LEGO 60404 Hamburger Kamyonu

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu seti, bir süredir almayı düşündüğüm bir set. Şimdi mi alsam sonra mı alsam derken, takip ettiğim bloglardan biri minifigürlerin detaylı resmini paylaşınca, “Evet, şimdi iyidir” deyip aldım geçenlerde. Yazısını da yazarım dediğim için, diğer setlerden önce yapıldı (yapılmayan setler yakında evde isyan çıkaracak zaten!). Evet, o zaman kısa inceleme yazımıza başlayalım.

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu

Standart set incelemesi gibi kutu, kutu içeriği yapmayayım diyeceğim ama, ilk kâğıt poşetli setim olduğu için onun resmini paylaşmadan geçemeyeceğim. İşin ilginç yanı, birinci poşetin içindeki küçük parçalar poşeti de kâğıt, ama ikinci poşetteki plastik. Ha, bu arada, kâğıt deyip geçmemek lazım, işaretli olmayan yerden yırtılmıyor, epey sağlam yapmışlar.

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu

Birinci poşetten kamyon ve sürücüsü, ikincisinden de hamburger standı ve müşteri çıkıyor. Setin yapımı gerçekten çok kolay, ve sonunda çıkan model de çok eğlenceli. Kolay olmasına rağmen, yaparken kesinlikle sıkılmıyorsunuz. 2500 DOTS parçasını tek tek yerleştirdikten sonra, bu güzel bir mola oldu benim için.

Seti yaparken gözüme bir şey takıldı. Normalde herhangi bir parçadan 4 tane kullanacaksak, 4x yazar, bilirsiniz. Bu setin yapım talimatlarında aynı parçanın dört tane resmi var yan yana. İlk başta garip geldi, sonra bir an düşündüm, “Acaba?” dedim… kutunun üzerinde 5+ yazıyor. Yani okuması olmayan çocuk zorluk çekmesin diye görsel olarak anlatmışlar. Buna da ilk kez denk geliyorum, ya yeni bir uygulama, ya da ben son zamanlarda hiç 5+ set almamışım.

Hangi parçadan kaç tane?

Dev hamburger, kamyonun üzerine Modular setlerdeki katların birleşimine benzer bir şekilde oturuyor. Bu yüzden de çıkarıp takması görece daha kolay. İstenirse onun yerine başka bir şey yapılıp, kamyon farklı şekillerde de kullanılabilir. İster kamyonun üzerinden servis yapar, ister – ilahi bir el yardımıyla (!) – standı yere indirip yerden.

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu

Hem standın, hem de kamyonun üst kısmını kolayca çıkarıp, içine minifigür yerleştirmek mümkün. Hamburgerlerin hazırlandığı yer de, setin 5+ olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, detaylı sayılır. Bir ocak, yanında sıcaklığı ayarlama düğmesi, ve hamburgerlerin servis edildiği bir tezgâh var. Tezgâhın önünde, ödeme yapmak için bir POS cihazı var, yanında da hamburgerin olmazsa olmazı ketçap.

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu
LEGO 60404 Hamburger Kamyonu

Setten hiç yapıştırma çıkmıyor. Hem kamyonun yanındaki alev desenleri, hem de hamburger tabelası, basılı olarak geliyor. Tahminimce bu da yaş grubuyla alakalı bir detay.

Setten çıkan hamburger, Scooby Doo setlerindeki hamburgerden daha büyük. 2020’de çıkan Canavar Hamburger Kamyonu (31104) setindeki hamburgerle aynı boyda gözüküyor, ama yapımı ikisinden de farklı. Onlarda, hamburger “ters” duruyor, yani çıkıntılar yukarı değil, aşağı bakıyor. Oysa bunu düz yapmışlar. Öyle olunca da, yukarda kullanılan bombeli parçanın yerine 2×2 yuvarlak ince fayans parçası gelmiş. Tasarım olarak diğerini tercih etsem de, bu hali de hiç fena değil.

Sırayla Hamburger Kamyonu, Scooby Doo ve Canavar Hamburger Kamyonu setlerinden çıkan hamburgerler.

Hamburger demişken… standın üzerindeki ekmek parçasının ortasında beyaz bir 2×2 tuğla olması detayı benim çok hoşuma gitti. Sonuçta ekmeğin dışıyla içi aynı renk olmuyor, değil mi? Ekmeğin üstündeki susamları eklemeyi de unutmamışlar.

Standın iki tarafı kapalı, servis yapılan yer kullanılmadığında tabelayla kapatılabiliyor, ve bir tarafında da kapı var. Kamyonun arka tarafında, standa kolay çıkabilmek için bir basamak yapmışlar. Bir sürü resim çektikten sonra fark ettim ki, hamburgeri ters koymuşum :) Mantıklı olan basamaktan kapıya çıkmak tabii, ama benim minifigürlerim basamağa çıkıp hamburgerlerini öyle alıyorlar.

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu Minifigürleri

Gelelim minifigürlere… özellikle sona bıraktım, çünkü minifigürlerde çok önemli bir detay var. Müşteri, yeni bir saç parçasıyla geliyor. Çift kalıplı olan bu parçada, CMF 25 serisinde de gördüğümüz koklear implant (biyonik kulak da deniyormuş) var. Bir süredir farklı görünümlü olan kişilerin minifigür ve minibebeklerini yapan LEGO Grubu, bunlara birini daha eklemiş. Aşağıda, hem CMF 25 serisindeki minifigürü, hem de daha önce çıkan işitme cihazlı minifigürlerin bazılarını görebilirsiniz.

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu
Farklı işitme cihazları kullanan minifigürler

Sürücünün aman aman bir özelliği olmasa da, yine de güzel tasarlanmış bir figür. Siyah bahçıvan tulumunun üstünde ateşin çağırdığı bir hamburger resmi var. Tulum arka tarafta da devam ediyor, alternatif yüz ifadesiyle birlikte. Elleri, eldiven taktığı için olsa gerek, beyaz, ve saç parçası da bir süredir pek çok sette gördüğümüz şapka-at kuyruğu saç birleşik olan parça.

Genel düşünceler

Set benim çok hoşuma gitti. Küçük, evet, ama detaylar eğlenceli. Şehir kuranlar için sokaklarda dolaşan bir hamburger kamyonu keyifli olur diye düşünüyorum. Dediğim gibi, istenirse stant sabit bırakılıp, kamyon da başka şey için kullanılabilir. Minifigürlerin birinin biyonik kulağının olması, seti almamı hızlandıran sebep. LEGO Grubunun kapsayıcılığı ve çeşitliliği arttırma adına çıkardığı minifigür ve minibebekler çok hoşuma gidiyor, elimden geldiğince biriktirmeye çalışıyorum.

Evet, bugünlük de bu kadar. Sizin de setle ilgili düşüncelerinizi duymak isterim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

LEGO 60404 Hamburger Kamyonu
Damdaki hamburgerci :)

 

Üç farklı hamburger tipinin olduğu resimde, üçüncü hamburger True North Bricks sayfasından alınmıştır. Diğer tüm resimler bana aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top