LEGO Explorer Dergisi Türkiye’de!

Bugün size çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konudan bahsedeceğim, birkaç gün önce Instagram’da dolaşırken şans eseri gördüğüm bir reklamdan. “Ya bırak şimdi, ne reklamı” demeyin, bu öyle her zaman çıkan salak saçma reklamlardan değil. Doğan Egmont yayıncılığın verdiği bir reklam. “Eee??” dediğinizi duyabiliyorum. Arkadaşlar, bu reklam, Ocak 2021 itibariyle çıkmaya başlayan LEGO Explorer dergisinin reklamı.

İyi de, bunun nesi önemli?” diyebilirsiniz. Bu derginin Türkçe yayınlanıyor olması önemli. Benim bildiğim kadarıyla, bu dilimizde yayınlanan ilk LEGO dergisi. Evet, daha önce bazı kitaplar çıktı, büyük bir kısmı çocuklara yönelik aktivite kitapları, ve bazıları da nerdeyse bu dergiyle aynı kalınlıkta. Kiminin içinde bir minifigür vardı, kiminin içindeyse bir mini set. Ama süreli yayın olarak sanırım ilk kez böyle bir şey çıkıyor.

LEGO Explorer dergisi

Dergiye şöyle bir göz attıktan sonra merak ettim tabii, orjinali ne zaman yayınlanmış diye. Sağda solda bulduğum bilgiler, LEGO Explorer dergisinin Avrupa’da Ekim 2020’de yayınlanmaya başladığını yazıyordu, yani bu ay dördüncü sayının çıkmış olması gerek. Doğan Egmont da herhalde yeni yılda ilk sayıyı yayınlamaya karar vermiş. Arkasındaki hikaye ne olursa olsun, üç aylık bir “gecikme” çok fazla değil bence. Sonuçta pek çok setten alışığız, yurt dışında piyasaya sürüldüğü günle aynı gün ülkemizde piyasaya sürülmeyebiliyor. Üstelik konu basılı yayın olunca iş daha da zor, çünkü çevirmesi, tasarımı (her ne kadar hazır alınsa da), yayına hazırlanması falan filan gibi pek çok iş var. Bu yüzden de bahsi geçen “gecikme” kabul edilebilir bir süre.

LEGO Explorer Dergisi

Doğruya doğru, tüm dergiyi baştan sona okuma fırsatım olmadı henüz. Şöyle bir göz attım sadece. Ama genel olarak Türkçe’si düzgün. Zamanında kitap-dergi sektöründe kısa süreli de olsa bulunduğum için, bazı çevirilerin (ne yazık ki) çok kötü olduğunu görme şansım olmuştu. LEGO Explorer öyle değil, belli ki çok özenilmiş. Düşünüyorum da, Doğan Egmont daha önce çıkan LEGO aktivite kitaplarının da yayıncısı (en azından benim elimde olanların). Onların çevirileri de gayet başarılıydı. Genel olarak bu tür şeylere özen gösteriyorlar anlaşılan, ki bu bence önemli bir artı.

LEGO Explorer 11938
Dergi ile birlikte gelen küçük robot

Gelelim derginin içeriğine. Dergiyle beraber bir de minik robot seti geliyor (11938). Adı Ed olan bu küçük robot, zaman zaman derginin sayfalarında da yer alıyor. İlk sayının ana teması robotlar olduğu için, içindeki yazılar da genellikle bu konuda.

Pek çok benzer çocuk dergisinde olduğu gibi, LEGO Explorer dergisinin ilk sayısında da bir “sizden gelenler” bölümü var. Çocukların tasarlamış olduğu LEGO robotların onlarla birlikte çekilmiş resimleri var bu bölümde. Benim en çok hoşuma giden şey, bu bölümde Rüzgar adlı bir çocuğun da resminin olması. Daha da güzeli ise, bu arkadaşımız sadece Türkçe versiyonda yok. Yani Doğan Egmont “Hadi bir de Türk çocuğu resmi koyalım da, insanlar kendini özdeşleştirebilsin” dememiş. Hayır, orijinal dergi bu şekilde yayınlanmış. Bu da demek oluyor ki, gelecek nesil için hâlâ bir ümit var.

Yeni neslin robot tasarımları

“Yeter ama artık!”

Tamam tamam, biraz fazla duygusal olabilirim. Ne derseniz deyin, ben yine de böyle bir girişimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Gelelim diğer detaylara. Ben LEGO Explorer dergisini D&R’dan aldım. Eğer Antalya’ya gelmişse, herhalde büyük şehirlerde de ordan bulunabilir. Olmadı internetten sipariş verilebilir. Derginin fiyatı 29,90 TL.

Peki hangi yaş grubuna hitap ediyor bu dergi? Açıkçası ben 6-12 yaş arasında olup, LEGO oyuncaklarına ilgi duyan çocukların hoşuna gideceğini düşünüyorum. Genel olarak robotlarla ilgilenen daha büyük yaştaki çocuklara biraz yetersiz gelebilir, ama buna rağmen kısa süreli bir okuma malzemesi çıkarır. Yetişkin LEGOseverlere hitap etmemesine rağmen, benim gibi duygusal olan varsa, onlar de eminim böyle bir derginin varlığından mutlu olurlar.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Bence sırf derginin varlığına destek olmak için alınmalı. Sadece LEGO ürünleri değil, pek çok şey “Bizde gitmez” diyerek ülkemize ya gelmiyor, ya da kısa ömürlü oluyor. Evet, Doğan Egmont’un maddi olarak böyle bir desteğe ihtiyacı olmayabilir, ama eminim yayınlarını yakından izliyorlardır, ne kadar satıldı diye. Derginin hayatını devam ettirebilmesi için tüm LEGOseverler elinden geleni yapmalı bence.

Neyse, başınızı ağrıttıysam kusuruma bakmayın. Bir LEGO ve kitap manyağı olarak, bu ikisini bir arada görmek, hem de ana dilimizde, çok mutlu etti beni. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

LEGO Explorer
Ed’i beslerken :)

 

Resimler LEGO Explorer dergisinden çekilmiştir. Dergi içeriğine minifigür ve laptop dahil değildir. LEGO Grubunun ve Doğan Egmont’un bu içerikle hiçbir ilgisi yoktur (büyük bir olasılıkla haberleri bile yoktur :) ).

Dergi ilk çıktığı zaman editör ve tasarımcıyla yapılmış olan röportaja burdan ulaşabilirsiniz. Not: Yazı İngilizce’dir.

One comment

Bir yanıt yazın

Back to Top