LEGO Baykuş Figürleri

LEGO Baykuş figürleri

Çoook çok uzun zaman olmuş hayvanlarla ilgili yazmayalı. Üşenmeler, taşınmalar, aralar, yaralar derken bir türlü elim değip de devam edemedim seriye. Tabii bu arada LEGO Grubu boş durmadı, yeni hayvanlar çıkardı, eskilere farklı renkler verdi. Zamanı gelince onlara da ayrıca değineceğim. Ama bugün bıraktığım yerden devam ediyorum. Konuklarımız, LEGO baykuş figürleri.

Baykuşlar, herhalde papağanlardan sonra en çok çeşidi olan kuş figürleri olsa gerek. Beklenilen bir şekilde, Harry Potter temasıyla girmişler LEGO dünyasına. Üç farklı kanatları kapalı baykuş kalıbı var, bir tane de kanatları açık. Bir de çok yeni geçen yıl çıkan yavru baykuşumuz var. Hazırsanız, hepsine yakından bakalım.

Harry Potter Baykuşları

İlk LEGO baykuş figürü, 2001 yılında çıkıyor. Kalıbı, yeni baykuş figürlerinin kalıbından farklı. Bricklink yeni ve eski kalıpları “yuvarlak hatlı” ve “keskin hatlı” diye ikiye ayırmış.

lego baykuş
Üst: Yuvarlak hatlı baykuş figürü. Alt: Keskin hatlı baykuş figürü.

İlk figürler, yuvarlak hatlı olanlar. 7 farklı rengi var: Beyaz, açık gri (eski), koyu gri (eski), kahverengi (eski), siyah, bej ve kırmızımsı kahverengi (yeni). Hepsini 2001 yılında çıkan farklı Harry Potter setlerinde bulmak mümkün. Kırmızımsı kahverengi ise, 2004 yılına ait. Bu kalıptaki LEGO baykuş figürlerinin hiçbiri baskılı değil.

Yuvarlak hatlı LEGO baykuş figürleri

Bu baykuşlar 2009’a kadar çıkan Harry Potter setlerinde boy göstermiş. Tek tük başka setlerde de görülüyorlar, ama ağırlıklı olarak Harry Potter temasına aitler.

Yenilenen LEGO Baykuş Figürü

2009’da baykuş figürü değişiyor, daha keskin hatlı bir hale geliyor. Baskısız olanı çok fazla sette yok, olan da ağırlıklı olarak heykel ya da benzeri bir aksesuar olarak kullanılmış. Beyaz, açık mavimsi gri, koyu mavimsi gri, bej, koyu bej ve kırmızımsı kahverengi renklerinde bulmak mümkün.

Keskin hatlı LEGO baykuş figürleri

Ama 2010 yılında bu sefer baskılı bir şekilde Harry Potter setlerinde boy göstermeye başlıyorlar. Beyaz, kırmızımsı kahverengi ve koyu mavimsi gri renklerinde olan bu baykuşlar, 1-2 istisna dışında sadece Harry Potter temasına ait setlerde bulunuyor. Hedwig ve Pigwidgeon’ı simgeleyen beyaz ve kırmızımsı kahverengi olanlar 15’er sette, Errol’u simgeleyen koyu mavimsi gri olan ise sadece 5 sette çıkmış. Bu, aynı zamanda en son 2011’de görülmüş, oysa diğer ikisi günümüzde hâlâ setlerde çıkmaya devam ediyor.

lego baykuş
Pigwidgeon, Hedwig ve Errol

2018 yılında LEGO baykuş figürlerine yeni bir renk ekleniyor: Karamel. Harry Potter CMF serisindeki Cho ile gelen bu baykuşun adı yok.

Cho ve baykuşu

2020 ve 2021’de iki yeni renk daha geliyor: Bej ve koyu bej. Koyu bej olanların biri sadece Harry Potter setlerinde bulunuyor, ve peçeli baykuşu anlatan bir baskısı var. Bej olan başka temalara atlamayı başarmış, ikinci koyu bej de Uyuyan Güzel’e eşlik ediyor.

LEGO baykuş figürleri
Koyu bej peçeli baykuş, bej baykuş, ve Uyuyan Güzel’in baykuşu

Yeni bir baykuş!

2015 yılında LEGO Friends altındaki Elves temasıyla farklı bir baykuş kalıbı çıkıyor. Bu figürün oranları, Friends hayvanlarına daha yakın, kafa-vücut oranı 1’e 1 gibi. Gözler daha büyük, ve renkler çoğunlukla daha az gerçekçi.

Her ne kadar bu yıl duyurulan LEGO Friends setlerinde henüz olmasa da, bu baykuş figürünü 2023 yılına kadar farklı Friends setlerinde bulmak mümkün. Beyaz, açık deniz mavisi, parlak açık sarı, parlak pembe, bakır, koyu mor ve koyu bej olmak üzere 7 farklı renk seçeneği var.

Farklı renk ve baskılı Friends baykuşları

Gökyüzüne kanat açarken…

2020, LEGO baykuş figürleri için önemli bir yıl. İlk kez kanatları açık bir şekilde görüyoruz onları. Hedwig (beyaz) ile başlayan macera, adsız baykuşlarda koyu turuncu, bej ve soluk mavi ile devam ediyor. Soluk mavi olan Harry Potter temasında kalırken, bej olan BAM (build-a-minifigure) parçalarına karışıyor, koyu turuncu olan da şehir setlerine. Bu kalıbı aynı zamanda baskısız olarak sedefli altın renginde de bulmak mümkün.

Bu yıl çıkan Hogwarts Şatosu Baykuşhanesi setiyle hem baskılı baykuşlara yeni bir renk ekleniyor (koyu kırmızı), hem de baskısızlara (bej).

Minnacık bir LEGO Baykuş!

Ve geldik belki de en çarpıcı baykuşa… Geçen yıl çıkan Marvel CMF 2 serisindeki Hawkeye minifigürüne eşlik eden yavru baykuş! Bir hayvan delisi olarak, yavru hayvan figürleri her zaman çok hoşuma gidiyor (hoş yetişkinler de gidiyor ama… neyse…). Kırmızımsı kahverengi olarak çıkan bu minik baykuşa, Hogwarts Şatosu Baykuşhanesi’yle açık mavimsi gri bir arkadaş geliyor.

LEGO baykuş figürlerimiz şimdilik bu kadar – yetmez mi?! Küçüklü büyüklü, tüneyen-uçan, bir sürü baykuş çıkmış. Kim bilir ilerleyen zamanlarda daha neler göreceğiz!

Baykuşhane ile gelen tüm LEGO baykuş figürleri

Bu baykuşların yan yana nasıl gözüktüklerini merak ediyorsanız…

LEGO baykuş figürleri karşılaştırma

Bilmeyenler (ya da hatırlamayanlar) için, Harry Potter ve Uyuyan Güzel filmlerinde yer alıp, LEGO figürü çıkan baykuşların resimlerini de aşağıya sıkıştırıyorum.

Üst: Hedwig, Errol ve Pigwidgeon. Alt: Cho’nun baykuşu, peçeli baykuş, Uyuyan Güzel’deki baykuş.

Bonus olarak da, yapay zekâ ile ürettiğim iki tane baykuş kafalı minifigürü paylaşayım, bitsin.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Baskısız baykuşların olduğu resimler Bricklink Studio’da render edildi. Baykuşhane baykuşları Brickset’ten yürütme, Friends/Elves baykuşlarıyla elimde olmayan baykuş figürleri de Rebrickable ve Bricklink’ten. Gerçek baykuş resimleri Harry Potter Fandom sayfasından, Uyuyan Güzel ve baykuş resmi de Pinterest’ten. Geri kalan resimler bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top