LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu

Yine bir set, yeni bir set incelemesi var bugünün menüsünde. Hem de blogda ilk kez ele alınacak bir tema olan Ninjago. Evet, daha önce bu temayla ilgili hiçbir şey yazmamışım. Başka yazıların içinde yeri geldikçe bahsetmişim, ama ilk kez Ninjago teması kendi yazısına sahip oluyor. Konuğumuz, LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu seti.

Ninjago temasına ilgi duymam, LEGO Ninjago Filminin duyurulmasıyla başladı. LEGO Filmi ve LEGO Batman Filmini izlediğim için, tabii ki bunu da izleyecektim. Ama bir sorun vardı – ne temayla ilgili bir şey biliyordum, ne de karakterleriyle ilgili. Bu eksiğimi kapatmak için çizgi dizilerini izlemeye karar verdim. Film çıkmadan önce, o zamana kadar çıkmış tüm Ninjago çizgi dizilerini izledim. Kim kimin kardeşi, kim kimin oğlu, kim nasıl ninja oldu, ne kadar gereksiz bilgi varsa hepsini biliyordum artık.

Filmi izlerken bunların hiçbiri işime yaramadı tabii. Olsun, benim gözümde hiçbir LEGO bilgisi gereksiz değildir (evet, iki cümle önce öğrendiklerime gereksiz demiş olabilirim, ama kime göre neye göre?). İşin kötü yanı, filmden sonra bu çizgi dizileri takip edemedim. İstemediğimden ya da sıkıldığımdan değil, kaynak bulamadığımdan. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra buldum ama, ipin ucu kaçmıştı bir kere. En son ne izlemiştim, kim ne yapmıştı, hiçbirini hatırlamıyordum. Bunun üzerine dizileri takip etmekten vazgeçtim. Ama setleri ve minifigürleri göz ucuyla izlemeye devam ettim.

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu setinde, benim bildiğim ana karakterlerin (Lloyd, Kai, Nya, Zane, Cole ve Jay) hiçbiri yok. Onun yerine iki tane yeni ninja, bir de kötü adam var. Seti almamın asıl sebebi ise sete adını veren ejderha. Geçen yıl Ejderhaların Yükselişi alt teması altında çıkan dört sette yavru hali olan Riyu’ya görür görmez vurulmuştum. Ejderhalara olan ilgim de genç halinin olduğu seti almama neden olmuş olabilir tabii.

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu
Genç Riyu ve bebek Riyu

Evet, daha fazla lafı uzatmadan bakalım, nasıl bir setmiş bu.

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu Seti

Set, 132 parçalık küçük bir set. Yazıyı yazdığım sırada LEGO Store Türkiye fiyatı 449 TL idi. Kutudan yapım talimatları, küçük bir yapıştırma kağıdı, ve iki de poşet çıkıyor. Bu poşetler alışık olduğumuz plastik poşetler, yani bir kez daha anlıyoruz ki kâğıt poşetlere geçme projesi henüz %100 tamamlanmamış.

Az önce de bahsettiğim gibi setten üç tane minifigür çıkıyor. Bunlar Sora,

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu - Sora

Arin,

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu - Arin

Ve Kurt Klanının bir savaşçısı.

Sora ve Arin geçen yıl çıkan setlerde de vardı. Hikayelerine hâkim olmadığım için, onlar hakkında çok fazla bir şey söyleyemiyorum. Ama Sora saçının alınmasını sevmiyor, o kesin!

Tamam ya yemedik saçını :P

En güzelini sona sakladım: Setin kahramanı olan Riyu!

Tüm görkemiyle Riyu!

Oynanabilirlik açısından, Riyu gerçekten harika. Bacakları, ayakları, kuyruğu ve kafası hareket ettirilebiliyor. Fazla set almasam da, ara ara aldığım setlerdeki hayvancıkların bu şekilde hareket etmesi çok hoşuma gidiyor. Hem çocukların oynaması için, hem yetişkinlerin poz verdirip fotoğrafını çekmesi için ideal. Bundan birkaç yıl önce aldığım Nian’ın Hikayesi setindeki mitolojik Nian da bu şekildeydi. Onunla ilgili yazıyı okumadıysanız, şuraya linkini bırakıyorum.

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu
Uçmaya hazırız!

Riyu’nun en büyük dezavantajı, kafası tek parça olduğu için çenesinin açılıp kapanmaması. Kafa parçasının içi boş olduğu için de, bazı açılardan biraz garip gözükebiliyor. Ama bana sorarsanız, bu bile sevimliliğinden bir şey eksiltmemiş.

Uzun lafın kısası, gerek oynanabilirlik, gerek sergilenebilirlik açısından LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu güzel bir set. Tabii ejderhalara ve/veya ninjalara ilginiz varsa :)

Evet, bugünlük de bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

LEGO 71810 Genç Ejderha Riyu
Riyu epey arkadaş canlısı :)

 

Yazıda kullanılan tüm resimler yazara aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top