LEGO Inside Tour: Ömür Boyu Hatırlanacak Bir Macera – Bölüm 1

Nisan ayının ortasında, her LEGO hayranının hayalinde olan bir fırsatla karşı karşıya kaldım: LEGO Grubunun her yıl düzenlediği Inside Tour programına katılma şansım oldu. Bu maceramı sizlerle paylaşmak için, genel tura ait bilgilerle birlikte, Billund’a yolculuk ve turun her üç günü ayrı ayrı olmak üzere anlatmayı hedeflediğim altı bölümlük bir yazı hazırlamak istedim. Peki, bu Inside Tour nedir, gelin önce bunu açıklayayım.

LEGO Inside Tour

LEGO Inside Tour ile ilgili Genel Bilgiler

Inside Tour, LEGO dünyasının kapılarını aralayan, sınırlı sayıda insanın katılabildiği özel bir etkinlik. Tur LEGO Grubunu yakından deneyimleme, halk tarafından erişime yasaklı olan yerlere erişim sağlama ve katılımcılara “asla unutamayacakları üç günlük unutulmaz bir deneyim” sunmakta.

Üç gün boyunca gün doğumundan, gün batımına kadar LEGO teması kapsamında kısaca;

  • LEGO Grubunun kurucusu olan Ole Kirk Kristiansen evinin ziyareti,
  • Fabrika turu,
  • LEGO tasarımcıları ile yemek ve yapım oturumu,
  • Özel alışveriş deneyimi,
  • LEGO Evi özel rehberli tur,
  • Özel bir LEGO seti ve daha fazlası sizi bekliyor…

2005 yılından beri her sene düzenlenen tur için (Corona yüzünden 2020 ve 2021’de maalesef yapılamadı) her yılın Ekim ayında başvurular açılıyor. Bu harika fırsattan yararlanmak isteyen LEGO severler, LEGO Evi’nin resmi internet sitesinden başvurularını gerçekleştirebiliyor. Başvurular dünya çapındaki tüm LEGO hayranlarına açık ve hiçbir özel koşul veya gereksinim yok. Katılımcılar, tamamen şansa bağlı olarak yapılan bir kura işlemi ile seçiliyorlar.

Başvuru, bekleme süreci, ve hazırlıklar…

Ben de Ekim 2023’de başvurumu gerçekleştirdim ve sonrasında bir bekleyiş süreci başlamış oldu. Aslında, bu tur Türk LEGO severler arasında çok bilinen bir etkinlik değil. Ben de, yurt dışında tanıştığım bir LEGO koleksiyoncusu sayesinde turdan haberdar olmuştum. Geçen sene, bu koleksiyoncu arkadaşım, son 9 yıldır başvurduğunu ve hâlâ seçilemediğini belirtmişti. Daha sonra, diğer koleksiyoncularla yaptığım konuşmalarda da benzer bilgiler edindim ve bu durum benim tur hakkında fazla umutlu olmamama sebep oldu. Tüm dünyadan başvuru yapıldığını ve katılımcı sayısının kısıtlı olduğunu düşünürsek, şansımın çok yüksek olmadığını biliyordum. Ama bir yerden başlamak adına başvurumu gerçekleştirdim.

Sonrasında sonucu beklemek için çok hevesli değildim hatta başvurduğumu bile unutmuştum, ta ki 19 Kasım günü aşağıdaki e-postayı alana kadar…

E-postayı bir iş yemeğim sırasında gördüm ve heyecandan o kadar şaşırdım ki, ayağa fırlayıp nasıl sevinçten bağırdığımı size tarif edemem… Az önce başvurduğumu unuttuğumu söylemiştim ama e-postayı görünce, sanki uzun zamandır bu haberi bekliyormuş gibi bir hisse kapıldım. Hemen içinde bulunan formu doldurarak katılımımı onayladım ve artık turda bir koltuk da benimdi!

Acı gerçekler…

Formun onaylanması sonrası, tur için gerekli ödemeyi yapmak ve Billund’a gitmek için gerekli düzenlemeleri yapmam gerekiyordu. Ücret konusundan sanırım daha önce bahsetmemiştim… Maalesef, bu turun katılım ücreti 22.000 Danimarka Kronu yani yaklaşık olarak 100.000 Türk Lirası. Bu ücret, tur boyunca yapılan etkinlikleri, konaklamayı, yemekleri ve neredeyse her şeyi kapsıyor. Ücrete sadece Billund’a ulaşım masrafları dahil değil, ve tabii ki oradan ek olarak almayı düşündüğünüz LEGO setlerinin ücreti de… Yani 100.000₺’lik ücretin yanı sıra uçak bileti ve set masraflarını da düşünmelisiniz.

Burada belki konuyla ilgili bir anımdan bahsedebilirim… Yukarıda bahsettiğim gibi çok uzun yıllardır başvuran ve seçilemeyen çok fazla LEGO sever mevcut. Bundan dolayı normalde tura seçilmeyi hiç beklemediğim için maddi anlamda bir hazırlığım da olmamıştı. Bu durum turun ücretini ödeme konusunda LEGO Grubundaki ilgili kişilerle komik sayılabilecek bir mesajlaşmaya yol açtı. Ben ülkemizin durumu ve döviz kurundan dolayı tur ücretinin çok olduğunu vurgulayan ve ufak da olsa bir indirim yapıp yapamayacaklarını soran bir e-posta göndermiştim. Ne de olsa Türk halkıyız, pazarlıksız olmuyor… Bana 2800 kişilik bir yedek listelerinin mevcut olduğunu belirten bir dönüş yaptılar. Durum bu olunca, böyle bir fırsatı kaçırmamak adına tur ücretinin bir kısmını toplayabilmek için bazı LEGO setlerimi satmam gerekti. Ama şunu söyleyebilirim ki kesinlikle değdi!

Ocak ayının başında ödeme işlemlerimi tamamladıktan sonra vize başvurusu için gerekli belgeleri LEGO Grubundan aldım ve vize başvurumu gerçekleştirdim. Artık turun ilk günü olacak 17 Nisan’ı sabırsızlıkla beklemeye başlamıştım…

 

Yazımızın ilk kısmı bu kadar… Genel olarak tur hakkında bilgi verip yolculuğumun ilk gününe kadar olan süreci size özetlemeye çalıştım. Sonraki yazıda, tur macerama giriş yaparak yolculuğumun ilk günü ile devam edeceğiz.

Görüşmek üzere!

 

LEGO Inside Tour (LIT) resmi, LEGO Evi resmî sayfasından alınmıştır.

Bir yanıt yazın

Back to Top