LEGO Kuş ve Yarasa Figürleri

LEGO papağan ve baykuş figürlerinin tarihinden ve çeşitliliğinden bahsettik. Bugün, geri kalan LEGO kuş figürleri hangileri, onlara bakacağız, sonra da yarasalardan bahsedip konuyu bitireceğiz.

Bricklink, hayvanları dörde ayırıyor: Hava, kara ve su hayvanları, ve dinozorlar. Ben daha farklı bir yol izliyorum, fark etmişsinizdir. O yüzden hava hayvanlarının hepsi bu yazıda yok, kendi kategorileri gelince onlardan da bahsedeceğim. Aynı şekilde “brick-built” olarak geçen, LEGO parçalarıyla yapılmış kuş figürlerini de dahil etmedim.

Daha önce hem papağan figürleri yazısında, hem de hayvanların genel tarihi yazısında bahsettiğim gibi, ilk LEGO kuş figürü Fabuland teması altında çıkmış. Onun resmini tekrar paylaşıp, daha yeni LEGO kuş figürlerine geçiyorum.

Kaniş Paulette’in Oturma Odası (3788) setiyle gelen kuş figürü

Yazıda adı geçen renklerin İngilizce adlarını, LEGO Renk Paleti Tablosundan bulabilirsiniz.

LEGO CMF ve diğer setlerden çıkan kuş figürleri

Papağanlar ve baykuşlar, uzun süre kuşları domine etmişler. 2010’a kadar, onlardan başka LEGO kuş figürü görmüyoruz. 2010 yılında, Pers Prensi setlerinden biriyle (7570) iki tane devekuşu geliyor. Sizi bilmem ama ben bu devekuşlarının çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

lego kuş figürleri
Devekuşu figürünün kafası dönebiliyor ve çıkarılabiliyor

2013, kuşlar için önemli bir yıl, çünkü CMF’lere dahil olmaya başlıyorlar. İlk kuşumuz, CMF 10 serisiyle gelen bir martı. Daha sonra 5 farklı sette daha boy gösteriyor.

İlk CMF kuşu

2016’da, CMF 16 serisiyle bir penguen geliyor. Aynı penguenin kırmızı gözlüsünü, 2017’de çıkan LEGO Batman Filmi setlerinden birinde (70909) bulmak mümkün.

Penguenler

2018’de 60202 numaralı setten bir kartal figürü çıkıyor. Aynı kalıp 2021’de bir akbaba için kullanılıyor. Bu iki kuşu sadece birer sette bulmak mümkün. Bugüne kadar ne başka bir sette çıktılar, ne de başka bir kuş için kullanıldılar.

lego kuş figürleri
Kartal ve akbaba

2019 yılında CMF 19 serisindeki Bahçıvan (Gardener) figürüyle birlikte bir flamingo geliyor. Bakış açısına göre bu figürü bahçe süsü olarak görmek de mümkün tabii, ama figürün kendisinde bunu belirten hiçbir şey yok.

İlk flamingomuz!

Aynı yıl bir de küçük kuş ekleniyor koleksiyona. Sanırım bu kuş, şimdiye kadar çıkan en küçük kuş figürlerinden. 2019’da dört farklı sette beyaz olarak çıkıyor karşımıza, 2020’de koyu gök mavisi, 2021’de kırmızı, ve 2024’te de parlak açık sarı olarak toplam 47 sette boy gösteriyor. Aynı kalıbı baskısız olarak 7 farklı sette daha bulmak mümkün, yine koyu gök mavisi, kırmızı ve beyaz renklerinde.

lego kuş figürleri
Neredeyse ördek yavrusundan bile küçük!

2022’de CMF 22 serisiyle birlikte bir tukan, 2023’te de CMF 24 serisiyle bir şahin geliyor. Bu kuşların ikisi de kendi özel kalıplarına sahip ve henüz başka bir sette çıkmadılar.

lego kuş figürleri
CMF serileriyle gelen şahin ve tukan

2023 yılında, Sonic setlerinde yeni bir kuş kalıbı çıkıyor. Toplam 8 farklı sette koyu pembe, beyaz, koyu gök mavisi ve siyah olmak üzere dört farklı renkte görüyoruz bu kuşu. Aynı kalıp, 2024’te Andrea’nın Modern Köşkü (42639) setinde bu sefer misket limonu renginde karşımıza çıkıyor. Henüz başka bir sette görmemiş olsak da, bu kalıbın yeni LEGO Friends kuş figürü olma ihtimali var.

Sonic setleriyle gelen kuş

Son olarak, Ağustos 2024’te çıkacak olan Dreamzzz setlerindeki kuzgun var. Her ne kadar bu setlerde baskısız ve şeffaf olsa da, tıpkı Harry Potter evrenindeki Patronus hayvanları gibi bu kalıbı da ileride karga veya kuzgun baskısıyla göreceğimizden hiç şüphem yok.

Dreamzzz setleriyle gelecek kuzgun figürü

LEGO Friends Kuşları

2012’de, Friends temasıyla birlikte, yeni bir kuş kalıbı çıkıyor karşımıza. Bu kalıbı, 2018’e kadar farklı renklerde, farklı setlerde görmek mümkün.

lego kuş figürleri
İlk LEGO Friends kuş figürü

2018’de, kalıpta küçük bir oynama yapılıyor, ve ayrık olan ayaklar birleştiriliyor. Açıkçası, ben bu oynamayı hiç fark etmemiştim. Bu yazı için araştırma yaparken gözüme çarptı, ve bu kadar zamandır dikkatimi çekmediği için de biraz bozuldum. Eh, zararın neresinden dönülse kârdır, değil mi? :)

lego kuş figürleri
Yeni Friends kuş kalıbı ve eskisiyle karşılaştırma

Bu kuşlar, setlerde en son 2021 yılında görülmüş.

2014 yılında bir Friends pengueni çıkıyor. Bu pengueni üç sette bulmak mümkün. Aynı kalıp, şeffaf açık mavi olarak 2022’de çıkan Çin Yeni Yılı setinde de görülüyor (80109).

Friends ve System penguenleri

2020 yılında, Friends setlerinde flamingolar boy göstermeye başlıyor. 2020 ve 2021 yıllarında 9 farklı renkte flamingo çıkıyor. Biri dışında hepsi, o yıllarda popüler olan Friends küplerinde bulunuyor. Bu flamingolar sarı, sarımsı yeşil, yavruağzı, lavanta çiçeği, orta koyu lavanta çiçeği, açık turuncu, koyu turkuaz ve koyu pembe renklerinde. Küplerden çıkmayan flamingo ise koyu pembe gövdeli ve parlak açık turuncu ayaklı.

Üst iki sıra: Küplerden çıkan farklı flamingolar. Alt sıra: Küpten çıkmayan flamingo ve System flamingosuyla karşılaştırma.

LEGO Yarasa Figürleri

Yarasalar, kendi yazılarına sahip olamayacak kadar az çeşitte. Daha doğrusu, ilk 1997’de çıkan yarasa figürü, bugün hâlâ setlerde kullanılmaya devam ediyor. O yüzden son kuş yazısında onlardan da iki satır bahsetmek istiyorum.

Dört farklı renkte yarasa var: Koyu gri, koyu mavimsi gri, bej ve siyah. İlk üç renk, tek tük birkaç sette çıkmış. Siyah yarasayı ise 111 sette bulmak mümkün.

Farklı yarasa renkleri

Klasik yarasa figürünün yanı sıra, Bricklink’in hayvanlar kategorisine eklemediği birkaç yarasa daha var. Friends temasının altında çıkan Elves alt temasına ait bu yarasalar, minifigür olarak geçiyor. Belli ki öykünün bir parçası olan bu figürler renk olarak küçük değişiklikler gösteriyor ve hepsinin de kendine ait bir adı var. Bu yarasaların hepsi 2018 yılından, birer ya da ikişer sette çıkmışlar.

Elves temasındaki Shadow Bat figürleri

LEGO DUPLO Kuş Figürleri

DUPLO hayvanlarının arasında çok fazla kuş yok, ama yine de elimdekilerin resmini paylaşmadan geçemeyeceğim.

lego duplo kuş figürleri
LEGO DUPLO kuşlarının bazıları

Başka bir yazıya kanat açarken…

Evet, LEGO kuş figürleri bu kadar. Yapıları gereği, aynı kalıbın farklı kuşları temsil etmesi çok kolay değil. Eh, yeni kalıp yapmak da çok ucuz olmasa gerek. Yine de kuşların güzel bir çeşitliliğe sahip olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Not: Bu yazıda olmayan tavuk ve ördekleri, LEGO Çiftlik Hayvanları yazısında bulabilirsiniz.

 

Elimde olmayan kuş resimlerini Bricklink ve Brickset‘ten yürüttüm. Yarasaların renklerini gösteren resim de Bricklink Studio programında render edildi. 

Bir yanıt yazın

Back to Top