LEGO Hill Climb Adventures Mobil Oyunu

Bir süredir üzerinde çalıştığım bir LEGO Video Oyunları yazısı var. Biraz yavaş ilerliyor, araya hep başka yazılar girdi çünkü. O bir kenarda demlenedursun, daha çıkalı iki gün olan LEGO Hill Climb Adventures mobil oyunu ile ilgili iki satır yazayım dedim. Hazır olduğunda daha kapsamlı kardeşi de ona katılır.

LEGO Hill Climb Adventures, LEGO Grubu ile Fingersoft firmasının beraber ürettiği bir oyun. Fingersoft’un daha önceden çıkarttığı buna benzer mobil oyunlar var. Hill Climb Racing (2012), Hill Climb Racing 2 (2016) ve Hill Climb Racing+ (2023). İlk ikisi iOs ve Android cihazlara indirilebiliyor, sonuncusu sadece Apple Arcade platformunda var.

LEGO Hill Climb Adventures
Tepeye çıkmaya çalışan kırmızı cip Fingersoft’un imzası olmuş

Zamanında bu oyunların ikisini de indirip oynamıştım. Birkaç ay önce ikinciyi tekrar oynamaya başladım. Daha önceden kaydettiğim ilerleme aynı şekilde kalmış, ben de üzerine devam ettim. Fazla zorlamayan bir oyun, zaman öldürmek için bire bir. Derken Mayıs başında oyun içinde bir duyuru dikkatimi geçti, LEGO yazısını gördüm hayal meyal. N’oluyoruz dememe kalmadı, sosyal medyada da birkaç duyuruya denk geldim. 29 Mayıs’ta oyunun çıkacağını söylüyordu hepsi. Anlaşılan Beta versiyonu daha önceden varmış, ben bir şekilde kaçırmışım. “Bari bunu kaçırmayayım” deyip gün saymaya başladım. Erken kayıt olduğum için, 29 Mayıs sabahı kalktığımda oyun telefonumda hazır bekliyordu.

Biraz heyecanlanıp, iki gündür boş olan her anımda oyunu oynamış olabilirim :) Bari boşa gitmesin, iki satır da yazı yazayım dedim, hem haber niyetine de geçer.

Hill Climb Oyunları

Fingersoft’un Hill Climb oyunları, iki boyutlu platform yarış oyunları. Farklı arabalarla farklı haritalarda dolaşıyorsunuz. Hill Climb Racing 2’de başka oyunculara karşı oynadığınız modlar da var. Oyunun amacı haritada gezerken topladığınız paralarla yeni arabalar almak, bu arabaların özelliklerini yükseltmek, hem yarışları daha rahat kazanmak, hem de haritalarda daha ileriye gidebilmek. Zaman zaman oyun içi etkinlikler de oluyor. Öyle aman aman kafa patlatmalık, strateji kurmalık oyunlar değil. Mobil oyunların ilk zamanından beri olan “Pay to win” yani “Kazanmak için para ver” olayı da yok. Yani ikinciyi en az dört yıldır ara ara oynuyorum, daha bir kuruş harcamadım.

Benim bu oyunları tercih etmemin, ve bu kadar zaman sonra hâlâ sıkılmadan oynamamın sebeplerinin başında grafikleri geliyor. İki boyutlu çizgifilm tarzında, şapşal görünümlü karakterlerin olduğu, telefonu fazla ısıtmayan, şarjını lıkır lıkır içmeyen, ve beni de fazla zorlamayan oyunlar. Hill Climb Racing de demirbaş olmuş, bir telefondan diğerine geçerken sürekli yüklüyorum.

LEGO Hill Climb Adventures

LEGO Hill Climb Adventures oyununa gelecek olursak… Oyun tarzı aynı, ama grafikler biraz değişmiş. Oyun jargonunda nasıl geçtiğini bilmiyorum ama benim yarı üç boyutlu diyesim geliyor. Yani diğerlerinde olduğu gibi kalemi aldım, çizdim, içini de boyadım türünde değil. Gittiğiniz yolu altı renklendirilmiş çizgi olarak değil, kamera sanki biraz yukardaymış gibi görüyorsunuz. Şu şekilde yani:

LEGO Hill Climb Adventures
Sırayla Hill Climb Racing, Hill Climb Racing 2 ve LEGO Hill Climb Adventures oyunlarından ekran görüntüleri

Çoğu şeyin LEGO parçalarından yapılmış olduğunu söylemeye gerek yok. Dolanırken arada LEGO inek ve keçileri görmek eğlenceli oluyor. Karşınıza çıkan karakterler minifigür formatında, ve LEGO Tower oyunundaki animasyonları kullanıyorlar. VIDIYO uygulamasında da bu animasyonlar vardı. Bir ara deli gibi LEGO Tower oynadığım için, artık gördüğüm her yerde animasyonları tanımaya başladım.

İnek ve keçilerimiz
LEGO Hill Climb Adventures
Oyunda karşılaştığınız bazı karakterler

Fingersoft’un tüm oyunlarının kapak resminde olan araba ve sürücüyle oyuna başlıyorsunuz. Kırmızı bir cip ve Bill Newton. İlk haritalar kırlık alanda, yanlış hatırlamıyorsam diğerlerinde de böyleydi. Hikâyede ilerledikçe dağlık bir arazi ve yer altı madenleri gibi başka haritalar da açılıyor.

LEGO Hill Climb Adventures
Bill, Hill Climber MK 2, tamircimiz Zoey, ve haritalar

LEGO Hill Climb Adventures oyununda başka oyuncularla yarışma modu yok, en azından şimdilik. Tek başınıza ister haritayı keşfedip, sağa sola gizlenmiş hazine sandıklarını buluyorsunuz, isterseniz öykü ya da görev modlarını oynuyorsunuz. İlerledikçe farklı araçlar çıkıyor, topladığınız parçalarla bunları inşa ediyorsunuz. Ayrıca kullandığınız aracın farklı renk ve desende şablonunu bulursanız, onu da değiştirebiliyorsunuz. Diğer oyunlarda olan sürücü özelleştirme şimdilik burada yok. Her ne kadar sürücüyü çok küçük olarak görseniz de, yine de kişiselleştirmek keyifli oluyor.

LEGO Hill Climb Adventures MK 2
Orijinal MK2 görünüşü
Ön kayıt yapanlara hediye edilen MK2 deseni

Artılar ve Eksiler

Benim için en büyük artısı, zaten severek oynadığım bir oyunun LEGOlaştırılmış hali olması. Kontroller gaz ve fren pedallarından oluşuyor, ya ileri gidiyorsunuz ya geri (aksesuar ekleyince ek kontroller de geliyor). Dediğim gibi, zorlayan bir oyun değil. Strese girmeden vakit geçirmek için ideal.

Eksilere gelince… bir kere öykü, görev ve etkinlik modlarının enerji tüketmesi en büyük eksi bence. Bırakın istediğimiz kadar oynayalım, neymiş efendim enerji bitmiş, yarım saat sonra bir tane gelecekmiş. Yarım saat nedir ya? Hadi onu geçtim, bari geçtiğimiz bölümleri tekrar oynamak istediğimizde enerji gerekmesin. O da yok. Yani enerji istemeyen keşfetme (Explore) modu dışında, oyuna girdiğinizde ya öyküden devam edeceksiniz, ya yan görevleri yapacaksınız, ya da etkinlik bölümlerini oynayacaksınız. Bu şekilde 8 bölüm oynadıktan sonra başlayın beklemeye.

Tabii o arada açılan haritaları keşfederek para ve parça biriktirebilirsiniz, hatta bunu yapmalısınız. Yeni arabaları ya da harita açmak için gerekli yapıları inşa etmek çok ucuz değil. Diğerlerinden alışık olduğum bir şey, bir arabayı son seviyeye getirene kadar canın çıkar, o arada üç tane yeni araba gelir, haydaaa, başla tekrar para biriktirmeye.

Bir başka eksi yanı da hem çok fazla şarj tüketmesi, hem de telefonu ısıtmasıydı. Şarj neyse de, telefonun ısınması güzel değil. İlk gün oynarken “Belki güncelleme yapıp önüne geçerler” demiştim. Bunun olması fazla uzun sürmedi. İkinci gün oynadığımda fark ettim ki ısınmada gözle görülür bir azalma var. Demek ki onlar da bu sorunun farkına varmışlar ve düzeltmişler. Sanki şarj da biraz daha uzun gitti, ama diğeri kadar bariz miktarda değil.

Sonuç?

Ne yalan söyleyeyim, genel olarak hoşuma gitti. Bir yandan merak ediyorum, ne olacak, yeni ne gelecek diye, bir yandan da diğerleriyle karşılaştırıyorum, onlarda bu daha iyiydi, bunun busu daha güzel gibilerinden. Daha gerçekten çok yeni, o yüzden bazı takılmalar, donmalar normal diye düşünüyorum. Tıpkı ısınma sorununun çözülmesi gibi, zamanla bunlar da çözülecektir. Enerji olayının kalkacağını düşünmüyorum, ama belki dolması için geçen süre azaltılır, ya da enerji kazanabileceğiniz bazı modlar olabilir (reklam izlemeye bile razıyım!). Bir de sürücü kişiselleştirmesi gelirse, değmeyin keyfime!

Eğer mobil oyunlara ilginiz varsa, bir indirip deneyin derim. Android sistemler için buraya, iOs için buraya tıklayarak doğrudan uygulama sayfasına gidebilirsiniz. Düşüncelerinizi yorumlara bekliyorum!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Şuraya birkaç tane de ekran görüntüsü bırakayım…

İşte başlıyoruuz!!!

İlk bölümde yardımcı olan birkaç bilgi veriliyor

Bu araba diğerlerinden daha dar, bazı yerlere sadece bununla girebiliyoruz.

Bu da canavar arabamız

Oyundaki zıplama etkinliğinin ödül ekranı

İniyoruz...

Çıkıyoruz...

Taklalar atıyoruz...

Ve bitiriyoruz!

 

Kullanılan tüm resimler Hill Climb Racing, Hill Climb Racing 2 ve LEGO Hill Climb Adventures oyunundan alınmış ekran görüntüleridir. Logolar da telefondan alınmış ekran görüntüsü :)

2 Comments

Bir yanıt yazın

Back to Top