LEGO 4000042 The Vault Memory Lane: Inside Tour 2024 Özel Seti

LEGO Grubu, tarihi boyunca özel seri adı altında sınırlı ve koleksiyon değeri yüksek birçok set üretti. Inside Tour özel setleri de, bu özel koleksiyonun en prestijli olanlarından biri diyebiliriz. 2005 yılından beri neredeyse her yıl çıkan bu setleri (COVID yüzünden 2020 ve 2021’de tur yapılamadığı için set çıkmadı), LEGO Grubunun tarihi veya şirketle ilgili önemli an veya ürününü vurgulayan benzersiz parçalar olarak düşünebilirsiniz. Inside Tour serisi kapsamında şu ana kadar 16 set üretildi ve bu yıl 17. set olan 4000042 The Vault Memory Lane, LEGO hayranlarıyla buluşuyor.

Bu yılın turuna dahil olma şansına erişen biri olarak, ben de bu özel setlerden birine sahip olma ayrıcalığını yaşadım. Ambargo tarihinin geçmesiyle birlikte sonunda seti sizlerle de paylaşmanın mutluluğu yaşıyorum. Ve karşınızda bu yılın seti, LEGO 4000042 The Vault Memory Lane.

Setin detaylarına geçmeden ufak bir bilgilendirme: Kendi setimi açmadığım ve açmayı da düşünmediğim için, seti tanıtım etkinliği sırasında çektiğim fotoğrafları üzerinden anlatacağım.

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane

Bu yılın Inside Tour özel seti olarak LEGO Evi Model Ekibi, Inside Tour kapsamında ilk gün gezdiğimiz kasanın modelini bizler için tasarlamıştı.

Setin sınırlı sayıda üretilmiş olmasının yanı sıra, içinde çok özel bir parça da bulunduruyordu: Bir ördek modeli! 2022 yılında LEGO Evi’nde düzenlenen bir etkinlik kapsamında ilk ve tek seferlik olmak üzere katılımcılara 3D baskı ile üretilmiş bir ördek modeli dağıtılmıştı. Inside Tour 2024 setiyle de bu ördek modeli ikinci kez piyasaya çıkmış oldu. Müzenin içinde tahta oyuncak reyonunda bulanan tahta ördeği vurgulamak için setin içine koyu yeşil renkte, üç boyutlu olarak basılmış bir ördek modeli koyulmuştu.

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane

Önceki yazımda da bahsettiğim gibi setin ilk tasarımı Stuart Harris tarafından yapılmış. Üretim aşamasına geçmesi için de son dokunuşları Henrik Andersen yapmış. Normalde kendisi Star Wars takımında UCS setleri üzerine çalışıyor olsa da, daha önceden dört adet Inside Tour özel setinin de tasarım aşamasında yer almış. Bunlardan biri, 2005’te çıkan ilk Inside Tour seti.

Stuart Harris’in seti tanıtan genel bir sunum yapmasından sonra Henrik Andersen de bizlere orijinal tasarım üzerinden yaptığı değişiklikleri anlattı.

Orijinal tasarım üzerinde değişiklik yaparken setin içindeki raflarda olan setler için kişisel bir dokunuş yaptığını dile getirdi. Kendi kişisel hatıralarından birkaç ekleme yaparak raf modellerinde bulunan setleri değiştirmiş. Rafların son hali şu şekilde:

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane

Sunum sırasında bize modelin ilk ve son halinin bir fotoğrafını da gösterdiler. Sağ tarafta modelin güncel halini, sol tarafta ise ilk versiyonu görüyorsunuz.

Ek olarak son tasarımda modelin arka tarafını da kasanın bulunduğu binanın dış desenine uygun tasarlamışlar.

Bunlar da setin diğer fotoğrafları:

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane
LEGO 4000042 The Vault Memory Lane
LEGO 4000042 The Vault Memory Lane

Set ile kasanın gerçek halini karşılaştırmak isterseniz, kasadan birkaç fotoğraf:

Önceki yıllarda çıkan özel setlere baktığımda, bu yıl çıkan kasa modelinin diğer tasarlanan modellere kıyasla tura katılmayan koleksiyonculara daha az seslendiğini fark ettim. Bazı tasarımlar, tura katılmamış insanlar için bile LEGO Grubunun hikayesini anlattığı için daha güzel gözükebilir. Örneğin ben 2009 yılında tura katılmamış olsam bile Ole Kirk’ün evinin bir modelinin kopyasını koleksiyonumda bulunduruyorum. Fakat kasanın içini görüp gezmeyen biri için bu set çok da anlamlı olmayacaktır. Bu teorimi test etmek için konuştuğum LEGO koleksiyoncuları da benzer yorumlar yaptı diyebilirim. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Bana sorarsanız, genel kitleden çok özel olarak tura katılanlara hitap etmesi benim daha çok tercih edeceğim bir durum. O seti her gördüğümde turda geçirdiğim zamanı, kasada dolaştığım anları hatırlayacağım.

Bu arada artık resmî bir LEGO setinin arkasında fotoğrafım olduğundan bahsetmiş miydim?

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane setini sizlere tanıtmamla beraber LEGO Inside Tour yazımızın son bölümünü de burada tamamlıyorum. Önceki yazımda da bahsettiğim gibi her detayı sizlerle paylaşmaya çalıştım, umarım hoşunuza gitmiştir.

Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere!

LEGO 4000042 The Vault Memory Lane
Stuart Harris’ten setimi alırken

 

Tüm resimler yazara aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top