LEGO renk, rengi, renge, rengo derken…

İki haftalık bir tatilden sonra tekrar burdayım! Tatil dediğime bakmayın, daha çok vakit bulamama. Neyse ki bu arada Yiğit ve Ifolbricks benim yerimi doldurdular, onların sayesinde yazı yayınlamaya devam edebildim. Evdeki işleri düzene sokunca da oturdum bilgisayarın başına. İlginç olduğunu düşündüğüm bir projeye başladım, onu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Zamanında bir LEGO renk tablosu hazırlamıştım. Sıfırdan değil tabii, öyle bir bilgim yok ne yazık ki. Ama Rylie Howerter’ın izniyle, onun hazırladığı renk tablosunu Türkçeye çevirmiştim, o güncelledikçe ben de güncelliyorum. Tabloya haftalarımı verdim desem, herhalde yalan olmaz. Hem İngilizcesini düzgün bir şekilde Türkçe olarak yansıtacaksın, hem bulduğun ad ile rengin ne olduğu hakkında bir fikir vereceksin, hem de yüzlerce farklı renk adının birbirinden farklı olmasını sağlayacaksın. Rylie’nin çektiği resimlere gönderilen bağlantılar da cabası. Açıkçası, blogda yayınladığım kaynaklar içinde en çok bununla gurur duyuyorum. Bir de terimler ve deyimler sözlüğüyle. O da çok uğraştırmıştı.

Bir yandan Rylie ve fotoğrafları, tablosu, bir yandan sosyal medyada gördüğüm gönderiler, New Elementary sayfasının her yayınladığını deli gibi takip edip okumam derken bir baktım ki bendeki renk merakı gittikçe artıyor. Çoğu rengin adını biliyorum, ama gözümün önünde canlandıramıyorum. Eh, dedim, o zaman gerçeğiyle adını birleştirme zamanı gelmiş demek ki. Bu noktadan yola çıkarak, kendi renk tablomu hazırlamaya karar verdim.

LEGO Renklerinin Periyodik Tablosu

WLWYB (We Love What You Build) diye bir sayfa duydunuz mu hiç? Ya da LEGO Renklerinin Periyodik Tablosunu? Ben birkaç yıl önce görmüştüm, ve çok hoşuma gitmişti. Bildiğimiz periyodik tablo gibi bir tablo hazırlamışlar, ama üzerinde elementler değil LEGO renkleri var. Renklere kendilerine göre kısaltmalar vermişler, hepsinin yanında birkaç önemli bilgi var, ve bir de rengi gösteren 1×1’lik parçalar. Kimi zaman ince tuğla, kimi zaman fayans, kimi zaman noktalar…

Ben ilk gördüğümden beri üç farklı versiyonu çıktı tablonun. İlkinde 70, ikincisinde 65, üçüncüsünde 75 farklı LEGO rengini gösteren parçalar var. Böyle söyleyince belki bir anlam ifade etmiyor ama, bitmiş hali gerçekten çok etkileyici. Buyrun, kendiniz karar verin.

Periyodik tablonun ilk, ikinci ve (şimdilik) son hali

Yıllardır farklı bloglarda ve sosyal medyada bunları görüyorum, yıllardır paraya kıyıp alamıyorum. Özellikle bu ara fiyat iyice uçuk geliyor. Ben de düşündüm, madem hazırını almıyorum, en azından kendi versiyonumu yapayım. Elimdeki parçalara baktım, olmayanları söyledim, babamın koleksiyonundan da birkaç farklı renk yürütünce… şu sırada tam 85 farklı LEGO rengine sahip bir tablom var! Büyük bir bölümü hâlâ üretimde ama aralarında tek tük üretimden kalkmış olan renkler de var. Bir anda yıllardır almayı düşündüğüm tablonun daha kapsamlısına sahip oldum!

lego renk
Bulabildiğim tüm renkleri topladım :)

Derken çok ilginç bir şey oldu. Antalya’da açılacak olan LEGO Müzesinin haberini yapmak için Yiğit buraya geldi. Hem tanışmış olduk, hem de çok güzel vakit geçirdik. Kanalı için birkaç içerik çektik. Peki gelirken ne getirdi dersiniz? Evet, kendi yaptığı bir periyodik tabloyu! Gerçekten şok oldum. O da benimkine benzer bir düşünceyle, “O kadar para vereceğime kendim yaparım daha iyi” demiş. Onun tablosu, şu sırada hâlâ üretimde olan renkleri içeriyor, ama bir yerde sergilemek için ideal. Gerçekten çok özen gösterilerek yapılmış bir çalışma. Eğer bu tür şeylere ilginiz varsa, onunla bir iletişime geçin derim.

Yiğit’in hazırladığı periyodik tablo

Renga-rengarenk!

LEGO Grubu gerçekten çok fazla renk üretmiş. Açıkçası hepsini toplayacağım diye kendimi öldürmek gibi bir niyetim yok. Bazılarına şöyle bir baktım, değmeyecek kadar pahalı. Ama ne olur, bir yerde denk gelirim, sipariş verirken elimde olmayan bir renk gözüme çarpar, onu da eklerim sepete. Şu sırada elimde olanlar bile baktıkça çok hoşuma gidiyor.

Eğer elinizde eskilerden kalma, kullanmadığınız parçalar varsa, ve projeme destek olmak isterseniz, lütfen benimle iletişime geçin. Değeri karşılığında bu parçaları da renk tabloma eklemek, ve bunda başka bir LEGOseverin katkısı olduğunu bilmek, projemi bir o kadar daha zenginleştirecektir.

Bugünlük de bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

lego renk
Bir yandan da hangi renklerin olduğunu işaretliyorum :))

 

Not: İlgilenenler için LEGO Ideas sayfasında da güzel bir proje var, onun da linkini şuraya bırakıyorum.

 

Orijinal periyodik tabloların resimleri Brickset, The Brickfan ve WLWYB sayfalarından yürütme. Geri kalanı bana ait.

Bu projeye başlamama sebep oldukları için başta Rylie Howerter olmak üzere New Elementary, Elspeth De Montes ve Caz Mockett’e de ayrıca teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Back to Top