LEGO 75280 501. Lejyon Klon Askerleri Set İncelemesi

LEGO 75280

Star Wars hayranlarının yıllardır LEGO Grubundan istediği, söyleye söyleye bitiremediği bir set var: 501. Lejyon Klon Askerleri. Onlar da sonunda istekleri kırmadı, ve 2020 yılının Nisan ayında uzun zamandır beklenen bu seti çıkardı. Ben de size bu setten bahsedeceğim bugün, yani LEGO 75280 numaralı 501. Lejyon Klon Askerleri setinden.

Set Bilgisi

75280 numaralı bu LEGO seti 285 parçadan oluşuyor. İçerisinde altı adet minifigür, ve Barc Speeder ve AT-RT olmak üzere iki adet araç bulunmakta. Avrupa fiyatı 25€, ülkemizde ise 300 TL’ye satılıyor (1 Ocak 2021 itibariyle).

LEGO 75280 Minifigürler

Bu sette üç adet 501. Lejyon Klon Askeri, bir adet 501. Lejyon Jet Klon Askeri ve iki adet Savaş Droid’i var. 501. Lejyon askerlerini bütün LEGOseverler olarak yıllardır bekliyorduk ancak bir jet askerini görmek hepimizi şaşırttı ve sevindirdi. Ayrıca oldukça güzel gözüken iki adet savaş droid’i de sete bir ‘savaş’ paketi havası katıyor. Setteki minifigürlerde tartışma konusu olan şey, klonların kollarının rengiydi. Mavi mi yoksa beyaz mı olmalı diye LEGOseverleri ikiye ayıran bu tartışmada, ben klonların kollarında kendilerine özel baskı olması gerektiği düşüncesindeyim. Tabii ki oldukça zor bir şey ancak ilerdeki setlerde kol baskılarının artması gerektiğini düşünüyorum.

Puanlama: Minifigür sayısının setin fiyatına göre olması gerekenden bir adet az olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bence artık setlerde örümcek droid’i ya da yengeç droid’i gibi figürlere de yer verilmeli. Bu bir puan kırılmasına sebep olmayacak tabii ki, ancak çeşitlilik her zaman güzeldir. Puan: 10/10

LEGO 75280 Araçlar

AT-RT

Söylediğim gibi, sette iki adet araç var: AT-RT ve Barc Speeder. AT-RT’ye baktığımda, aracın gerçeğine göre biraz fazla büyük olduğunu düşünüyorum. Onun boyutu biraz küçültülmeli ve yukarıda da dediğim gibi yanına bir adet droid getirilmeliydi. Barc Speeder ise açıkçası oldukça yerinde bir tasarıma sahip. Gerçeğine çok benziyor, ancak aracın en önünde yer alan ‘stud shooter‘lar eminim ki çoğumuzu rahatsız etmiştir. Eğlence amacıyla olarak konulan ‘stud shooter‘lar maalesef her sete, her araca uymuyor.

Puanlama: Bahsettiğim birkaç sıkıntı dışında Klon Ordusu hayranlarının çok işine yarayacak, oldukça güzel araçlar. Puan:9/10

Genel Düşünceler

Set ile ilgili en rahatsız edici şey, içinde fazla sayıda çıkartma bulunması. “Ya düzgün yapıştıramazsam” düşüncesine kapılan LEGOseverleri gıcık ettiğini düşünüyorum. Onun dışında set bazı basit sıkıntılar dışında oldukça güzel. Her Star Wars hayranının kesinlikle almasını öneririm.

Genel Puan: 9/10

One comment

Bir yanıt yazın

Back to Top