LEGO Brickheadz Pets: Shorthair Cats (40441) Set İncelemesi

Set incelemeleriyle aram yok” dedikten hemen sonra çıkan yazının bir set incelemesi olması biraz çelişkili değil mi? :) Evet, öyle gerçekten. İşin aslı şu ki, Friends The Apartments seti duyurulmadan ve Central Perk yazısını yayınlamaya karar vermeden çok önce almıştım aslında bu seti. Fakat bir türlü denk getirip de yapamadım, dolayısıyla yazamadım da. Durum bu olunca da üst üste iki set incelemesi olmuş oldu. Neyse, bu seferlik de böyle olsun bakalım. Bugünki setimiz LEGO Brickheadz Pets serisinden, 40441 Shorthair Cats.

Tabii ki önce küçük bir giriş yazısıyla başlayacağım. Brickheadz nedir, ne değildir üzerine.

LEGO Brickheadz’in Kısa Tarihi

LEGO Brickheadz 2016 yılında hayatımıza girdi. Daha doğrusu, ortaya çıktı. İlk setler San Diego Comic Con’a (SDCC) özel yapıldığı için, çok fazla kişinin bunlara sahip olduğunu ya da olabileceğini sanmıyorum. Normal insanlar (!) ise Brickheadz setleriyle 2017’de karşılaştılar. Star Wars, Ninjago, Super Heroes, Karayip Korsanları ve Disney temalı toplam 22 farklı Brickheadz seti çıktı, bunların iki tanesi yine SDCC özel setiydi. Sevilmiş olsalar gerek, 2018’de bu sayı 44’e çıktı. Her ne kadar ağırlıklı olarak lisanslı temaların karakterleri üzerine olsalar da, arada Cadılar Bayramı (Halloween), Paskalya (Easter), Sevgililer Günü (Valentine’s Day), Şükran Günü (Thanksgiving) ve Noel (Christmas) için üretilen setler de vardı. Bana sorarsanız en ilginci de Go Brick Me (41597) adlı “boş” setti. İçinden çıkan farklı farklı parça ve çıkartmaları kullanarak kendi Brickheadz’inizi tasarlıyordunuz. 2019’da 17, 2020’de ise 13 tane Brickheadz seti çıktı. Bunlar da daha öncekiler gibi kimi zaman lisanslı karakterleri, kimi zaman da özel günleri temsil eden setlerdi.*

Go Brick Me!

Bu yıl ise (şimdilik) 13 tane Brickheadz seti var. Bunların bir kısmı henüz satışa sunulmadı. 5 tanesi, yepyeni bir alt tema altında: Pets (yani evcil hayvanlar). Alman Kurtları (40440), Kısa Tüylü Kediler (40441), Japon Balıkları (40442), Muhabbet Kuşları (40443) ve Dalmaçyalılar (40479). Hayır, isimler resmî Türkçe isimler değil, İngilizcelerinden ben çevirdim. Biz de bugün kedileri, yani LEGO 40441 Shorthair Cats setini inceleyeceğiz.

LEGO Brickheadz Pets: Shorthair Cats (40441)

LEGO Brickheadz setleri genel olarak çok büyük değil, Pets alt teması da bunu aynı şekilde sürdürüyor. 180-260 arasında değişen parça sayısı, kedili setimizde 250 olarak karşımıza çıkıyor.

İlk olarak anne kediyi yapıyoruz. Şu şekilde.

LEGO 40441
Farklı açılardan anne kedi

Annenin en güzel yanı (bence) arka ayaklarının açılabilmesi. Diyeceksiniz ki iyi de burdaki olayı ne? Yok bir olayı. Hani belki oynanabilirlik diyeceğim, ama Brickheadz genel olarak oynamaktan çok sergilemeye yönelik olduğu için onu da diyemiyorum. Yine de kedilerin garip şekillere girdiği göz önünde bulundurulursa, hoş bir detay olmuş.

Arkasından da yavru kedi geliyor. Bu şekilde.

LEGO 40441
Farklı açılardan yavru kedi

Yavrunun arka ayakları sabit, ama kuyruğu aşağı yukarı oynuyor, annede olduğu gibi. Kuyrukların farklı olması da benim hoşuma gitti açıkçası, kopyala yapıştır yapmamışlar.

Sırada kedilerimizin üzerinde duracağı stant, ya da kedi yastığı var. Artık ne olduğu sizin hayal gücünüze kalmış.

Veee kedilerimizi yerleştirebiliriz. Düşünceli tasarımcılar, kedilerin değerli kuyrukları için yer bırakmışlar. Ayrıca, standın ön tarafındaki minik tabela için seçenek olması da güzel bir detay. İster patileri seçin, ister balıkları. Üstelik ekstra parça sayesinde istediğiniz zaman değiştirme şansınız da var.

LEGO 40441
Kuyruk önemli!

Bu kadar mı?

Evet, bu kadar. Dedim ya, küçük bir set bu. LEGO Brickheadz serisi, buna Pets de dahil tabii, daha çok yetişkinlere yönelik bir seri gibi geliyor bana. Mutlaka görmüşsünüzdür, Funko Pop! oyuncakları var ya hani… onların da meraklısı çok, alıp koleksiyon yapıyorlar. Brickheadz de biraz bunlara benziyor. Alayım, bir kenara koyayım, güzel güzel dursun. Hediye olarak vermeye de uygun, hatta LEGOsever olmayan birine bile verilebilir bence. Siz hiç karşılaştınız mı bilmiyorum, ama ne zaman minifigürlerle uzaktan yakından alakası olmayan birine “Bak, senin figürünü yaptım” desem, “Aaaa, çok güzeeeel” gibilerinden bir tepki alıyorum. Kedileri seven birisi de aynı tepkiyi verir bence bu set karşısında. Şu sırada en büyük dezavantajı, resmî LEGO mağazamızda olmaması. Bu da aslında 150 TL’ye satılması gereken setin fiyatını 300-400 TL’ye çıkartıyor. Kimbilir, belki bir gün bu tür şeyler azalarak biter…

Neyse, sonuç olarak set güzel bir set, şirin bir set, bir kenara koyup bakmalık bir set. Ama dikkat, evde kedi varsa kıskançlık yapabilir :)

LEGO 40441
Eylül beye yardımlarından dolayı teşekkürü borç biliriz :)

 

* Brickset’teki verilere dayanarak yazılmıştır.

Go Brick Me set resmi Brickset’ten, geri kalan tüm resimler bana ait.

Bir yanıt yazın

Back to Top