LEGO Köpek Balığı, Timsah, Yunus ve Diğer Su Hayvanları

Veee en zor kategorize ettiğim hayvan yazısına hoş geldiniz! Bricklink çok güzel işin içinden çıkmış, su hayvanları deyip geçmiş. Hadi, dedim, ben de öyle yapayım. Yaptım yapmasına da… içim bir türlü rahat etmiyor. Hayvanlara olan merakım LEGO olanlarla sınırlı olmadığı için, bazılarına su hayvanı demek garip geliyor. Yani köpek balığı, yunus, ahtapot gibi LEGO hayvanları için sorun yok; su olmadığı zaman fazla dayanamıyorlar, dolayısıyla su hayvanı kategorisine girebilirler. Peki ya timsahlar? Foklar? Neyse ki çok fazla bu tür hayvan çıkmadı da, “Bu da böyle olsun” diye göz ardı edebildim.

Bir tanesi var ki, onu kesinlikle buraya eklemeyi reddediyorum. Zaten farklı bir versiyonunu daha önce yazdığım Tavşan ve Küçük Memeli Hayvan Figürleri yazısına dahil etmiştim. Su samuru. Adında bile su kelimesi geçtiğinin farkındayım, ama su hayvanı demiyorum, demeyeceğim.

Brick-built diye geçen hayvanlar, daha önceki yazılarda da olduğu gibi, burada yok (ama bu seferlik bir istisnamız var, yazının sonunda). Renk isimleri de sayfadaki LEGO Renk Paleti Tablosundakilere dayanıyor. Hazırsanız başlıyorum LEGO su hayvanları yazısına :)

LEGO Köpek Balığı Figürleri

LEGO su hayvanları, 1989’da köpek balığı ile başlıyor. Çıktığı ilk setler Korsan (Pirates) temasından, ilerleyen yıllarda tek tük başka yerlerde görsek de çoğunlukla hep korsan setlerinden çıkmış. 1989-2011 yılları arasında toplam 36 sette, koyu gri, beyaz, ve mavimsi koyu gri olarak bulmak mümkün.

Günümüzde LEGO setlerinden çıkan köpek balığı figürleri, ilk köpek balığının küçük birkaç değişiklik geçirmiş hali. Önce 2010 yılında burundaki sivrilik biraz yumuşatılmış. 2013’te kuyruğun “C” şekli biraz daha gerçekçi bir hale getirilmiş ve solungaçlar eklenmiş. Bu solungaçlar baskı değil, kalıbın bir parçası. Aynı yıl gözler kafa kalıbının bir parçası olmaktan çıkıp, baskı haline gelmiş. O zamandan beri kullanılan kalıp, benim anladığım kadarıyla hiç değişmeden günümüzde hâlâ kullanılıyor. Zaman zaman farklı renkler ve farklı baskılarla görsek de, temelde aynılar. Aşağıda adım adım köpek balığının değişimini ve çeşitlerini görebilirsiniz.

1. İlk LEGO köpek balığı 2. Burun biraz yumuşatılmış 3. Yüzgeçler ve kuyruk değişmiş, solungaç eklenmiş 4. Gözler baskılı hale gelmiş

Bu yeni kalıbı kullanan köpek balıklarının beyaz, açık mavimsi gri, koyu mavimsi gri ve soluk mavi renkleri var. Geçiş kalıbı olan baskısız gözlü köpek balığı ise koyu mavimsi gri ve beyaz renklerinde.

LEGO köpek balığı
En yeni ve en eski köpek balıkları arasındaki farklar

İlk büyük köpek balığının çıkışı 2008. Gövdesi ilk çıkanlardan daha büyük, ve hem ağzı, hem de gövdenin içi daha geniş. Öyle ki bir minifigürü yutup yoluna devam edebiliyor. Bu kalıbı kullanan dört tane köpek balığı var, üçü açık mavimsi gri, aralarındaki tek fark baskıları ve diş renkleri. Biri de mat gümüş ve sedefli koyu gri kombinasyonunu kullanıyor, LEGO Ultra Agents temasından Sharkanator adlı özel bir köpek balığı.

Büyük LEGO köpek balığı

Köpek balıklarının en fantastik olanı ise, 2017’de LEGO Karayip Korsanları Silent Mary setiyle gelen hayalet köpek balığı. Tıpkı yukarıdakiler gibi büyük bir gövdeye sahip, ama detayları sayesinde artık yaşayanların dünyasında olmadığını söylemek sanırım yanlış olmaz.

Hayalet LEGO köpek balığı

2020 yılında bir çekiç başlı LEGO köpek balığı figürü çıkıyor. Soluk mavi olan bu köpek balığı, en yeni köpek balığının gövdesini kullanıyor, ama kafası farklı. 2023’te bir de açık mavimsi gri olanı çıkıyor.

LEGO çekiç başlı köpek balığı

LEGO Timsah Figürleri

Timsahlar 1994’te aileye katılmış. İlk LEGO timsah figürü 1994-2014 yılları arasında koyu gri, yeşil ve koyu yeşil olarak üç farklı renkte, 25 farklı sette çıkmış. Tıpkı ilk çıkan tüm hayvanlar gibi (bakınız: Papağanlar, maymunlar, köpek balıkları), timsahların gözleri de baskılı değil, oyuk şeklinde.

2015’te LEGO timsah figürleri elden geçiriliyor. Diş sayısı artıyor, ama gövdedeki daha sivri olan küçük detaylar yumuşatılıyor. Bu en güncel timsah kalıbı. Koyu yeşil, bej ve yeşil olmak üzere üç renkte ve 13 sette çıkmış. Haziran setleriyle bunlara bir de zeytin yeşili ekleniyor.

LEGO köpek balığı, timsah
Eski ve yeni LEGO timsah figürleri

Kafanın ayrılan üst bölümü birbiriyle uyumlu olur mu acaba diye merak ettim, denedim. Yeni kolayca eski gövdeye takıldı, ama eskiyi takamadım, çok da zorlamak istemedim açıkçası. Diş sayısı birbirini tutmadığı için zaten biraz garip gözüküyor ama yine de olmaz gibi değil.

2021 yılında Marvel CMF serisiyle birlikte bir yavru timsah geliyor. Loki dizisindeki timsah Loki’yi temsil eden bu timsahçık, yeşil renkli. 2022’de aynı timsahı misket limonu renginde City Missions setlerinde görüyoruz. Bu yaz bir de soluk yeşil olanı geliyor.

Yavru timsahlar ve Haziran setlerindeki timsahlar

LEGO Ahtapot Figürleri

1995’te setlerde boy göstermeye başlayan ahtapotlar, 2018’e kadar siyah ve koyu kırmızı olarak toplam 22 sette çıkıyorlar. Kullandıkları malzeme biraz daha yumuşak ve esnek. Gözlerinin olduğu yerde birer çıkıntı var, istenirse 1×1 yuvarlak ince tuğla ya da fayans parçası takmaya uygun. Ama herhangi bir şey takmadığınız zaman da göz olarak algılanıyor. 2008’de aileye bir de şeffaf açık mavi ve karanlıkta parlayan beyaz karışımlı ebrulî renkte bir ahtapot ekleniyor. Sadece bir tek sette çıkan bu ahtapot, fiyat olarak eski keçiyle yarışır.

Ahtapot bu haliyle 2018’den sonra görülmemiş. Ama burada değinmek istediğim, Bricklink’in hayvan olarak görmediği bir ahtapot daha var. Friends setleriyle 2019 yılında gelen bu ahtapot, tıpkı eski kelebeklerde olduğu gibi bir aksesuar paketinden çıkıyor. Pakette ahtapotun yanında iki denizatı, iki deniz salyangozu kabuğu, iki balık, iki küçük bir büyük istiridye ve iki de deniz yıldızı var. Bu aksesuar paketlerini yavruağzı ve parlak açık turuncu renklerinde bulmak mümkün.

LEGO Yunus Figürleri

Yunuslar da 1995 yılının hayvanlarından. İlk yunus figürü, Bricklink’te dört farklı şekilde listelenmiş: Normal bağlantılı, normal bağlantılı (belirsiz tip), normal bağlantılı ve aks (axle) tutuculu ve anormal bağlantılı. Birbirlerinden tek farkları alt taraftaki bağlantı yeri. Bu yunus, 1999’a kadar 11 sette çıkmış, açık gri, beyaz ve şeffaf açık mavi renklerinde.

LEGO köpek balığı, yunus
Farklı yunus renkleri ve bağlantıları

2013’te Friends setleriyle (tabii ki) yeni bir yunus geliyor. Parlak açık mavi, soluk mavi, orta koyu lavanta çiçeği ve koyu mavi renklerinde toplam 20 sette bulunuyor. Haziran setlerinde bir de açık mavimsi gri yunus var.

System yunusunun çıkışı 2017. Resimlerine ayrı ayrı baktığınızda, Friends yunusuyla arasında hiçbir fark yok gibi. Hatta yazıyı yazarken bir an sevindim, iki yunus da birbirinin aynı diye. Sonra birden kalıp numaralarının farklı olduğu gözüme çarptı. Derken Friends yunusunun kafasının üstündeki deliği gördüm. Eh, tüm Friends hayvanlarında var, demek ki buymuş fark dedim. Değilmiş. Bakın, aşağıda gayet net gözüküyor aralarındaki farklar.

Şimdilik bu yunusun toplam 5 sete dağılmış olarak sadece üç rengi var: Açık mavimsi gri, soluk mavi ve orta koyu mavi.

2019’da yavru hayvan çılgınlığına yunuslar da katılıyor. İlk açık deniz mavisi olarak çıkan küçük yunus, izleyen yıllarda yavruağzı, sarı, sarımsı yeşil ve lavanta çiçeği renklerinde de üretilmiş. Şimdilik son görülme tarihi 2023.

Büyük Su Canlıları

Bunların sayısı fazla olmadığı için hepsini bir yere toplayayım dedim.

Kronolojik olarak gitmeye devam edersek, ilk büyük su hayvanları testere balığı ve vatoz. Testere balığı 1997-2010 yılları arasında 10 sette çıkmış; açık gri, koyu mavimsi gri ve siyah renklerinde. Gövdesi ilk LEGO köpek balığı figürünün gövdesiyle bire bir aynı, dolayısıyla birinin kafasını diğerine takmak mümkün. 2015 yılında yenileniyor, ve yeni testere balığı da yeni köpek balığının gövdesini kullanıyor. 2015-2020 yılları arasında 4 sette, sadece koyu mavimsi gri renginde çıkmış.

LEGO köpek balığı gövdesini kullanan testere balığı

Vatozu 1997-1999 arasında çıkan 9 farklı sette bulmak mümkün. Sadece siyah renginde üretilmiş. Yenilenmesi ise 2020 yılında oluyor. Koyu bej, açık deniz mavisi ve soluk mavi renklerinde, toplam 7 farklı sette çıkmış.

2020 yılında Friends setlerinde parlak pembe bir balina çıkıyor. Aslında deniz gergedanı olarak düşünülmüş, ama boynuzunu takmadığınızda yavru balina da olabiliyor. 2023’te aynı balinayı beyaz ama bu sefer boynuzsuz olarak görüyoruz. İkisi de sadece birer sette var.

2023’te yepyeni bir kalıp, yepyeni bir hayvan geliyor: Orka! Şimdilik sadece tek bir sette bulunuyor. Her ne kadar şu ana kadar çıkan en büyük su canlısı olsa da, ağzı minifigür yutmaya elverişli değil.

Köpek balığı ve timsah figürlerinin aksine, Orka’nın ağzı aşağıya doğru açılıyor.

Küçük Su Canlıları

Bunlar da yukarıdakiler gibi sayıları fazla olmayan hayvanlar. Büyük dediğimize göre, bir de küçükler olsun.

1998’de gelen dört tane küçük hayvanımız var: İstiridye, balık, yengeç ve deniz yıldızı. Küçük olmalarına rağmen renk çeşitleri epey fazla. Kimi zaman hayvan, kimi zaman dekorasyon olarak kullanılmışlar.

İstiridye 1998-2015 yılları arasında, 28 sette çıkmış. Beyaz, kırmızı, orta koyu turuncu, parlak açık turuncu ve açık yeşil renklerinde. 2014’te küçük birkaç değişiklik yapılıyor ve bu şekliyle günümüze kadar geliyor. 22 sette bulunan bu yeni istiridye sadece beyaz olarak üretilmiş.

lego köpek balığı, istiridye
30218 eski, 18866 yeni istiridyenin parça numarası

Balık, bizim bildiğimiz balıklardan değil :) 1998-2011 arası 11 sette çıkan bu balık, genellikle dekoratif amaçlı kullanılmış. Açık gri, orta koyu turuncu, şeffaf turuncu, şeffaf koyu pembe ve sedefli altın renkleri var.

Yengeç ilk günden beri yengeçliğini koruyor, hâlâ setlerde bulmak mümkün. Toplam 108 sette boy göstermiş; koyu kırmızı, kırmızı, bej, turuncu, parlak açık turuncu, orta koyu lavanta çiçeği ve mat gümüş renklerinde. Hayvan dışında kullanıldığını da bildiğim için, bir detay daha vermek istiyorum. Altında bir girinti, üstünde bir çıkıntı var. Kıskaçları da minifigürün elinde tutabildiği her şeyi tutmaya uygun yapılmış.

LEGO köpek balığı, yengeç
Dondurma yiyen yengeç olur mu demeyin, oluyor işte :)

Deniz yıldızı, turuncu, orta koyu turuncu, şeffaf neon sarı, şeffaf sarı, şeffaf neon yeşil ve şeffaf mor olmak üzere 14 sette çıkmış. En son görülme tarihi 2015.

2005’te bir tane Belville setinde dev bir deniz atı çıkıyor. Şeffaf açık parlak yeşil renginde olan bu deniz atı, bu boyda bir daha görülmüyor. Ama 2020’de Friends setleriyle daha küçük bir deniz atı geliyor. Lavanta çiçeği, yavruağzı, sarı ve sarımsı yeşil olarak üretilen bu deniz atlarını 3 sette bulabiliyoruz.

LEGO köpek balığı, denizatı
Dev denizatı, Friends setleriyle gelen denizatları ve aksesuar paketindeki denizatı

Günümüzde pek çok sette gördüğümüz balık, 2009’da çıkıyor. Toplam 249 setten çıkarak sanırım bir rekora imza atıyor. Şimdiye kadar 11 farklı renkte çıkmış, siyah, kırmızı, turuncu, sarımsı yeşil, soluk yeşil, orta koyu gök mavisi, parlak açık mavi, kırmızımsı mor, sedefli açık gri, mat gümüş ve karanlıkta parlayan beyaz.

2017’de bir ıstakoz figürüyle aile biraz daha genişliyor. Kırmızı renkli ıstakozumuz o kadar sevimli ki, Batman yerken insanın için biraz kötü oluyor :) Toplam 6 sette çıkmış, en son 2019 yılında görülmüş.

2020 ve 2021 yıllarında iki farklı fener balığı çıkıyor. Farklı dediğime bakmayın, kalıp aynı kalıp. Birinin dışı karanlıkta parlayan beyaz, içi misket limonu renginde, diğerinin de dışı sedefli koyu gri, içi beyaz. İkisi de sadece birer sette bulunuyor.

2021’de minnacık bir keşiş yengeci geliyor. Beyaz kabuklu ve turuncu gövdeli olan bu yengeç, şimdilik sadece iki sette çıkmış.

LEGO köpek balığı, ıstakoz, keşiş yengeci, fener balığı
Istakoz, keşiş yengeci ve fener balığı figürleri

LEGO Kaplumbağa Figürleri

İlk kaplumbağamız 2013 yılında Friends setleriyle geliyor. Misket limonu rengiyle açılışı yapıp, lavanta çiçeği, açık deniz mavisi, parlak açık sarı, parlak pembe, koyu mor, kırmızımsı bakır ve sarımsı yeşil rengiyle günümüze kadar gelmeyi başarıyor. Toplam 19 sette bulmak mümkün.

2019’da bir de yavru kaplumbağa çıkıyor. Bunu da sarımsı yeşil, yavruağzı, lavanta çiçeği, sarı ve parlak açık turuncu renklerinde 12 sette bulmak mümkün.

2020 yılında çıkan CMF 20 serisiyle sonunda bir System kaplumbağamız oluyor. Kabuğu karamel rengi, kendisi zeytin yeşili olan bu kaplumbağanın 2021’de koyu kırmızı kabuklu, bej renklisi, 2023’te de karamel kabuklu ve parlak yeşil renklisi çıkıyor. Parlak yeşil kaplumbağaya aynı renklerde bir anne kaplumbağa eşlik ediyor. Bu kaplumbağaların hepsi sadece birer sette var.

LEGO köpek balığı, kaplumbağa, su kaplumbağası
Şirin kaplumbağalarımız

Buraya küçük bir şey eklemek istiyorum. Çıkan tüm kaplumbağalar su kaplumbağalarından esinlenerek yapılmış. Benim bildiğim şimdiye kadar üretilen tek LEGO kara kaplumbağası figürü, DUPLO olanı.

LEGO Fok Figürleri

Tabii ki ilk olarak Friends setlerinde çıkıyorlar. 2014-2020 arası toplam 6 sette 6 farklı renkte fok çıkmış; kırmızımsı kahverengi, soluk mavi, yavruağzı, lavanta çiçeği, sarı ve sarımsı yeşil olarak.

2023’te ise ilk System fokları geliyor: Bir anne ve bir yavru. Küçük ve dolayısıyla uygun fiyatlı bir setten çıkıyorlar. Anne açık mavimsi gri, yavru beyaz.

LEGO köpek balığı, fok, Friends fok, fok balığı
Friends ve System fokları

Özel karakterler

Bu kategoriye Küçük Denizkızı Ariel’in arkadaşları Flounder ve Sebastian giriyor. Flounder 2014-2023 yılları arasında, iki farklı renk (sarı ve beyaz) ve üç farklı baskıyla toplam 11 sette çıkmış. Sebastian’ı da kırmızı rengini koruyarak iki farklı baskıyla 2015-2022 arasında çıkan 7 sette bulmak mümkün.

LEGO köpek balığı, Flounder, Sebastian, küçük deniz kızı, little mermaid
Flounder (üst) ve Sebastian (alt)

 

 

Evet, su hayvanlarımız da böylelikle bitmiş oldu. Birkaç tane de karşılaştırma resmi koyalım.

LEGO köpek balığı, yengeç, kaplumbağa, timsah, vatoz, yunus, fok, balina
Farklı LEGO su canlıları

 

Misafirler

İki tane hayvan var ki, bahsetmeden geçmek istemedim. Biri özel yapım, resmî LEGO hayvanı değil. Crazy Bricks’in yapmış olduğu Loch Ness canavarı, Nessie. Diğeri de normalde hayvan yazılarımda değinmediğim brick-built bir hayvan. Gerçeğini çok sevmememe rağmen bu hali çok hoşuma gitti. Haziran Friends setlerinden biriyle gelen bir deniz anası.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Elimde olmayan hayvanların resimlerini Bricklink, Brickset, Brickowl, ve Rebrickable sayfalarında bulamadığım zaman Brick Fanatics, ATLBrick, Heartlake Times, Jay’s Brick Blog, Brick Architect, BrickNerd ve Brothers Brick sayfalarına başvurdum.

Bazı tehlikeli sahnelerde yardımcı olduğu için Yiğit’e teşekkür ederim. Çekim sırasında hiçbir minifigürün zarar görmediğini de belirtmek isterim.

Bir yanıt yazın

Back to Top