduğumda, beni kırmadı, kabul etti. Onun sayesinde bizler de bu güzel set hakkında bilgi sahibi olabiliceğiz.

Evet, o zaman buyrun başlayalım LEGO Friends 41757 Botanik Bahçesi set incelemesine!

(Bundan sonrası olduğu gibi çevrilmiştir)

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

LEGO 41757 Botanik Bahçesi Set İncelemesi

Tek kelimeyle sanat eseri diyebileceğimiz LEGO setleri her zaman karşımıza çıkmıyor, ama 41757 Botanik Bahçesi setini inşa etme şansını elde edince, LEGO Grubu’nun bu setle ne kadar özel bir şey yakaladığını rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Botanik Bahçesi, kavisli çizgileri ve Friends temasının tipik canlı, pastel renk paletine zıt sade renkleriyle kelimenin tam anlamıyla nefes kesici.

Kutuya baktığınızda, tavsiye edilen yaş grubunun 12+ olduğunu görüyorsunuz, bu da onun daha büyük ve deneyimli kişilere göre yapıldığını söylüyor. Yani yetişkinler de rahatlıkla bu setten keyif alabilir.

Hadi, tüm dünyada 1 Haziran 2023’te piyasaya sunulacak 41757 Botanik Bahçesi setine yakından bakalım!

LEGO 41757 Botanik Bahçesi Set Detayları

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Set adı: Botanik Bahçesi

Set numarası: 41757

Parça sayısı: 1072

Minibebekler: 3 (Liann, Niko, Adi)

Hayvanlar: Kelebekler, kahverengi ördekler

Satış fiyatı: US$79.99 / AU$139.99 / £74.99 / €84,99 / CAD$99.99 (çevirenin notu: Türkiye fiyatını bilmediğim için yazmadım)

Tema: Friends

Çıkış tarihi: 1 Haziran 2023

LEGO 41757 Botanik Bahçesi Minibebekleri

Botanik Bahçesi setinden üç tane minibebek çıkıyor, bu boyda bir set için iyi bir miktar. Artistik kaykaycı Liann, okulun futbol takımındaki arkadaşı Niko, ve ilk olarak 41732 Şehir Merkezi Çiçek ve Tasarım Dükkanları setiyle gelen Adi.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi minibebekleri

Minibebekler çok iyi tasarlanmış, ama özellikle Adi’nin yavruağzı tulumuyla sarı çiçekli tişörtünü çok beğendim. Adi’nin Botanik Bahçesi’nde çalıştığını da bu setle öğreniyoruz.

Liann’ın karışık desenli üst kıyafeti yeni, ve Niko’nun kürk yakalı kot ceketi de çok hoş olmuş.

Bu da arkadan görünüşleri.

Aksesuar olarak Liann içinde Botanik Bahçesi’nde gördüğü hayvan ve bitkilerin olduğu bir eskiz defteriyle geliyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi Liann

Niko’nun bir kamerası ve selfie çubuğu var. Telefonun ekranında kamera yerine mesaj ekranı olması bana çok komik geldi. Eminim ki arkadaşlarınıza mesaj göndermek için selfie çubuğuna ihtiyacınız olmaz!

LEGO 41757 Botanik Bahçesi Yapımı

Seti yapmak çok eğlenceli, ve 12+ bir set olduğu için, LEGO Icons setlerine benzer yapım teknikleri de karşımıza çıkıyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi yapım aşamaları LEGO 41757 Botanik Bahçesi yapım aşamaları

Orta boyda bir model, ama bahçenin aldığı şekil çok hoş. Mimarî tarzda modeller tercih eden LEGOseverler için iyi bir tercih. Setin geneline kıvrımlar hakim, ve kullanılan yapım teknikleri çok akıllıca. Bunun yanında küçük küçük bir sürü botanik model var, bahçede bulunan egzotik bitkiler ve çiçekler.

LEGO set yapımı göz önünde bulundurulursa, bu set yapım deneyimi olarak hiç şüphesiz en iyi LEGO Friends setlerinden biri. Minibebekleri saymazsanız, LEGO Icons setlerinden biri olmaması için hiçbir sebep yok.

Setin içinden çıkan çıkartmalarda çok şık monokrom illüstrasyonlar ve bitki tabelaları var.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi çıkartmaları

Yapım talimatları kitapçığının içinde, modelde bulunan bazı bitki ve böceklerin ne olduğunu gösteren resimler bulmak mümkün.

Bitki ve böceklerin bilimsel isimleri de yazılmış, ki bu bence hem çocuklar için çok iyi bir öğrenme aracı, hem de sete ilham olan egzotik bitki ve böcekleri öne çıkarmak için iyi bir yol.

Kitapçıkta, yaptığınız bitkiyi gösteren küçük resimler de bulunuyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi yapım talimatları

LEGO 41757 Botanik Bahçesi Bitmiş Model

İşte karşınızda LEGO Friends Botanik Bahçesi setinin bitmiş hali. LEGO Grubunun kesinlikle en iyi setlerinin arasında olan, heyecan verici ve nefes kesici bir set.

Abartısız renk paleti, dış cephedeki bol kıvrımlı detaylar, ve sağ taraftaki erik ağacını çevreleyen peyzaj tasarımındaki canlı renklerle, LEGO Grubu’nun yarattığı en güzel yapılardan biri.

Botanik Bahçesi’nin sağında küçük bir gölet var, üzerinde de nilüfer yapraklarıyla lotus çiçekleri (Nelumba nucifera).

LEGO 41757 Botanik Bahçesi gölet

Göleti çevreleyerek ona şekil veren bej parçaları çok beğendim, ve yapım teknikleri de çok etkileyiciydi. Rahat görülebilmesi için şeffaf tuğla ve paneller kullanılıyor, ve yan olarak inşa ediliyor.

Göletin dibindeki açık yeşil kurbağayı görebildiniz mi? (çevirenin notu: Gölette iki tane de Koi balığı yüzüyor!)

Bu yeni kahverengi ördekler de çok tatlı, ve sahneye hayat ve hareket katıyor.

Göletin yanında olan erik ağacı, dış mekânın en baskın modeli. Dirsek şeklinde kahverengi parçaları kullanarak gayet organik görünüşlü bir tasarım yakalıyor, dallarında da bol bol pembe erik çiçekleri var.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi erik ağacı

Ağacın arkasında minibebeklerin oturup kafa dinlemesi için küçük bir bank var. Yere dökülen yapraklar ve yerden çıkan filizler de çok hoşuma gitti.

Botanik bahçesinin girişinde çok hoş dövme demir bir bank var, ziyaretçiler oturabilsin diye.

Sol tarafta yeni eğreltiotu parçasını kullanarak çok akıllıca yapılmış orkideler var, yaprak ve pembe kurbağalarla süslenmiş. Bu kombinasyon, küçük modele organik bir şekil vermiş.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi orkideler

Botanik Bahçesi setinde, LEGO Botanik Koleksiyonu’na epey gönderme var. Orkideler de 10311 Orkide setine gönderme yapıyor.

Binanın kenarına küçük bir Bonsai ağacı sıkıştırılmış, kendi özel platformunun üzerinde duruyor. Bitkinin yapım tekniği burada da çok akıllıca, yeşil kürk aksesuarını kullanıyor, ve sık yaprakları oluşturmak için ters bir şekilde inşa ediliyor.

Yanında da bir çiçek sulama kabı var.

Bonsai ağacı, Botanik Koleksiyonu’nu başlatan 10281 Bonsai Ağacı’na hoş bir gönderme olmuş.

Pencerelerde kullanılan farklı boylarda kıvrımlar, küçük ve büyük pencere parçaları, cephelerdeki kıvrımlı fayans ve kemerlerin bolluğu, ve ten rengi detaylarıyla, bu açıdan bakıldığında tasarımın ne kadar ustaca olduğunu rahatlıkla görmek mümkün.

Simetri kullanımı da çok ihtişamlı ve ustaca. Pencerelerin düz çizgileri kemerlerle güzel bir zıtlık oluşturmuş.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Farklı şeffaf parçaların kullanımı da göze çok hoş gözüküyor, tıpkı çatıda kullanılan bu panel gibi. Bu şeffaflık, modelin içini de aydınlatıyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Diğer tarafta, çatıda küçük bir çeşme var. Aşağıdaki gölete küçük bir şelale ile bağlanıyor.

Modelin en göz alıcı yeri büyük şeffaf kubbesi. İlk kez 60350 Ay Araştırma Üssü setiyle gelen çeyrek kubbe parçalarını kullanıyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi kubbe

Tahminimce, bu şeffaf parça MOC yapımcıları arasında epey popüler olacak.

Setin arka tarafı, LEGO Friends setlerinden alışık olduğumuz açık bebek evi tarzı geleneğini sürdürüyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Binanın ortasında büyük bir Frangipani ağacı var, ve onu çevreleyen bir bank. Böylece minibebekler otururken ağacın gölgesinden faydalanabiliyor.

Üst katta, kelebekleri çekmek için küçük bir nektar istasyonu bulunuyor.

Çatıya asılı dört kelebek, Botanik Bahçesi’nin kubbesinin içinde uçuşan kelebekler etkisini vermiş.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi kelebekler

Mavi kelebek bu setle birlikte ilk kez çıkıyor, ve muhteşem gözüküyor. Üzeri baskılı kelebekler içinde şimdilik en sevdiğim!

Sol tarafta, LEGO Botanik Koleksiyonu’na bir gönderme daha var: Sukulentler (10309). Bu bölüm, tamamen kaktüs ve sukulentlere ayrılmış.

Yan tarafta, Heartlake Şehri Botanik Bahçesi’nde sergilenen daha egzotik bitki ve çiçeklerin olduğu bir bölüm var.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Buradaki müthiş çiçek tasarımlarının bazılarının kullandığı parçalar, örnek alınacak derecede iyi. Özellikle Rafflesia çiçeğinin tasarımını çok beğendim. Borneo ve Güney Doğu Asya’nın yağmur ormanlarında yetişen bu çiçek, dünyanın en büyük çiçeği.

Ama Botanik Bahçesi’nde sergilemek için ilginç bir seçim… çünkü kokusu gerçekten çok iğrenç, tıpkı çürümüş bir ceset gibi. (çevirenin notu: Tabeladaki çizgiler kokuyu mu anlatıyor ne?)

İğrenç kokan çiçeklerden konu açılmışken, Rafflesia’nın yanında bir danaayağı bitkisi var. Endonezya yağmur ormanlarında yetişen bu bitki, ceset çiçeği olarak da biliniyor, çünkü o da çürümüş bir ceset gibi kokuyor.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Bölümün sonunda da, gene LEGO Botanik Koleksiyonu’na gönderme yapan bir cennet kuşu çiçeği var.

 

LEGO 41757 Botanik Bahçesi

Beğendiklerim:

  • Olgun, sofistike ve üzerinde düşünülmüş bir tasarım
  • Odak noktası olmasa da seti destekleyici minibebekler
  • Yapıyı canlı tutmak için yapılan küçük eğlenceli botanik tasarımlar
  • Yeni ve yeni renkli bir sürü parça
  • Şimdiye kadar yapılan en güzel LEGO yapısı

Beğenmediklerim:

  • Yok

Son düşünceler

LEGO Friends Botanik Bahçesi setini gördüğünüz zaman, LEGO Grubu’nun elinde çok güzel tasarımlı, çok özel bir şey olduğunu görüyorsunuz.

Aylar önce 41757 Botanik Bahçesi setini gördüğümde, Friends tasarım ekibinin yine olağanüstü bir tasarım yaptığını, ve bu sete 5 üzerinden 5 vereceğimi anlamıştım.

Yetişkin temalarında iz bırakacak bir set. LEGO Grubu böyle bir seti Friends teması altında çıkarmış, ama öyle bir yapmış ki hem City yapımcılarına, hem de sadece minifigür ya da minibebeklerini sergilemek isteyen, göz alıcı mimarî setleri seven kişilere de çekici geliyor.

Kıvrımlar ve simetrik çizgiler muhteşem, ve yapı neredeyse her açıdan inanılmaz gözüküyor.

İç mekanlar ve minibebek ölçekli botanik yapımlar, LEGO Botanik Koleksiyonu’na çok hoş göndermeler yapıyor. Bu ölçekte egzotik bitkileri yeniden yaratmak için bulunan akıllıca çözümler de cabası.

Fiyat olarak baktığımızda, Botanik Bahçesi Friends teması altında çıkacak, bu da LEGO Icons ya da LEGO Adults Welcome temalarının fiyat aralığından daha az olacak demek. 1000’in üzerinde parça içerdiği düşünülürse, bence fiyatı gayet uygun – ki bunu Haziran 2023’te çıkacak olan diğer setlerin hepsi için söyleyemiyorum, bazıları biraz fazla pahalı gibi. Eğer bu seti indirimde yakalarsanız, kesinlikle kaçırmayın.

Bence bu set 2023 LEGO setlerinin en iyilerinden biri, ve her yaş ve deneyim seviyesine hitap eden bir set.

LEGO 41757 Botanik Bahçesi diğer Friends setleriyle

Beyaz renk paleti de çok çarpıcı, Heartlake Şehri’nde göreceğiniz binalardan çok farklı. Yukarda yakın zamanda çıkan diğer setlerin yanında nasıl durduğunu görebilirsiniz.

Botanik Bahçesi’nin sofistike ve iyi düşünülmüş tasarımı tek kelimeyle olağanüstü, ve küçük ölçekte iyi bir LEGO tasarımı yapmanın çıtasını biraz daha yükseltiyor – hem de fiyat etiketine astronomik bir rakam yazmadan.

Üstelik eğlence burada bitmiyor. Bence yapının L-şekilli tasarımı ve arkasının açık olması, LEGOseverleri birden fazla set alıp, bahçenin boyunu büyütmeleri için bir davet.

Billund’da tasarlanan ve üretilen inanılmaz tasarımlar içinde, 41757 Botanik Bahçesi 2023’ün en iyi LEGO setleri listesinde yerini alıyor. Bu seti herkese tavsiye edebilirim, ve tahminimce bu yılın en çok satan Friends setlerinden de biri olacak.

Yapım [5] – Kıvrımlar ve fayans parçalarıyla, merak uyandıran, keyifli bir yapım deneyimi. Küçük bitkiler de parça kullanımı çeşitliliği olarak çok eğlenceli.

Gerçek Değer [4] – İndirimsiz bile alsanız, verdiğiniz paraya değer. Ama eğer indirimde bulursanız almamak zor olacak.

Yenilik [5] – Mimari olarak, bu fiyat aralığında bir eşi daha yok, ve LEGO Friends temasının böyle sofistike tasarımlara ev sahipliği yapabilme potansiyelini ortaya koyuyor.

Havalılık [5] – Şimdiye kadar çıkan en havalı Friends setlerinden biri, ve görkemli tasarımı sayesinde çok geniş bir kitleye hitap ediyor.

Elde Tutulabilirlik [5] – Hem göze çok hoş geliyor, hem de sergilemesi çok kolay. Rahatlıkla Heartlake Şehri binalarının ya da modüler binaların yanında sergilenebilir. Binayı genişletebilir ya da iki tanesini birleştirebilirsiniz.

Puan: 5/5 ★★★★★

 

Ve Jay’in incelemesi burada bitiyor. Kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum, yazısını yayınlamama izin verdiği için.

Sıra sizde. Bu set sizlere ne düşündürüyor? Hoşunuza gitti mi? Koleksiyonunuza eklemeyi düşünür müydünüz? Cevaplarınızı bekliyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

Back to Top