Dünyadaki LEGOLAND Parkları

Disneyland tema parkını çoğumuz duymuşuzdur, ancak LEGO severler için de bir tema parkı olduğunu biliyor muydunuz? LEGOLAND parkları, LEGO oyuncaklarının benzersiz dünyasını büyüleyici bir şekilde yansıtmaya çalışan, eğlenceli ve maceralarla dolu tema parkları. Dev LEGO heykelleri, interaktif oyuncaklar, canlı gösteriler ve daha fazlasıyla, LEGOLAND adeta bir LEGO hayranının hayallerindeki yer gibi! Haydi gelin, dünya çapındaki LEGOLAND parklarını beraber keşfedelim!

Ancak yazıya başlamadan önce dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var; ülkemizde de bulunan LEGO Discovery Center ile LEGOLAND parkları arasındaki fark. LEGOLAND parkları genellikle büyük tema parklarıdır ve açık alanlarda yer alır. Bu parklar geniş bir yaş aralığına hitap eder ve büyük ölçekli LEGO yapıları, canlı gösteriler ve eğlence parkı atraksiyonları sunarlar. Diğer yandan, LEGO Discovery Center’lar genellikle kapalı mekânlardır ve alışveriş merkezlerinde bulunurlar. Bu merkezler daha yoğun ve odaklanmış bir iç mekân deneyimi sunar ve içlerinde interaktif sergiler, minyatür LEGO yapıları, atölyeler ve 4D sinema deneyimleri bulunur. Bu yazının yazıldığı tarihte, dünya çapında toplam 18 tane LEGO Discovery Center bulunmaktadır.

LEGO 40346 LEGOLAND Parkı setinin girişi (sol) ve yapıştırmalar (sağ)

İlk LEGOLAND tema parkı fikri, LEGO Grubunun ikinci nesil yöneticisi olan Godtfred Kirk Christiansen’in, çocukların LEGO oyununun keyfini daha büyük bir ölçekte yaşayabilecekleri bir yer hayal etmesiyle 1960’ların sonlarında ortaya çıkmış. Bu fikir 1968’de Danimarka’nın Billund kentindeki ilk LEGOLAND parkının açılmasına yol açmış. LEGOLAND Billund’un beklenenden daha çok ziyaretçi toplaması ve ortaya çıkan başarısının ardından, LEGO Grubu, tematik park girişimini küresel olarak genişletmiş. İkinci LEGOLAND parkı olarak LEGOLAND Windsor, 1996’da Birleşik Krallık’ta açılmış. Sonraki yıllarda ise yayılma çalışmaları devam ederek Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde LEGOLAND parklarını açılmaya devam etmiş.

Bu yazının yazıldığı tarihte, Avrupa ve Asya’da üçer, Amerika’da ise dört olmak üzere toplam on tane LEGOLAND parkı aktif olarak ziyaretçilerini ağırlamakta. Ayrıca araştırmalarımda üç yeni LEGOLAND parkının planlandığını ve inşaat halinde olduğu gördüm, bu da gidilmesi gereken 13 tane park olduğu anlamına geliyor :) Parkların listesini aşağıda görebilirsiniz.

Peki ya bu parkların içinde bizleri neler bekliyor? Ne yazık ki henüz tüm parkları ziyaret etme şansım olmadı. Ancak, ziyaret ettiğim Billund ve Deutschland parklarına odaklanarak, bu parkların içeriğiniden de biraz bahsetmek istiyorum. Araştırmalarımdan anladığım kadarıyla, diğer LEGOLAND parklarında da benzer bir planlama bulunuyor :)

LEGOLAND Billund Park Planı

Genel olarak konuşmak gerekirse, park planlamasına baktığımızda, parkların girişinden ortasına doğru dünyanın dört bir yanından ünlü yapıların ve sembollerin minyatür LEGO modellerini içeren MINILAND ziyaretçileri karşılıyor. MINILAND’den sonra parkın etrafına yayılmış birçok temaya ait atraksiyonlar mevcut. Ayrıca, parkta her zaman karşınıza çıkabilecek bir mağaza ve yemek yerleri de bulunuyor. Daha detay vermek gerekirse;

LEGOLAND Parkı Yapıtları

Kapıdan içeri girince bahsettiğim gibi bizi bir MINILAND karşılıyor. Peki ne bu MINILAND? MINILAND, LEGOLAND parklarının en ikonik bölümlerinden biri ve kendi deneyimlerimden baz alarak söyleyebilirim ki bizim gibi LEGO tutkunlarını büyüleyen benzersiz bir deneyim sunuyor. Bu alanda, dünyanın farklı yerlerinden ünlü şehirlerin, tarihi yapıların ve manzaraların (genelde 1:20 ölçeğinde) minyatür LEGO modellemelerini görebilirsiniz.

Etrafta dolaşırken, Paris’in Eyfel Kulesi’nin, Londra’nın Big Ben’inin, New York’un Empire State Binası’nın ve diğer ünlü yapıların muhteşem LEGO replikalarını görebilirsiniz. Bunlara ek olarak dünyada bulunan şehirlerin de modellemelerini görmek mümkün. Ayrıca, etkileyici bir detayı olarak modellemelerde hareket ve seslendirmeler de mevcut; sokaklarda dolaşan minyatür LEGO insanları, çalışan tren setleri, hareketli arabalar ve gemiler hatta bazı yerlerde günün farklı saatlerine göre değişen ışıklandırmalarıyla minyatür bir dünyanın içinde kendinizi kaybetmeniz mümkün.

Kendi ziyaretlerime ve yaptığım araştırmalara dayanarak söyleyebilirim ki, parktaki ilgili modeller genellikle çok fazla değişiklik göstermiyor. Bazı durumlarda, dönemin popüler bir temasına veya parkta düzenlenen özel etkinliklere bağlı olarak eklemeler yapılabilir, ancak genellikle modellerin çoğunu her zaman görmek mümkün. Gelin sevdiğim birkaç modeli sizinle paylaşayım.

Allianz Arena

Almanya’daki LEGOLAND’de bulunan Allianz Arena Stadyumu, kesinlikle benim en sevdiğim modellerden biri. Bu muhteşem yapı, tam bir başyapıt olarak MINILAND içindeki yerini alıyor. Bir milyondan fazla parçayla inşa edilen bu modelin, gerçek stadyumun detaylarını mükemmel bir şekilde yansıttığını söylesek yalan olmaz. Ziyaret etmeyi düşünenler için sürprizi bozmamak adına fazla detaya girmek istemiyorum, ancak gelin bazı muhteşem şehir modellemelerini de bakalım.

LEGOLAND Billund
LEGOLAND Billund’daki şehir modelleri

Tabii ki, MINILAND LEGO modellerini görebileceğiniz tek yer değil. Parkın her köşesinde büyük ve etkileyici LEGO modelleriyle karşılaşmak da mümkün!

LEGOLAND Deutschland
LEGOLAND Deutschland’daki farklı modellerin bazıları

Elbette, Star Wars hayranlarının ilgisini çekebilecek birkaç LEGO modelini paylaşmak harika olur. İlgili modellere 2018 yılında denk gelmiştim fakat 2023 yılındaki ziyaretimde göremedim. Bunu baz alarak dönemsel olarak çıktığını bahsettiğim modellerden olduğunu düşünüyorum.

LEGOLAND Almanya
LEGOLAND Deutschland Star Wars modelleri, 2018

Atraksiyonlar

Parkın etrafına yayılmış birçok temaya ait bir sürü atraksiyonlar mevcut. Bu atraksiyonlar genelde LEGO City, LEGO Ninjago World, LEGO Castle, LEGO Pirates, LEGO Friends, LEGO Technic gibi çeşitli temaları baz alarak yapılmış. Aralarında roller coaster’lar, su parkları, interaktif sürükleyici simülasyonlar, tema odaklı sürükleyici turlar, yaratıcı atölye etkinlikleri, minik araba sürme alanları, macera parkurları ve daha birçok eğlenceli aktivite yer alıyor. Kısaca her bir bölüm, farklı yaş gruplarına ve ilgi alanlarına hitap eden benzersiz etkinlikler ve atraksiyonlar sunuyor. Maalesef eğlenirken atraksiyonların hiç fotoğrafını çekmediğimi fark ettim :) Ziyaret etmeyi düşünenler için sürprizi bozmamak adına deyip, bu kısmı fotoğraf koymadan geçiştiriyorum ama hepsinin çok eğlenceli olduğunun garantisini verebilirim!

Mağazalar

Mağazalar… Park boyunca yayılmış bir şekilde bulunuyorlar ve dikkatinizi çekmekten asla vazgeçmiyorlar. İçlerine girdiğinizde, kendinizi LEGO’nun büyülü dünyasında kaybolmuş gibi hissediyorsunuz. Her köşede bir başka LEGO seti, bir başka temalı oyuncak ve çeşitli hediyelik eşyalarla karşılaşıyorsunuz. Bir şey almadan çıkmak neredeyse imkânsız gibi, belki de tam da bu yüzden oradalar. Üstelik, parkın sembolü haline gelmiş LEGO figürleri ve diğer eşsiz ürünler de mağazalarda satışa sunuluyor. Bu mağazalar, bizim gibi LEGO tutkunları için gerçek bir cennet gibi…

Tabi normal her yerde bulabileceğiniz LEGO setleri mevcut fakat asıl benim ilgili çeken özel ürünler oldu. Bavuldan kartpostala, peluş oyuncaktan puzzle’a kadar bir sürü özel ürün bulmak mümkün. Denk geldiğim bazı eşsiz ürünlere bakacak olursak;

LEGOLAND Almanya
LEGOLAND Deutschland’daki mağazalardan kareler

Bunların dışında bir de minifigür mağazaları var. Kelimeler içeride bulabileceklerinizi anlatmaya yetmez. İnanılmaz fazla çeşit kafa, gövde, bacak, aksesuar ve daha fazlası mevcut.

LEGOLAND Billund’daki minifigür mağazası

Sona, muhtemelen en heyecan verici kısmı sakladım. Maalesef, sadece Almanya LEGOLAND’de bulunan bir fabrika mağazası var. İçerisi, 500’den fazla farklı LEGO parçasıyla dolup taşıyor ve alışveriş burada gramaj üzerinden yapılıyor. En son ziyaretimde, içerde tam 3 saat geçirdim ve binlerce parça LEGO ile döndüm :) Bu deneyimi fazla övmeyeceğim, zaten fotoğraflar size her şeyi anlatacaktır…

LEGOLAND Almanya
LEGOLAND Deutschland’daki fabrika mağazası

LEGOLAND Parklarında Konaklama

Parkı gezmeye ek olarak, LEGOLAND parklarının yanında bulunan LEGO temalı otellerde konaklamak da mümkün. Bu otellerde, LEGO yapılarıyla dekore edilmiş odalarda konaklayarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Odalar, LEGO karakterleri ve renkli detaylarla dolu olduğu için gezinize ek bir unutulmaz anı daha ekliyor. Ayrıca, otellerin parkın hemen yanında bulunması ve özel erişim imkânı sunması, konaklama süresince parktan tam anlamıyla faydalanmanızı sağlıyor.

LEGOLAND Billund’daki otel

Bu yazıda LEGOLAND parklarını keşfetmeye çalıştım ancak burada anlatılanlar sadece buzdağının görünen kısmı. Her parkın kendine özgü birçok detayı ve heyecan verici atraksiyonları bulunuyor. Ancak, tüm bu detayları ve eğlenceyi yerinde deneyimlemek, fotoğraflar ve yazılarla asla tam olarak aktarılamaz. Dolayısıyla, eğer fırsatınız varsa, LEGOLAND parklarını ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm…

 

LEGOLAND Billund
LEGOLAND Billund ve Deutschland’dan kareler
LEGOLAND Billund
LEGOLAND Billund’daki minifigür mağazası
LEGOLAND Almanya
LEGOLAND Deutschland’daki fabrikadan küçük bir bölüm

 

Resimlerin hepsi yazara aittir.

Bir yanıt yazın

Back to Top